Wizz Air летови од/до Македонија

П

Пљампач

Гостин
Здраво дечки,

Имам букирано повратен билет Скопје - Франкфурт - Скопје, поаѓање на 9ти октомври а повратен на 16ти
, меѓутоа сеуште не сум избрал седиште. Дали оваа опција р задолжителна или седиштето ќе ми биде доделено при чекирање на аеродром ?
Ме интересира исто така дали се доплаќа при чекирање на аеродром доколку не го направам истото онлајн 48 часа пред полетувањето ?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Здраво дечки,

Имам букирано повратен билет Скопје - Франкфурт - Скопје, поаѓање на 9ти октомври а повратен на 16ти
, меѓутоа сеуште не сум избрал седиште. Дали оваа опција р задолжителна или седиштето ќе ми биде доделено при чекирање на аеродром ?
Ме интересира исто така дали се доплаќа при чекирање на аеродром доколку не го направам истото онлајн 48 часа пред полетувањето ?
Ако не одбереш седиште ќе ти биде доделено рандом од тие што останале слободни.
За чекирањето ако си одбрал дека ќе се чекираш online и не го направиш тоа него отидеш на аеродром и таму побараш да те чекираат ќе ти наплатат 40 евра, доколку си одбрал да те чекираат на аеродром при плаќањето тогаш веќе си платил и нема да доплатиш ништо (до некои аеродроми можеш да купиш карта во која одбираш online да се чекираш но нема можност за тоа најчесто во германија се тие аеродроми но провери си на твојот акаунт да не биде сум те излажал, во таков случај те чекираат на аеродром без да доплатиш, додека за повратниот билет ќе мораш да се чекираш)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Кај Кроејша Ерлајнс ако добро памтам еднаш за враќање не ми даде онлајн чекин и на аеродром го направив тоа ама да не ве излажам службено патував и секретарката тоа средуваше, може и она заебала нешто. Така да пазете кај секој превозник/држава е различно.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Кај Кроејша Ерлајнс ако добро памтам еднаш за враќање не ми даде онлајн чекин и на аеродром го направив тоа ама да не ве излажам службено патував и секретарката тоа средуваше, може и она заебала нешто. Така да пазете кај секој превозник/држава е различно.
За Croatia Airlines не треба check in. Јас патував пред некој месец Скопје-Загреб-Скопје и од Македонија спремен со направен online check in и наоружан со печатени карти и ми побараа само пасош, ништо друго. А на враќање, немав ни check in направено и пак само пасош ми побараа. И со неколку други компании сум патувал и само Wizzair бараат да имаш check in направено. Сите други не прават никаков проблем.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Na gate od Bcn do Skopje ( wizzair ) mi stavija lepenka za bagaz da ide dolu vo bagaz na kuferce sto bese 45cm..
Koga vlegov vo avionot imase mesta vo kabinata mozda za 50-60 kuferi,sve prepcuvav..
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Имам едно прашање во врска со дозволена течност во кабински багаж. Колку што знам, смее да се носи најмногу 100 милилитри во кабински багаж. Е сега јас планирам да носам еден гел или крема за лице која е во грама и е 100 грама. Дали ќе го сметаат како во грама или милилитри, затоа што на кутијата пишува грама. И дали смеам да носам пример 2 такви од по 100 (грама) ?
Фала
П.с. Има и помали пакувања за секој случај да не можам да носам од 100, ама тоа повеќе се исплати.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Имам едно прашање во врска со дозволена течност во кабински багаж. Колку што знам, смее да се носи најмногу 100 милилитри во кабински багаж. Е сега јас планирам да носам еден гел или крема за лице која е во грама и е 100 грама. Дали ќе го сметаат како во грама или милилитри, затоа што на кутијата пишува грама. И дали смеам да носам пример 2 такви од по 100 (грама) ?
Фала
П.с. Има и помали пакувања за секој случај да не можам да носам од 100, ама тоа повеќе се исплати.
Smees,spakuvaj u nesseser ili kecence so se zatvara otvara
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Имам едно прашање во врска со дозволена течност во кабински багаж. Колку што знам, смее да се носи најмногу 100 милилитри во кабински багаж. Е сега јас планирам да носам еден гел или крема за лице која е во грама и е 100 грама. Дали ќе го сметаат како во грама или милилитри, затоа што на кутијата пишува грама. И дали смеам да носам пример 2 такви од по 100 (грама) ?
Фала
П.с. Има и помали пакувања за секој случај да не можам да носам од 100, ама тоа повеќе се исплати.
Смее само нека биде затворено во несесер или оние ќесичкине што се затвораат, како на филмовине докази што ставаат во нив
 
Член од
22 јануари 2017
Мислења
177
Поени од реакции
135
Imam viza od Mart do 10 Noemvri. Dali znaete dali bi imalo problem, da se vratam na 14ti, ili nema? Bidejki vizata zavrsuva na 10ti...

Sent from my MI 6 using Tapatalk
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Imam viza od Mart do 10 Noemvri. Dali znaete dali bi imalo problem, da se vratam na 14ti, ili nema? Bidejki vizata zavrsuva na 10ti...

Sent from my MI 6 using Tapatalk
Можеш да останеш 3 месеци после тоа. Тогаш почнуваш да ги користиш оние 90 во 180 денови во Шенген зоната. Бидејќи си од Март до Ноември, тоа е повеќе од 6 месеци и ќе ти се рестартира престојот во Шенген зоната без разлика колку денови си потрошил во Шенген зона до 10 Март. Ама нема да можеш да работиш (легално).[DOUBLEPOST=1538521141][/DOUBLEPOST]@Ilumious, @Alkatrazo

Фала на одговор.
 
Член од
22 јануари 2017
Мислења
177
Поени од реакции
135
Можеш да останеш 3 месеци после тоа. Тогаш почнуваш да ги користиш оние 90 во 180 денови во Шенген зоната. Бидејќи си од Март до Ноември, тоа е повеќе од 6 месеци и ќе ти се рестартира престојот во Шенген зоната без разлика колку денови си потрошил во Шенген зона до 10 Март. Ама нема да можеш да работиш (легално).[DOUBLEPOST=1538521141][/DOUBLEPOST]@Ilumious, @Alkatrazo

Фала на одговор.
Fala ti, toa me interesirase, dali moze bez da napravam izlez-vlez. Se vrakam, dosta e rabota :D

Sent from my MI 6 using Tapatalk
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво. Дали има некаква можност со доплата да носам шише алкохол во рачен бараж ? Знам дека не смеам, ама дали има можност да доплатам или некако да ми дозволат да го стават во карго бараж ? Кај што работам во хотелот, менаџерот сака да ми подари едно шише како подарок и инсистира да го земам, а јас му реков дека не смеам. Е сега дали некој имал вакво искуство или знае нешто за ова ? Фала
P.S. Имам само кабински багаж.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Здраво. Дали има некаква можност со доплата да носам шише алкохол во рачен бараж ? Знам дека не смеам, ама дали има можност да доплатам или некако да ми дозволат да го стават во карго бараж ? Кај што работам во хотелот, менаџерот сака да ми подари едно шише како подарок и инсистира да го земам, а јас му реков дека не смеам. Е сега дали некој имал вакво искуство или знае нешто за ова ? Фала
P.S. Имам само кабински багаж.
Колку што јас сум запознаен единствен начин да имаш повеќе од 100мл пакување во кабински багаж е ако го купиш на фришоп на аеродромот. Е сега за ова што ти го опиша евентуално кабинскиот багаж да го чекираш ако леташ со wizzair имаш таа можност нормално ако не леташ со ранец. Друга опција не сум запознаен дека имаш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom