Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Летав некна за Гер,за чек ин даваш пасош на шалтер им кажуваш до кој град леташ и ти принтаат карта,и да ви кажам едно 30 луѓе ги препратија да си доплатат багаж дека им бил претежок,преголем за малку кг/цм и настана караница o_O. И да кога слетав Гер на пасошка контрола ме испитуваше тој полицаецот,до кај ке одиш,кај кој,колку дена,ми тражеше да му покажам повратна карта (среќа имав сликано на тел),ме пита за пари колку носам му кажав и чекше до дека не му ги покажам па тогај ми го даде пасошот,ме задржа едно 10 мин..
Пс летовите натаму и наваму не каснеа ич,туку 5 до 10 мин порано слетавме позз
Што треба за да бидеш или да направиш за да те задржат на граница? Дали изгледате сомнително или имате нешто со пасошот? Зошто мене не ми бараат пари да им покажам, ни повратна карта (само усно кажана, без испринтана), ме имаат прашано само кај кој ќе седам, без доказ без ништо, може и да го излажам ако сакам...

Има некој логичен одговор за ова, или едноставно имам среќа? Едино може да ме вади дека знам германски, па затоа немаат сомнежи во мене :/
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Што треба за да бидеш или да направиш за да те задржат на граница? Дали изгледате сомнително или имате нешто со пасошот? Зошто мене не ми бараат пари да им покажам, ни повратна карта (само усно кажана, без испринтана), ме имаат прашано само кај кој ќе седам, без доказ без ништо, може и да го излажам ако сакам...

Има некој логичен одговор за ова, или едноставно имам среќа? Едино може да ме вади дека знам германски, па затоа немаат сомнежи во мене :/
Пред два месеци бев во Белгија, на влез гњаважа на граница, истиот муабет од членот погоре: пасош, повратна карта, пари, каде, кога, како , а во пасошот 7 страни ми се полни со печати ...
Претходно во октомври на враќање од Братислава слично, но во помал степен.
Пред тоа само еднаш ме имаат прашано дали носам пари, на влез од Хрватска во Словенија пешки.
Инаку скоро никакви други прашања освен small talk, а сум поминал граници пешки, со кола, камион, автобус, авион, воз.
Во последно време некако се запнати со таква процедура, појма немам зошто.
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Што треба за да бидеш или да направиш за да те задржат на граница? Дали изгледате сомнително или имате нешто со пасошот? Зошто мене не ми бараат пари да им покажам, ни повратна карта (само усно кажана, без испринтана), ме имаат прашано само кај кој ќе седам, без доказ без ништо, може и да го излажам ако сакам...

Има некој логичен одговор за ова, или едноставно имам среќа? Едино може да ме вади дека знам германски, па затоа немаат сомнежи во мене :/
so nas pasos li letas ili bugarski? eventualno samo za germanija ako zboris

isto kako clenot pogore, nemam sletano bez tormozenje, u belgija (brisel) ko so vika pogotovo zamaraat do kraj, pokazuvas pari, dokumenti, povratna karta, usen ispit 20minuti... u holandija isto, u romanija so viza ne me pusti edna pufla pola saat, i vikam tamu i tamu odam toa i toa praam, mi vika aj kazi covek sto ke drzi govor tamu... mi idese da ja ubijam, me ostavi posleden cekav na strana dur gi projde drugite pa me doisprasuvase, a pasosot veke poln od pecati i vizi, moze od toa im e posumljivo, ili obidot od brada sto go imam :D se zakolnav posle toa deka ke idam ke podnesam za bugarski samo radi pasoska kontrola poso ne sme eu i mislam radi toa zamarat... mora, oti sledno im e da izvadam potvrda od bankomat deka imam pari na karticka...

edino u malta nemav problem od cel zivot letanje, sletuvam i odam minuta dve cekam da me zamara nekoj dosaden i op gledam palmi, nadvor sum stignal... kako be vikam nikoj ne proveruva, ama tamu nema zakoni pa gajle im e
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.900
За почеток, SUIT UP! Сако помага, кошула и вратоврска се бонус... нема втора шанса за прв впечаток. Второ, бидете самоуверени, или глумете дека сте. Трето, бидете љубезни.

Сето ова нема да помогне да не бидете испрашувани тука и таму ама би требало да помогне да се редуцираат испрашувањата.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Јас летав до Барселона и назад прошлата недела и експресно брзо минав пасошка контрола. Ниту ме испрашуваа ни ништо. Дури и мене ми беше малку чудно. Мислев дека ако не друго ќе ме потпрашаат по нешто пошто не личам ни најмалку на сликата во пасошот. Буквално го имам сменето личниот опис во меѓувреме. Ама за среќа ништо.

Такво искуство имав само во Хамбург пред неколку години. Ме прашуваа која ми е цел на посета, каде ќе престојувам, па дури во каков однос сум со лицето кај кое ќе престојувам...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
За почеток, SUIT UP! Сако помага, кошула и вратоврска се бонус... нема втора шанса за прв впечаток. Второ, бидете самоуверени, или глумете дека сте. Трето, бидете љубезни.

Сето ова нема да помогне да не бидете испрашувани тука и таму ама би требало да помогне да се редуцираат испрашувањата.
Ne be io, ja sakam komotno da patuvam. Ne idam na intervju za vakvo tintarenje, moze mene stilot mi e bezdomnicki. Ne treba taka da razmisluvame. Kakva vratovrska, sto zboris...

Јас летав до Барселона и назад прошлата недела и експресно брзо минав пасошка контрола. Ниту ме испрашуваа ни ништо. Дури и мене ми беше малку чудно. Мислев дека ако не друго ќе ме потпрашаат по нешто пошто не личам ни најмалку на сликата во пасошот. Буквално го имам сменето личниот опис во меѓувреме. Ама за среќа ништо.

Такво искуство имав само во Хамбург пред неколку години. Ме прашуваа која ми е цел на посета, каде ќе престојувам, па дури во каков однос сум со лицето кај кое ќе престојувам...
I u barsa lani me tormozea. Mozda stvarno do mojata faca e. :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
За почеток, SUIT UP! Сако помага, кошула и вратоврска се бонус... нема втора шанса за прв впечаток. Второ, бидете самоуверени, или глумете дека сте. Трето, бидете љубезни.

Сето ова нема да помогне да не бидете испрашувани тука и таму ама би требало да помогне да се редуцираат испрашувањата.
Или да сте со плави очи и бел тен како мене па да ве сметаат за мештанин
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
@wot имам летано 5-6 пати до Германија, еднаш Малта , и до Стокхолм преку Истанбул. Ниеднаш не сум бил тормозен нити испрашуван сомнително.
Еднаш до Германија бев кога работев 3 месеци. Тогаш немав купено повратна карта, нити ме прашаа колку време ќе сум таму, нит ми бараа работна дозвола, а ни па им кажав дека идам да работам. Може печатите (не премногу на број но сепак) си го прават своето. А мислам дека и германскиот јазик ме вади. Обично 80% од луѓето им зборат англиски или ептен лош германски, па тоа може да им е сомнително.
Инаку со македонски пасош.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
11 април 2012
Мислења
4.287
Поени од реакции
4.689
Да си знаете дека е битно и со која компанија летате, на кој аеродром и слично.
Кава спомна Стокхолм, слетај со визз таму на скавсте да видиш, има да ги викаат сите швеѓани прво, па после сите еу па на крај тие нон еу, нормално некои од нив ќе поминат со малку прашања ама некои има добро да наебат
Е сега слетување на арланда е друга приказна, ама до таму и немаш нискобуџетна компанија па знаат дека не се ебаваш да идеш на црно да сработиш нешто него имаш причина.
Исто тука у гетеборг, кој и да ми дошол да ме посети со лет од мкд (виззаир) најмалку саат време после слетување излегувал од пасошка најмалку збориме.
Сега другар дојде ама со друга компанија имаше некој конекциски лет после слетување 20 мин вика брат меѓу последните излегов
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
@wiksa
На Арланда 2-3ца пред мене ги задржаа малце подолго на пасошка од вообичаеното. Ајде еве за Шведска не сум летал со Визз па не знам, ама еве за Германија 4-5 пати натака и навака? На мои другари исто кога одевме (не заедно) на работа во Германија, на нив им бараа документите за работна дозвола за да докажат кај ќе работат. Мене не ме прашаа ништо невообичаено или сомнително, ни па некакви документи бараа. Само кој град одам да го посетам/ќе престојувам, без да се докажувам. Брат ми многу често патува низ европа, ни еднаш не го застанале да го тормозат за нешто невообичаено, пари да покажува, извештаи, потврда за престој од хотел и слично.

Затоа прашувам зошто е тоа така? Ако има логично објаснување, а ако е на среќа, тогаш дефинитивно ја имам :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.287
Поени од реакции
4.689
@wiksa
На Арланда 2-3ца пред мене ги задржаа малце подолго на пасошка од вообичаеното. Ајде еве за Шведска не сум летал со Визз па не знам, ама еве за Германија 4-5 пати натака и навака? На мои другари исто кога одевме (не заедно) на работа во Германија, на нив им бараа документите за работна дозвола за да докажат кај ќе работат. Мене не ме прашаа ништо невообичаено или сомнително, ни па некакви документи бараа. Само кој град одам да го посетам/ќе престојувам, без да се докажувам. Брат ми многу често патува низ европа, ни еднаш не го застанале да го тормозат за нешто невообичаено, пари да покажува, извештаи, потврда за престој од хотел и слично.

Затоа прашувам зошто е тоа така? Ако има логично објаснување, а ако е на среќа, тогаш дефинитивно ја имам :)
Видиш до сега не сум видел гужви и подолги застанувања на арланда, додека на помаливе е нормална појава. Низ европа што сум шетал до сега или било службено на главен аеродром не на маливе, или па од еу и сум поаѓал. Освен на кој аеродром слетуваш убеден сум дека им е важно и од каде полетува авионот, лани у италија на одмор у хотел увидов дека немам пасош или лична карта со мене така што можеш да замислиш колку тормозат ако и полетуваш од еу :)
Во гетеборг на аеродромот никаде не покажуваш пасош ако леташ од еу дестинација и само еден шалтер формално работи за у случај да си со не еу пасош (најчесто збориме)
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Видиш до сега не сум видел гужви и подолги застанувања на арланда, додека на помаливе е нормална појава. Низ европа што сум шетал до сега или било службено на главен аеродром не на маливе, или па од еу и сум поаѓал. Освен на кој аеродром слетуваш убеден сум дека им е важно и од каде полетува авионот, лани у италија на одмор у хотел увидов дека немам пасош или лична карта со мене така што можеш да замислиш колку тормозат ако и полетуваш од еу :)
Во гетеборг на аеродромот никаде не покажуваш пасош ако леташ од еу дестинација и само еден шалтер формално работи за у случај да си со не еу пасош (најчесто збориме)
Епа имам летано од Софија и кога слетав во Франкфурт ме прашаа кога ќе се враќам и им реков дека за 10 дена од Дортмунд, бидејќи ќе шетам и така ми е поевтино. Му кажав дека ќе гледам Бундеслига* се насмеа човекот и ми го даде пасошот.

*Можам и да го излажам, сигурно нема карта да ми бара од утакмица :D
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Епа имам летано од Софија и кога слетав во Франкфурт ме прашаа кога ќе се враќам и им реков дека за 10 дена од Дортмунд, бидејќи ќе шетам и така ми е поевтино. Му кажав дека ќе гледам Бундеслига* се насмеа човекот и ми го даде пасошот.

*Можам и да го излажам, сигурно нема карта да ми бара од утакмица :D
Јас лани летав преку Милано за Мадрид, со тоа што имав преспивање во Милано. Одев на фестивал во Мадрид.
Милано на пасошка до толку ме истормозија што ми бараа карти за фестивалот да им покажам, кој настапува, повратна карта за назад....беља работа, се ми беше на мејл а немав ни интернет. После 1 сат излегов едвај. А дупната од шетање сум, и визи во пасошот и се, ама џабе некоаш ќе се закантраносаат како за инает.

На Скавста многу тормозат. Априлот сестра ми идаше на гости, и спремив писмо со мој податоци се, абе ја утепаа. На крај мене ми се јавија од граничната полција таму, дали си тука на аеродромов да дојдеш и ти на испрашување :cautious::cautious::cautious:
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Kako ide ova da si clen na Wizzair club? Nikogas ne sum letal so wizzair, a aega planiram. Ima popust na karta i na kufer.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.287
Поени од реакции
4.689
Kako ide ova da si clen na Wizzair club? Nikogas ne sum letal so wizzair, a aega planiram. Ima popust na karta i na kufer.
Прво плаќаш 1990 мислам денари и добиваш членство заедна година и добиваш 10€ попуст на секоја карта која чини над 1200 денари. На тие што се поефтини од 1200 добиваш намалување до 599 денари ако се сеќавам добро.
Имаш и попуст на куфер ама прочитај си во условите на виззаир за да видиш колку е.
Проста математика ти требаат 3 лета во еден правец плус багаж доле чекиран за да го извадиш членството
 

Kajgana Shop

На врв Bottom