Wizz Air летови од/до Македонија

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Мала дигресија за Wizzair. Тие што патуваат накај Минхен од 31 Октомври Eurowings воведе Скопје-Минхен дирекно 59еур правец. Има и промоција за повратни карти по 112 еур.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Мала дигресија за Wizzair. Тие што патуваат накај Минхен од 31 Октомври Eurowings воведе Скопје-Минхен дирекно 59еур правец. Има и промоција за повратни карти по 112 еур.
Визз во последно многу ги имет качено цените кое се должит на зголемената побарувачка во бош месеци како февруари. Така да ваква конкуренција е добредојдена. Иначе јас сум за влез на Рајан во Македонија. Мајкл О`Лири директорот на рајан уште пред неколку години најави поголема експанзија во ех-ју ама сега засега од неЕУ државите летат само до Ниш и до Подгорица. Се надевам дека со БРЕГЗИТов ќе го стагнират развојот од ВБ (како што најави тој) и ќе почнит експанзија кон Македонија и други „егзотични“ дестинации на Балканов и Источна Европа. Немат да ни се лошит од 3 евра карти во еден правец со Рајан за разлика од Визз кои сега за поразвиени дестинации минимални им се 20-30еур.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Дечки, дали WizzAir би правле проблем ако малата бесплатна торба не е баш со наведените димензии од 42 x 32 x 25 cm? Мојата е 49x35x 25cm
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Торба или куфер е?
Куфер е 50x35x24, го мерам само куферот без тркалцата и рачката. Благодарам[DOUBLEPOST=1490476251][/DOUBLEPOST]
Куфер е 50x35x24, го мерам само куферот без тркалцата и рачката. Благодарам
Anybody? Кога бевме минатиот пат да летаме од Будимпешта ја собираше во таа металната решетка ама тоа беше пред неколку години и не сум сигурен дали и тогаш им важеа истите димензии
 
Последно уредено:
Член од
14 декември 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
10.994
Ако не ја собере во, тоа металната решетка, ќе ти наплатат за голем куфер
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Куфер е 50x35x24, го мерам само куферот без тркалцата и рачката. Благодарам[DOUBLEPOST=1490476251][/DOUBLEPOST]
Anybody? Кога бевме минатиот пат да летаме од Будимпешта ја собираше во таа металната решетка ама тоа беше пред неколку години и не сум сигурен дали и тогаш им важеа истите димензии
Тешко. Јас со свој очи во Скопје имам видено дека само за колцата шо излегвеа им имет наплатено ко за голем рачен багаж (скоро 3000 денари). Најубо купи си голем рачен багаж шо е 900 денари онлајн за да не плаќаш за аеродром 3 пати поскапо. Сепак куферот ти е поголем за 8цм без колца.

НО, последен пат ко летав видов големи куфери (шо никако не би ги собрало и ако решетките се спојат една со друга) како се носат ко кабиски багаж, ама патниците беа од Албанија незнаеа ни Македонски ни Англиски и изгледа овие на чек-ин шалтериве несакајќи да се расправет ги имет пуштено без доплата за куфер. Ова е моја претпоставка зошто имаја лепенки SMALL на нив. Ама не би се надевал јас на ова.
 
Член од
19 јули 2012
Мислења
47
Поени од реакции
4
Зашто при плаканје со промена ка курсот од еврo во денар наплакаат плус околу 400-500 денари
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Зашто при плаканје со промена ка курсот од еврo во денар наплакаат плус околу 400-500 денари
Едноставно е, не се менувачница они, си менуваат по нивна тарифа. Слично е со било кој онлајн сајт за купување, треба да разгледаш кој курс е најблиску до курсот на НБРМ, како би ти излегло најповолно :)
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Дечки кога ги наплаќаат парите Wizz Air? Имам уште време до летот, ама прво ми ги резервираа парите па сега вооптшто ми ги нема на сметка. Дали ќе ги наплатат кога ќе направам онлајн чек ин или?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Дечки кога ги наплаќаат парите Wizz Air? Имам уште време до летот, ама прво ми ги резервираа парите па сега вооптшто ми ги нема на сметка. Дали ќе ги наплатат кога ќе направам онлајн чек ин или?
Тоа е небитно, зависи од банка. Ако си добил confirmation number тоа е тоа.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.910
Зашто при плаканје со промена ка курсот од еврo во денар наплакаат плус околу 400-500 денари
Услугите како визер, букинг, аирбнб земаат како такса за промена на валутата од онаа што е дифолт. За виз од Скопје е денари, од Софија левови, од Минхен евра. При промена во било која валута губиш. Јас така од невнимание платив апартман во Шпанија во долари и загубив 1.000 ден на 20.000 денари.
 
Член од
1 ноември 2014
Мислења
72
Поени од реакции
120
Минатата година платив за WIZZ Discount Club и ми истекува наскоро.
Не планирам да ја користам повторно услугата, ама не можам никаде да најдам опција за да ја исклучам.
Знае некој дали можат автоматски да ми земат пари за обнова кога ќе ми истече?
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Минатата година платив за WIZZ Discount Club и ми истекува наскоро.
Не планирам да ја користам повторно услугата, ама не можам никаде да најдам опција за да ја исклучам.
Знае некој дали можат автоматски да ми земат пари за обнова кога ќе ми истече?
Во последните 4-5 години 2 пати имав Дисконт клуб и 2та пати не се продолжи автоматски.
 

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
291
Поени од реакции
84
Јас од лично искуство коа летав до венеција у скопје ми го пуштија рачен багаж без доплата за назад истиот куфер ми наплатија плус 40€ пошто тркалцата не ги собираше у тоа решетката. Затоа боље плати 600 денари за голем кабински багаж него 40 евра на аеродром

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom