Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Може, јас пред три дена летав, не ми направија никаков проблем, во кабински багаж цел несесер имав, само дезедоранс ми кажаа да го фрлам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Незнам на какво обезбедување минувате вие.. стварно еве може тебе те пуштиле, те испуштиле, си се протнал некако..ама неможе да кажеш дека може, затоа што е ЗАБРАНЕТО јасно и гласно,еве има луѓе и со марихуана у џеб се протнуваат низ обезбедување, ама неможе да дојдат на форум да кажат дека еве, може. На секој аеродром имаш слика ебаго..мене мини ножничка за носни влакна што се ми ја имаат фрлено, не пак берберски брич.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
za Parfem od 100ml dali kesata mora da se otvara/zatvara i da bide tocno od 20x20cm ili nema veze golemina??
btw kaj moze da se kupe takva kesa ( edna ) ?
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Незнам на какво обезбедување минувате вие.. стварно еве може тебе те пуштиле, те испуштиле, си се протнал некако..ама неможе да кажеш дека може, затоа што е ЗАБРАНЕТО јасно и гласно,еве има луѓе и со марихуана у џеб се протнуваат низ обезбедување, ама неможе да дојдат на форум да кажат дека еве, може. На секој аеродром имаш слика ебаго..мене мини ножничка за носни влакна што се ми ја имаат фрлено, не пак берберски брич.
Брат значи му кажав носам несесер и тој ми кажа отвори го, му го извадив и му покажав што носам и само за пената за бричеќе и за дезедоранс ми кажа дека неможам да ги носам, требало во кеса и толку.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Може остри предмети, само ако остриот дел е помал од 5-6см

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Абе со тенк пробајте одете ако сакате...ебаго, ќе се убедувам со рекла казала тука.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Се знае што може и до која големина да се носи во авионот. Чим поминал, значи може. И ножици може.
Само некои работи како брич, дезодоранс, пена, непотребно се носат, мислиш таму каде што ќе одат нема да може да се купи.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Има неколку страни поназад дискусија дека на Скопскиов аеродром со калаш можеш да поминеш, зависи како ќе ти се погоди смената :D

Иначе јас сум патувала со брич во рачен багаж и никој досега не ми го фрлил ниту па ме предупредил.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Има неколку страни поназад дискусија дека на Скопскиов аеродром со калаш можеш да поминеш, зависи како ќе ти се погоди смената :D

Иначе јас сум патувала со брич во рачен багаж и никој досега не ми го фрлил ниту па ме предупредил.
Јас не патував од скопскиот аеродром, туку од Франкфурт Хан.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 јануари 2017
Мислења
177
Поени од реакции
135
Dali bi imalo nekoj problem da nosam okolu 5000 evra vo kes, od Hamburg do Skopje?
Nekoj iskustvo?

Sent from my MI 6 using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Dali bi imalo nekoj problem da nosam okolu 5000 evra vo kes, od Hamburg do Skopje?
Nekoj iskustvo?

Sent from my MI 6 using Tapatalk
Да проблем е, максимално без да ги пријавиш можеш да внесеш 2000 евра, а ако ги пријавиш дека ги изнесуваш и покажеш потекло на парите можеш до 10000 евра. Е сега може и да ги криеш у џеб ама ако си таква среќа да те проверат и ги најдат убаво ќе заглавиш.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Да проблем е, максимално без да ги пријавиш можеш да внесеш 2000 евра, а ако ги пријавиш дека ги изнесуваш и покажеш потекло на парите можеш до 10000 евра. Е сега може и да ги криеш у џеб ама ако си таква среќа да те проверат и ги најдат убаво ќе заглавиш.
http://www.customs.gov.mk/index.php/mk/za-nas-mk/ncpp-mk/vnesuvanje-iznasuvanje-devizi

Чао пријатно
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Еден другар што живее во Америка нарачал од дома да му пратат 15 тегли со ајвар. Сестра му работи како стјуардеса и демек она полесно ќе го пренесе. Им викам ај до кај 5 тегли да се направи нешто, ама 15 бе и без декларација. Ај ако не едно следен пат и буре со зелка нека побара.

Помина од Скопје, ама кога требаше да се префрли во друг авион од Цирих до Чикаго отидоа теглите.
Ова се случи пред една недела.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom