Wizz Air летови од/до Македонија

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.394
Поени од реакции
2.431
Пишав претходно :
Значи резервирав карта(се работи за Визз,средната со 20кг куфер),ми стои статус потврдено,но не можам да направам чек ин.Пишува доколку имаш одбрано седиште(а јас имам) можеш да се чекираш од 30 дена до 3ч пред летот. Летот ми е во недела,вака пишува.Не можам ништо да испечатам како карта ни пак имам внесено информации за пасош. Мислам дека само тие со основната карта чекираат 48ч пред лет.
upload_2019-4-30_20-21-14.png
 
Последно уредено:

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
428
Поени од реакции
1.104
Пишав претходно :
Значи резервирав карта(се работи за Визз,средната со 20кг куфер),ми стои статус потврдено,но не можам да направам чек ин.Пишува доколку имаш одбрано седиште(а јас имам) можеш да се чекираш од 30 дена до 3ч пред летот. Летот ми е во недела,вака пишува.Не можам ништо да испечатам како карта ни пак имам внесено информации за пасош. Мислам дека само тие со основната карта чекираат 48ч пред лет.
Прегледај го приврзокот 208387
За Германија ти е летот? За таму нема опција да се чекира онлајн, само одиш со пасош на чек ин во Скопје и ти печатат карта.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.241
Поени од реакции
4.433
Croatia Airlines
Web check in napraiv, treba li da pecatam boarding pass?
Ako ne ispecatam sho se dešava?

Tamu da se cekiram na lice mesto, zena li pari?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Na lice mesto ne dava li da se cekiram? Ili zema.pari?
Nema kaj da ispecatam u 6 sabajle e letov
Ауч. Не можам со сигурност да ти кажам, али ваљда треба да има селф чек ин машина или код скенер ако леташ од поголемите градови.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Што бидна со летовиве за Барселона? Нели ќе се укинуваа од оваа година, гледам најнормално може да се резервира лет, што е работата, ништо од укинувањето или?
Неколку месеци немаше летови, сега ги вратија од 1-ви април. Пак се по стариот распоред, понеделник и петок.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Ми треба малку подетално објаснение ако знае некој нека пише
1. Дали треба да носам испечатено тоа што ми стигна на маил за купени карти или само пасош за чек ин на аеродром за натаму лет и дали е исто за назад ( Гер. )
2. За назад има земено приорити карта мало ранче + торба до 55цм е сега што е дозволено и колку може да се носи во ранчето а што во торбата. Пр.за натаму штека цигари у мало ранче? Пр.за назад шише виски,повеќе парфеми во несесер и чоколади-колку (дали е ограничен број ) ?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Ми треба малку подетално објаснение ако знае некој нека пише
1. Дали треба да носам испечатено тоа што ми стигна на маил за купени карти или само пасош за чек ин на аеродром за натаму лет и дали е исто за назад ( Гер. )
2. За назад има земено приорити карта мало ранче + торба до 55цм е сега што е дозволено и колку може да се носи во ранчето а што во торбата. Пр.за натаму штека цигари у мало ранче? Пр.за назад шише виски,повеќе парфеми во несесер и чоколади-колку (дали е ограничен број ) ?
1. Не е задолжително да ги имаш испечатено картите, ама македонија и зависи од тоа кога последен пат се усреќил службеникот/ката може да излезе ново правило и да те замара
2. Секоја земја е различно некаде можеш 2 штеки некаде 1 (тоа е минимумот во еу), во која група е германија незнам провери си
Максималната количина на течности што ти е дозволена е 1л, при што ниту едно пакување не е поголемо од 100мл (пр. Дезодоранс од 150мл што е пола празен ќе ти го земат, не е битно колку има во него туку колку може да собере), значи смееш да имаш најмногу 10 шишенца со било што каде сите се со големина до 100мл (ако парфемите ги купуваш на фришоп можеш и повеќе од тоа, правилото кое ти го напишав важи за дапоминеш на безбедносна проверка)
Алкохол само од фришоп со тоа што не се брои во тие 10 шишиња од 100мл контролата веќе си јапоминал. Имаш право на еден литар жестоко или два литра вино
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Итно ми е потребен совет,пријавен куфер/ торба со 20 кг ,која дименЗија треба да биде?
Треба да купам куфер;)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Го читав ова,ама пак не разбрав која димензија може да биде тој од 20 кг :(
Чим не го разбра тоа ајде на потешкиот начин.
Има две големини кои ти се дозволени во кабинскиот простор, едната е онаа која ја сместуваш под седиштето пред тебе, додека другата ја сместуваш во просторот за багаж над глава. Или ранец и мала патна торба(куфер)
За чекиран багаш имаш 1 со зборови ЕДНА рестрикција на големината врати се назад на линкот и ќе видиш која е. Значи твојот нов куфер не смее да биде поголем од таа големина, ако сакаш и најголемиот куфер што ќе го најдеш купи го нема да ти е проблем, ама ќе мораш да си пазиш на тежината.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.246
Поени од реакции
78.872
Пред некој месец летав со овие од Келн до Скопје, знам дека има многу фактори за слетување, не е исклучиво до пилотот, али слетувањето у Скопје беше ненормално добро. Неприметно.
Беше некој пилот Крајчевски или така нешто. Ја не сум летал многу-многу и си мислев дека има такви слетувања, али сопатниците мои беа луѓе кои летаат прилично често и рекоа дека тоа им е можда најдобро слетување у живот било каде.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.167
Поени од реакции
15.962
Дечки шо се дешава ако резервираш карта на едно име и притоа мењаш пасош (брак или слично)?
Има некој проблем при чекирање?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom