Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
25 септември 2008
Мислења
332
Поени од реакции
220
Ама и на шалтер никој ништо не ти кажува еве ме тераат да чекам до 20 00 ако евентуално неколку патници се откажат од летот , лудница е.
Автоматски споено мислење:

5 саати подоцна на 30 ина патници од шалтер на виззаир ни кажаа да си одиме.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
3.851
Поени од реакции
4.041
Денес на шалтер на виззаир за лет од скопје до лондон листа со 50 ина патници на листа на чекање ради преполн лет. И плус летот одложен некои си 3 часа , преку адвокат да судам или да одам преку овие онлајн што се и што да очекувам и прифатам ако има некој со искуство да каже позз.
Автоматски споено мислење:

Денес на шалтер на виззаир за лет од скопје до лондон листа со 50 ина патници на листа на чекање ради преполн лет. И плус летот одложен некои си 3 часа , преку адвокат да судам или да одам преку овие онлајн што се и што да очекувам и прифатам ако има некој со искуство да каже позз.
Идел со адвокат или не исто ќе ти се фати Гугл вика дека е 1900км така што би требало да ти дадат оштета од 400€, ќе си пријавиш на customer support преку маил или нешто така и тоа е. Ако се куропецаат тогаш преку адвокат или онлајн страните што посредуваат ама прво иди сам за да не плаќаш џабе 100+ евра
Како е можно да пребукираат со 50 луѓе над капацитетот на авионот? Да не е некоја системска грешка? Обично прават overbooking на летови, ама 5-10 места/карти повеќе, па се надеваат дека некој нема да се појави. Чудна работа ова со 50-те места.

Исто, дали знае некој кога би се средила ситуацијата со аеродромите и летовите? Не можеш ништо да не испланираш, може да не ти тргне авионот ако така им текне. А и 250-300 евра да ти дадат компензација, нема да ти ја надомести штетата од платен смештај, карта за некој настан, па слободни денови/одмор од работа и самото искуство и дополнителни нервози. Каде лежи проблемот? Недостаток на кадар? Демек немаат пари? Како не...
Имаш многу фактори измешани тука не е само недостаток на персонал на Авиокомпаниите него и по аеродромите. Кога беше короната испуштија многу луѓе и сега имаат проблем да привлечат луѓе назад. Многу од тие што ги избркаа пре би работеле нешто друго сега него да им се вратат на овие (барем тоа го зборат луѓе кои работат на аеродром)

иначе барем сега скоро сите по букинг даваат бесплатно откажување на сместувањето или со мала доплата така што не е проблем да откажеш без да изгубиш претерано многу пари
Не сакав да пишувам овде пошто не бев во состојба да се изразам на нормален, мирен, човечки начин, ама втор пат по ред на букиран лет укинаа линија од никаде, без ниту можност да букирам лет од друг аеродром пошто линијата беше од единствениот аеродром во радиус од 1000-2000км. Дополнителен проблем, за повратниот лет нема рефундирање, сакав да патувам од држава 1 до Скопје, од Скопје до држава 2. Уште по-дополнителен проблем што за 2ца букирав + багажи, седишта, курци палци. Што значи ем нема Македонија да дојдам, ем 200 евра у неповрат.

Првиот пат пишав овде, ми укинаа линија, сменија датум и време, за на крај да се прибирам дома 400км подалеку од првичниот аеродром во 4 саат сабајле пред работа, наместо претходниот ден. Сега ова...има некој да ја контролира циганскава унгарска компанија или си играат кур нон-стоп без престан? Зошто нудат летови за после месец да укинат цела ебена линија? Од ден за ден планираат календар и дестинации? Ако треба пешки ќе доаѓам или до Солун, Софија, Истанбул ќе летам ама пак да ме ебат циганиве мало морген. Некој вработен ако чита, се по список на сите до еден, од чистач до пилот. И мачки и кучиња ако носите по канцеларии, и ним се по список.
Поради таа причина никогаш не букирам конекциски лет со нискобуџетни компании, они не продаваат линија до прелажување и покрај тоа што они те спречуваат да одиш од точка А до точка Б не се они одговорни што ти не можеш да фатиш лет од точка Б до точка Ц
за директни линии да ги користам и ќе ги користам (барем кога ми се значително поефтини) ама вакви комбинации како твојата строго компанија која нуди целосна услуга со прекачувањета и се тоа
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
11.152
Поени од реакции
26.287
Денес на шалтер на виззаир за лет од скопје до лондон листа со 50 ина патници на листа на чекање ради преполн лет. И плус летот одложен некои си 3 часа , преку адвокат да судам или да одам преку овие онлајн што се и што да очекувам и прифатам ако има некој со искуство да каже позз.
Чисто ме интересира дали имаше платено седиште, јас секогаш си плаќам баш заради овие глупости.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
4.826
Поени од реакции
494
Денешниот лет Скопје-Болоња беше откажан буквално на 40 мин пред полетување, во моментот кога требаше да се влегува во авион. Покрај тие опции за рефунд и ребукинг од wizz air, дали постои опција за некакво обештетување од нив за веќе букираниот хотел во Болоња и слично?
Јас летам за Болоња наредна недела, ако ми го откажат летот има да барам обештетување на секој можен сајт!
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.795
Поени од реакции
18.613
Денес на шалтер на виззаир за лет од скопје до лондон листа со 50 ина патници на листа на чекање ради преполн лет. И плус летот одложен некои си 3 часа , преку адвокат да судам или да одам преку овие онлајн што се и што да очекувам и прифатам ако има некој со искуство да каже позз.
Истото и пред некој ден за лет од Малта до Скопје, десетина патници ги оставија на аеродром, меѓу кои и стари лица кои не ни знаеја што се случува. Пред тоа, летот одложен 3-4 часа, и како компензација ни дадоа ваучер од 4 евра за оброк и пијалак, а цените на оброците беа од 5 евра нагоре, па кој сакаше да го искористи ваучерот мораше да доплати. :LOL:
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
332
Поени од реакции
220
Чисто ме интересира дали имаше платено седиште, јас секогаш си плаќам баш заради овие глупости.
Без седиште беше
Автоматски споено мислење:

Истото и пред некој ден за лет од Малта до Скопје, десетина патници ги оставија на аеродром, меѓу кои и стари лица кои не ни знаеја што се случува. Пред тоа, летот одложен 3-4 часа, и како компензација ни дадоа ваучер од 4 евра за оброк и пијалак, а цените на оброците беа од 5 евра нагоре, па кој сакаше да го искористи ваучерот мораше да доплати. :LOL:
Се помирив нема лет до среда наредната ццц
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.169
Ако има некој што летал до Дортмунд:

Има ли превоз на самиот аеродром (бус) до градот или? Воз како што видов директно од аеродромот нема, подалеку е.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.946
Поени од реакции
2.547
Ако има некој што летал до Дортмунд:

Има ли превоз на самиот аеродром (бус) до градот или? Воз како што видов директно од аеродромот нема, подалеку е.
Имаш Airport Express бус. Пред 4 години беше 8 евра, сега e 9 евра во правец. Стои некаде пред аеродромот, има табли ќе се снајдеш.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.630
Поени од реакции
9.473
Ако има некој што летал до Дортмунд:

Има ли превоз на самиот аеродром (бус) до градот или? Воз како што видов директно од аеродромот нема, подалеку е.
Патував пред 10 години, такси земав од аеродром, така да од искуство не можам многу да помогнам, ама од официјалната страна на аеродромот да.
Имаш директ автобуска линија до Hauptbahnhof или автобус shuttle до Holzwickede + воз до Hauptbahnhof. Во Германија не ми се случило да се изгубам на аеродром или станица, имам патувано илјадници пати од различни градови, аеродроми, села. Секогаш и секаде има доволно знаци, насоки, помош визуелна дури и да не знаеш германски. Во најлош случај ќе прашаш на англиски/германски, има и шалтери ако не ти се прашува други патници.


 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.707
Поени од реакции
12.092
Не сакав да пишувам овде пошто не бев во состојба да се изразам на нормален, мирен, човечки начин, ама втор пат по ред на букиран лет укинаа линија од никаде, без ниту можност да букирам лет од друг аеродром пошто линијата беше од единствениот аеродром во радиус од 1000-2000км. Дополнителен проблем, за повратниот лет нема рефундирање, сакав да патувам од држава 1 до Скопје, од Скопје до држава 2. Уште по-дополнителен проблем што за 2ца букирав + багажи, седишта, курци палци. Што значи ем нема Македонија да дојдам, ем 200 евра у неповрат.

Првиот пат пишав овде, ми укинаа линија, сменија датум и време, за на крај да се прибирам дома 400км подалеку од првичниот аеродром во 4 саат сабајле пред работа, наместо претходниот ден. Сега ова...има некој да ја контролира циганскава унгарска компанија или си играат кур нон-стоп без престан? Зошто нудат летови за после месец да укинат цела ебена линија? Од ден за ден планираат календар и дестинации? Ако треба пешки ќе доаѓам или до Солун, Софија, Истанбул ќе летам ама пак да ме ебат циганиве мало морген. Некој вработен ако чита, се по список на сите до еден, од чистач до пилот. И мачки и кучиња ако носите по канцеларии, и ним се по список.
И јас се прашувам дали некој ги регулира, посебно што се субвенционирани, значи мора да исполнат некои услови. Мене посебно ме нервира зимската пауза, последниве година две се случува да немаат летови на некоја линија по месец/два/три заради зимска пауза, ако е субвенционирана линијата ваљда треба да е цело време?
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.630
Поени од реакции
9.473
@wiksa

Погрешно ме разбра, т.е. погрешно се изразив. Не букирав конекциски лет со промена на авион во Скопје, туку вака:

1. Турку - Скопје (оваа линија беше укината месец после букирањето на овој лет, хотел во МК, повратен лет)
2. Скопје - Берлин назад после недела дена.

Refund нормално само за летот Турку - Скопје, вториот пошто е до Берлин (не е укинат...сега за сега) наместо назад до Турку нема никаков refund. Логички нормално, ако не можам да дојдам во МК, нема да можам ни да си одам од МК, така да цел план иде в курац. Хотелот барем можев да го откажам, инаку уште толку пари ќе беше за ништо. Значи втор пат по ред во период од пола година ми се случува на букиран лет они да укинат цела линија, па ти снаоѓај се како сакаш. Не е можно едноставно да планираш, мислиш одмор од работа паѓа од небо, секое букирање 200 евра загуба за курово здравје исто од небо. Како е можно да нудат дестинации, ти дават можност да букираш, платиш и кога им текни ајде нема линија. Нема нешто календар по сезона планирано или се е ден за ден? На eBay огласи со рандом пропалици има повеќе правила, доверба, итн. отколку авионска компанија. Од Алди да одам да купам паштета ќе им ја вратам без проблем, овие си играат кур со авионски летови.

И јас се прашувам дали некој ги регулира, посебно што се субвенционирани, значи мора да исполнат некои услови. Мене посебно ме нервира зимската пауза, последниве година две се случува да немаат летови на некоја линија по месец/два/три заради зимска пауза, ако е субвенционирана линијата ваљда треба да е цело време?
Нека имаат пауза, ама да ја планираат па да си знаеме а не откако букираш ајде заеби не ни се лета таму веќе. Не се ни ефтини веќе во споредба со авио превозници едно 270 класи над нив, кога ќе направиш математика исто пари ти доаѓа за крш лет. Проблемот е што за многу дестинации нема алтернатива, па ги толерирав. Ама едно е да толерираш, друго е некој да те ебе в мозок и на крај да му платиш.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.851
Поени од реакции
4.041
И јас се прашувам дали некој ги регулира, посебно што се субвенционирани, значи мора да исполнат некои услови. Мене посебно ме нервира зимската пауза, последниве година две се случува да немаат летови на некоја линија по месец/два/три заради зимска пауза, ако е субвенционирана линијата ваљда треба да е цело време?
Колку што знам субвенциите се за одреден период. Пример линијата за Стокхолм ја пуштија од 2013 и била субвенционирана првите Х години, после тоа овие ја виделе како профитабилна и ја задржале а се обврзале да пуштат некоја друга линија која ќе биде субвенционирана и ја зголемуваа понудата
Не е дека ми се допаѓа што ти се десило ама нема се разбираме емоџи :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.707
Поени од реакции
12.092
Колку што знам субвенциите се за одреден период. Пример линијата за Стокхолм ја пуштија од 2013 и била субвенционирана првите Х години, после тоа овие ја виделе како профитабилна и ја задржале а се обврзале да пуштат некоја друга линија која ќе биде субвенционирана и ја зголемуваа понудата

Не е дека ми се допаѓа што ти се десило ама нема се разбираме емоџи :)
Аха, јас мислев дека секој нов конкурс е за субвенционирани и стално се истите.
Реално веќе не ми се исплаќа да летам со нив, зимата се враќав со Аустриан пошо од виз картата беше поскапа. Аустриан е членка на стар алајанс…. Мислам скроз забегаа.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.745
Поени од реакции
20.407
Летајте со Аустриан, иако со прекачување ќе си немате проблеми како кај Виз. Се излангачија.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.851
Поени од реакции
4.041
Аха, јас мислев дека секој нов конкурс е за субвенционирани и стално се истите.
Реално веќе не ми се исплаќа да летам со нив, зимата се враќав со Аустриан пошо од виз картата беше поскапа. Аустриан е членка на стар алајанс…. Мислам скроз забегаа.
Веќе подолго време прво проверувам на momondo или skyscanner пред да купам зашто овие “ефтиниве” имаат смешни цени

Иако има некои дестинации каде реално ми е поефтин летот со нив него автобусот до аеродром ама ретки им се таквите линии веќе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom