Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.145
Поени од реакции
19.503
Ми текна на коментарите тука кога ја видов објавава. Јас вакво нешто не сум видел.
Патував доста последните 6-7 години и со Визеир и со Рајанеир ама вакво нешто никад неам сретнато...
Дури на 40 луѓе им имаат одбиено влез затоа што се расипал поголемиот авион. :place:1663059133505.png
Ми мириса дека компанијава многу брзо може и да ја снема од мапа. Ќе им го рокнат на многу луѓе и ќе затворат. Какво тужење какви бакрачи, ништо нема да видите. И јас имав во Јуни задоцнет лет, не се ни замарам да барам некакво обесштетување. Јас дури и бев среќен што полетавме после три часа затоа што летот три дена пред мојот за истата дестинација кој беше првиот лет после рестарт на операциите Скопје-Малта доцнеше 12-13 часа. Некаде во 2 по полноќ полетаа ако не се лажам а беше закажан за 2 попладне. Лудница.
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2005
Мислења
4.805
Поени од реакции
475
Ми текна на коментарите тука кога ја видов објавава. Јас вакво нешто не сум видел.
Патував доста последните 6-7 години и со Визеир и со Рајанеир ама вакво нешто никад неам сретнато...
Дури на 40 луѓе им имаат одбиено влез затоа што се расипал поголемиот авион. :place:Прегледај го приврзокот 344665
Ми мириса дека компанијава многу брзо може и да ја снема од мапа. Ќе им го рокнат на многу луѓе и ќе затворат. Какво тужење какви бакрачи, ништо нема да видите. И јас имав во Јуни задоцнет лет, не се ни замарам да барам некакво обесштетување. Јас дури и бев среќен што полетавме после три часа затоа што летот три дена пред мене за истата дестинација кој беше првиот лет после рестарт на операциите Скопје-Малта доцнеше 12-13 часа. Некаде во 2 по полноќ полетаа ако не се лажам а беше закажан за 2 попладне. Лудница.
Трагично е, затоа што цело време стигаат мејлови (subscribe-нат сум им) со промоции, летајте од ваму, летајте од таму, евтини цени, а-у, и после летовите доцнат, се презакажуваат, ги пребукираат. Лош маркетинг :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.781
Поени од реакции
3.934
Ми текна на коментарите тука кога ја видов објавава. Јас вакво нешто не сум видел.
Патував доста последните 6-7 години и со Визеир и со Рајанеир ама вакво нешто никад неам сретнато...
Дури на 40 луѓе им имаат одбиено влез затоа што се расипал поголемиот авион. :place:Прегледај го приврзокот 344665
Ми мириса дека компанијава многу брзо може и да ја снема од мапа. Ќе им го рокнат на многу луѓе и ќе затворат. Какво тужење какви бакрачи, ништо нема да видите. И јас имав во Јуни задоцнет лет, не се ни замарам да барам некакво обесштетување. Јас дури и бев среќен што полетавме после три часа затоа што летот три дена пред мојот за истата дестинација кој беше првиот лет после рестарт на операциите Скопје-Малта доцнеше 12-13 часа. Некаде во 2 по полноќ полетаа ако не се лажам а беше закажан за 2 попладне. Лудница.
Не ги жали пријави си и барај оштета. Исплаќаат не е дека не исплаќаат до сега нема лет на кој сум им се жалел да не ми исплатиле. Последно беше пред некој месец од Гетеборг за Будимпешта (го одложија летот за следниот ден и се кладам дека 98% од луѓето не беа запознаени дека имаат право на ова па им простија)
Како што они не ми простуваат мене ако имам 100гр повеќе на торбата нема ни јас.

Иначе смешна ситуација на скопски аеродром поврзана со Визаир. Другар доаѓа кај мене на гости и купил автоматско чекирање кога ги купил картите уредно си платил 100че по карта.
Иде на шалтер на аеродром и таму му рекле за вас к сопругата 80€ казна зашто не сте се чекирање (нели за на шалтер да го чекираат) пола саат се убедувале и фактура покажана и се за на крај да ги чекираат која превара знаат да бидат
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.145
Поени од реакции
19.503
Не ги жали пријави си и барај оштета. Исплаќаат не е дека не исплаќаат до сега нема лет на кој сум им се жалел да не ми исплатиле. Последно беше пред некој месец од Гетеборг за Будимпешта (го одложија летот за следниот ден и се кладам дека 98% од луѓето не беа запознаени дека имаат право на ова па им простија)
Како што они не ми простуваат мене ако имам 100гр повеќе на торбата нема ни јас.

Иначе смешна ситуација на скопски аеродром поврзана со Визаир. Другар доаѓа кај мене на гости и купил автоматско чекирање кога ги купил картите уредно си платил 100че по карта.
Иде на шалтер на аеродром и таму му рекле за вас к сопругата 80€ казна зашто не сте се чекирање (нели за на шалтер да го чекираат) пола саат се убедувале и фактура покажана и се за на крај да ги чекираат која превара знаат да бидат
Искрено, се сум мислел дека џабе потрошено време ми е ако ги тужам.
Преку airhelp ли ги доставувате жалбите?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.781
Поени од реакции
3.934
Преку wizzair имаат дел за тоа во суппорт, нормално ќе си образложиш кој лет колку доцнел што како зашто и дека според правилата пропишани од ИАТА иако летот се одржал треба да те обештетат

нели нема да се збогатиш ама тие 250 или 400€ зашто да им ги простиш

250 е за дестинации до 1500км, над тоа е 400€ оштета
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
674
Поени од реакции
983
Дали знае некој да ми каже колку милилитри алкохол е дозволено да се носи в куфер со Визер?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.545
Поени од реакции
20.115
Ми текна на коментарите тука кога ја видов објавава. Јас вакво нешто не сум видел.
Патував доста последните 6-7 години и со Визеир и со Рајанеир ама вакво нешто никад неам сретнато...
Дури на 40 луѓе им имаат одбиено влез затоа што се расипал поголемиот авион. :place:Прегледај го приврзокот 344665
Ми мириса дека компанијава многу брзо може и да ја снема од мапа. Ќе им го рокнат на многу луѓе и ќе затворат. Какво тужење какви бакрачи, ништо нема да видите. И јас имав во Јуни задоцнет лет, не се ни замарам да барам некакво обесштетување. Јас дури и бев среќен што полетавме после три часа затоа што летот три дена пред мојот за истата дестинација кој беше првиот лет после рестарт на операциите Скопје-Малта доцнеше 12-13 часа. Некаде во 2 по полноќ полетаа ако не се лажам а беше закажан за 2 попладне. Лудница.
Magjari i Aviokompanii imaat loso minato. Ako nekoj go pamti Malev.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.781
Поени од реакции
3.934
Дали знае некој да ми каже колку милилитри алкохол е дозволено да се носи в куфер со Визер?
Во чекиран куфер практично нема ограничување од авиокомпанијата, ама има ограничување во дестинацијата каде патуваш
Низ Европа секаде смееш 1л жестоко или 2л вино и ликери под 20% алкохол
Некои земји од ЕУ дозволуваат дупло
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
674
Поени од реакции
983
Во чекиран куфер практично нема ограничување од авиокомпанијата, ама има ограничување во дестинацијата каде патуваш
Низ Европа секаде смееш 1л жестоко или 2л вино и ликери под 20% алкохол
Некои земји од ЕУ дозволуваат дупло
Имам две сакиња по 180мл со 15% алкохол (саке е толку, 15%) OG Japan. Имам читано дека смееш низ Европа до 2 литри, ама не знам колку е вистина.

Alcohol and beverages containing alcohol, if the importer is at least 17 years old:

1 litre of spirit drinks of an alcohol strength by volume exceeding 22 % or undenatured ethyl alcohol of an alcoholic strength by volume of 80 % or higher or
2 litres of alcohol and alcoholic beverages of an alcohol strength by volume up to 22 % or
a proportionate combination of these goods and
4 litres of non-sparkling wine and
16 litres of beer
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.145
Поени од реакции
19.503
Имам две сакиња по 180мл со 15% алкохол (саке е толку, 15%) OG Japan. Имам читано дека смееш низ Европа до 2 литри, ама не знам колку е вистина.

Alcohol and beverages containing alcohol, if the importer is at least 17 years old:

1 litre of spirit drinks of an alcohol strength by volume exceeding 22 % or undenatured ethyl alcohol of an alcoholic strength by volume of 80 % or higher or
2 litres of alcohol and alcoholic beverages of an alcohol strength by volume up to 22 % or
a proportionate combination of these goods and
4 litres of non-sparkling wine and
16 litres of beer
Епа тоа ти е одговорот.
Ако сакето ти е 15% можеш две литри. Над 22% е едно литро.
Проверив Шведска, Германија и Малта, сите го имаат наведено тој лимит.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.677
Поени од реакции
11.989
Браво за Тирана, растурија со нови дестинации и почести распореди на летање. Имаат далеку поголем избор на дестинации и поразумни времиња на летање. Последнава година повеќе пати сум летала до Тирана отколку до Скопје. Поефтини карти, поразумни времиња на летање, поголем избор....браво.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.667
Поени од реакции
4.509
Ми текна на коментарите тука кога ја видов објавава. Јас вакво нешто не сум видел.
Патував доста последните 6-7 години и со Визеир и со Рајанеир ама вакво нешто никад неам сретнато...
Дури на 40 луѓе им имаат одбиено влез затоа што се расипал поголемиот авион. :place:Прегледај го приврзокот 344665
Ми мириса дека компанијава многу брзо може и да ја снема од мапа. Ќе им го рокнат на многу луѓе и ќе затворат. Какво тужење какви бакрачи, ништо нема да видите. И јас имав во Јуни задоцнет лет, не се ни замарам да барам некакво обесштетување. Јас дури и бев среќен што полетавме после три часа затоа што летот три дена пред мојот за истата дестинација кој беше првиот лет после рестарт на операциите Скопје-Малта доцнеше 12-13 часа. Некаде во 2 по полноќ полетаа ако не се лажам а беше закажан за 2 попладне. Лудница.
најслаба компанија дефинитивно..преку виз неможеш ништо да планираш и да купуваш, да добиеш пари назад исто компликации..одкажуваат летови ненормално а јавуваат кога си веќе на аеродром.
Рајанер е доста подобар како нискоценовник од нив, маџариве како што рече и јас очекувам да пропаднат пошто се катастрофа најголема.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.183
Поени од реакции
17.509
@wiksa

Погрешно ме разбра, т.е. погрешно се изразив. Не букирав конекциски лет со промена на авион во Скопје, туку вака:

1. Турку - Скопје (оваа линија беше укината месец после букирањето на овој лет, хотел во МК, повратен лет)
2. Скопје - Берлин назад после недела дена.

Refund нормално само за летот Турку - Скопје, вториот пошто е до Берлин (не е укинат...сега за сега) наместо назад до Турку нема никаков refund. Логички нормално, ако не можам да дојдам во МК, нема да можам ни да си одам од МК, така да цел план иде в курац. Хотелот барем можев да го откажам, инаку уште толку пари ќе беше за ништо. Значи втор пат по ред во период од пола година ми се случува на букиран лет они да укинат цела линија, па ти снаоѓај се како сакаш. Не е можно едноставно да планираш, мислиш одмор од работа паѓа од небо, секое букирање 200 евра загуба за курово здравје исто од небо. Како е можно да нудат дестинации, ти дават можност да букираш, платиш и кога им текни ајде нема линија. Нема нешто календар по сезона планирано или се е ден за ден? На eBay огласи со рандом пропалици има повеќе правила, доверба, итн. отколку авионска компанија. Од Алди да одам да купам паштета ќе им ја вратам без проблем, овие си играат кур со авионски летови.Нека имаат пауза, ама да ја планираат па да си знаеме а не откако букираш ајде заеби не ни се лета таму веќе. Не се ни ефтини веќе во споредба со авио превозници едно 270 класи над нив, кога ќе направиш математика исто пари ти доаѓа за крш лет. Проблемот е што за многу дестинации нема алтернатива, па ги толерирав. Ама едно е да толерираш, друго е некој да те ебе в мозок и на крај да му платиш.
decki haos e. ke potrae use 2-3 god. ili rizikuvaj so eftini letovi i prifati si go rizikot ili najdi si let so reputabilni kompanii i plati si soodvetna cena. ako nema alternativa a ti znaci vremeto kombiniraj si 2-3 leta i teraj taka... sto da ti kazam, finska skopje e luda kombinacija use u sam start...
 
Член од
1 октомври 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали некој скоро патувал со авион на виз аир до германија да ми каже дали е дозволено носење цигари и колку штеки смее?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.781
Поени од реакции
3.934
Дали некој скоро патувал со авион на виз аир до германија да ми каже дали е дозволено носење цигари и колку штеки смее?
Не е битно со која компанија леташ правилата ги пишува германската царина, у принцип една штека смееш низ цела Европа за повеќе од тоа малку потешко ама провери си

Ако те мрзи да бараш 200 цигари смееш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom