Windows Mobile tablet

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Епа вака е работата... ми треба таблет што работи на Windows mobile (засега еден, можно е 5-6 парчиња да ми требаат). Има некој некаков купено, користено (искуства), или да продава? Битно е да е со SSD диск, другите каратеристики не ми се толку битни.

Го разгледував тој што е на сајтот на Niko компјутери, ама сеуште ја немаат верзијата со Windows во продажба.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Со Windows Mobile тешко да најдеш зашто Windows tablet-ите се со 7ка :) ViewPad-от во Niko изгледа добро на хартија (нов Atom процесор, 2GB DDR3 RAM, 16/32GB SSD), ама треба да излезе во мај и ќе биде изгор. Има(ше) едно таблетче во Анхоч за околу 400-500 евра, ама беше споро (и не знам од кој производител).

Ако најдеш од негде за увоз имаш ExoPC, MSI WindPad 100W, ASUS Eee Slate, ама без 800-1000 евра не проаѓаш. Како и да е, на било кој од нив батеријата ќе му држи најмногу 4 саати и пишување на on-screen тастатура баш и не е продуктивно, па убаво размисли дали стварно ти треба tablet (со Windows, или воопшто). Ако не ти е за работа, земи некој со Android или iOS, барем подолго ќе работат :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Па и со Win 7 ќе брка работа, немора да е со mobile.... А инаку, не ми треба лично за мене (јас би работел и андроид) таблетот е наменет за работа со него, планирано е да работи .ЕXE апликација и треба да има барем 1 USB излез за поврзување на принтер. Андроид неможи да користи EXE а незнам дали има можност да се крени локален SQL сервер.

Ќе видиме што ќе излези со тој од Niko рекоа дека го имаат со Windows, и пак го донесоа со Android, засега чекам, ако го добијам за брзо ќе можам да кажам и нешто повеќе за него.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Најдено! MSI WinPad 100W, со Windows 7 Starter веќе го добив... Ако некој го интересира повеќе, нека ме контактира слободно. Ќе го малтретирам чудово максимално наредниов период :)
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Обавезно да пренесеш искуство кога ќе го истестираш :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Најдено! MSI WinPad 100W, со Windows 7 Starter веќе го добив... Ако некој го интересира повеќе, нека ме контактира слободно. Ќе го малтретирам чудово максимално наредниов период :)
Како со Таблетот? Задоволен си?
Ништо не ни пиша....многу си скржав на зборови. :D
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Сум ја подзаборавил темава... Исто така добив и некојси кинески таблет NoName со исти перформанси како MSI, за упола од цената. Па по 6 месеци користење (двата таблети се користат во комбе, поврзани со принтер и фискална каса), еве ви искуството... првично замислата беше да се оди со Motorola Psion, ама кога ја добив цената на еден таков уред... се одлучив за алтернатива, која испадна многу подобро решение.

Кратко и едноставно, MSI е бренд. Таблетот цело лето помина во комбе, и единствен проблем што се јави кај него е неможноста да се полни ако е загреан над 50 степени. Па кога ќе се испразнеше одеше некое време во фиока со клима за да се излади. Никаков поинаков проблем со него не се јавил, иако 3 пати е паднат од комбе на асфалт (затоа барав SSD диск). Бидејќи намената му е чисто за работа одлично се покажа. Ако е 100% полн, батеријата држи 8 часа малтретирање (музика, клипови, интернет)...

За разлика од MSI, China Shit NoName, е друга прикаска... Најголем проблем е губењето на USB сигналот по кабел подолг од 3 метра. Зошто и јас незнам, ама принтерот ако е поврзан подолг кабел, печати хероглифи (подолг кабел за да се заврти околу вратата и да не се гледа инсталацијата неможи па во едното комбе каблите се мафтаат безвеза). Кулерот почна да бучи по 2 месеци користење. Напрај проблеми со USB портите, престана да ги препознава, па беше на сервис да го “освежат“ (со оглед на условите во кои се користат, можно е да се одлеми нешто). На сервис ги средија и портите и го подмачкаа кулерот, па засега е добар. Цркна напојувањето (во комбето има трансформатор што прави од 12 волти 220 и најчесто и двата таблети се врзани на напон). Батеријата одвај 4 часа со малтретирање...

Сума сумарум, ако ми е за низ дома би си зел кинез. Поевтин е, нема да биди изложен на секојдневни малтретирања а како таблет брка работа и тоа доста солидно. Проблемите со кои се соочив, гарант нема да се најдат во домашни услови.
Но за разлика од тоа, за ~200 евра не вреди да се заебавам и да трчам по комбиња, особено ако се повеќе. Најверојатно од нова година ќе има уште 4 комбиња кои што ќе се приклучат на двете, па ќе треба да се набават уште таблети... ќе видиме што ќе излези според финансиските пресметки, можно е и нешто трето да влета во комбинација... незнам. Мада ако се прашувам јас MSI е веќе проверена и докажана опција која вреди за секој денар инвестиран во него без размислување.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Тоа е сега така, но со windows 8 ќе имаш таблети за избор (dell, hp....) цените ќе варираат и ќе бидат (по)достапни за сите.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Тоа е сега така, но со windows 8 ќе имаш таблети за избор (dell, hp....) цените ќе варираат и ќе бидат (по)достапни за сите.
Ако испадни ко шо треба, Windows 8 ќе има поддршка за ARM процесорите... па секој android таблет (јасно, треба да има доволно рам/процесор/хард) ќе можиш да го преинсталираш со Windows...
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ако испадни ко шо треба, Windows 8 ќе има поддршка за ARM процесорите... па секој android таблет (јасно, треба да има доволно рам/процесор/хард) ќе можиш да го преинсталираш со Windows...
Ги чекам искрено, ми се допаѓа идеа да имам прав оперативен во рака. :)
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Според мене нетбук ти е многу поефтина и попроверена работа, не знам што ти текнало да пробуваш со таблети али ако си задоволен нека е аирлија
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Според мене нетбук ти е многу поефтина и попроверена работа, не знам што ти текнало да пробуваш со таблети али ако си задоволен нека е аирлија
Неможам на шофер (кој растовара цел ден гајби) да му дам да работи нетбук... глувче, тастатура, пад, мрдни овде, кликни онде... таблетите се идеални за таа работа, можи да прицка на екранот сосе нараквици ако го мрзи да ги извади.

Ги чекам искрено, ми се допаѓа идеа да имам прав оперативен во рака. :)
Ќе видиме шо ќе излези, и колку тоа чудо ќе биди отворено за работа...
 

БојанMak

Нема
Член од
29 декември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
3
Сум ја подзаборавил темава... Исто така добив и некојси кинески таблет NoName со исти перформанси како MSI, за упола од цената. Па по 6 месеци користење (двата таблети се користат во комбе, поврзани со принтер и фискална каса), еве ви искуството... првично замислата беше да се оди со Motorola Psion, ама кога ја добив цената на еден таков уред... се одлучив за алтернатива, која испадна многу подобро решение.

Кратко и едноставно, MSI е бренд. Таблетот цело лето помина во комбе, и единствен проблем што се јави кај него е неможноста да се полни ако е загреан над 50 степени. Па кога ќе се испразнеше одеше некое време во фиока со клима за да се излади. Никаков поинаков проблем со него не се јавил, иако 3 пати е паднат од комбе на асфалт (затоа барав SSD диск). Бидејќи намената му е чисто за работа одлично се покажа. Ако е 100% полн, батеријата држи 8 часа малтретирање (музика, клипови, интернет)...

За разлика од MSI, China Shit NoName, е друга прикаска... Најголем проблем е губењето на USB сигналот по кабел подолг од 3 метра. Зошто и јас незнам, ама принтерот ако е поврзан подолг кабел, печати хероглифи (подолг кабел за да се заврти околу вратата и да не се гледа инсталацијата неможи па во едното комбе каблите се мафтаат безвеза). Кулерот почна да бучи по 2 месеци користење. Напрај проблеми со USB портите, престана да ги препознава, па беше на сервис да го “освежат“ (со оглед на условите во кои се користат, можно е да се одлеми нешто). На сервис ги средија и портите и го подмачкаа кулерот, па засега е добар. Цркна напојувањето (во комбето има трансформатор што прави од 12 волти 220 и најчесто и двата таблети се врзани на напон). Батеријата одвај 4 часа со малтретирање...

Сума сумарум, ако ми е за низ дома би си зел кинез. Поевтин е, нема да биди изложен на секојдневни малтретирања а како таблет брка работа и тоа доста солидно. Проблемите со кои се соочив, гарант нема да се најдат во домашни услови.
Но за разлика од тоа, за ~200 евра не вреди да се заебавам и да трчам по комбиња, особено ако се повеќе. Најверојатно од нова година ќе има уште 4 комбиња кои што ќе се приклучат на двете, па ќе треба да се набават уште таблети... ќе видиме што ќе излези според финансиските пресметки, можно е и нешто трето да влета во комбинација... незнам. Мада ако се прашувам јас MSI е веќе проверена и докажана опција која вреди за секој денар инвестиран во него без размислување.
Истата дилема со Psionot ја имам и јас.Само разликата е во тоа што кај мене не ми треба поврзување со фискален или принтер туку поврзување со бар код читач,односно за чекирање на производи преку бар код.Колку пари те фати MSI то?Мн скапи се овие рачниве уреди па сакам да правам комбинација на таблет на win со баркод читач усб.
Пиши што мислиш
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Истата дилема со Psionot ја имам и јас.Само разликата е во тоа што кај мене не ми треба поврзување со фискален или принтер туку поврзување со бар код читач,односно за чекирање на производи преку бар код.Колку пари те фати MSI то?Мн скапи се овие рачниве уреди па сакам да правам комбинација на таблет на win со баркод читач усб.
Пиши што мислиш
МSI-то беше околу 30.000 денари. Гледам дека имаат исфрлено нов модел (јас го зедов WindPad 100 W, сега има 110 W) со екстра џиџавки (опција за GPS, SIM CARD - за користење на интернет преку GSM мрежа, docking station... ) ако ти игра некаква улога.

Инаку, ако одиш на таа варијанта, единствено што ќе ти треба е добар бар код читач, имав искуство и со такви срања... ако се лоши (неквалитетни или лошо калибрирани) знаат да додаваат/кратат карактери по рандом избор па автоматски имаш проблем... Итоа доста голем.
 

БојанMak

Нема
Член од
29 декември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
3
МSI-то беше околу 30.000 денари. Гледам дека имаат исфрлено нов модел (јас го зедов WindPad 100 W, сега има 110 W) со екстра џиџавки (опција за GPS, SIM CARD - за користење на интернет преку GSM мрежа, docking station... ) ако ти игра некаква улога.

Инаку, ако одиш на таа варијанта, единствено што ќе ти треба е добар бар код читач, имав искуство и со такви срања... ако се лоши (неквалитетни или лошо калибрирани) знаат да додаваат/кратат карактери по рандом избор па автоматски имаш проблем... Итоа доста голем.
Дај препорака за баркод поквалитетен за таа намена.
Како се покажаа таблетите кај тебе досега?Имаше проблеми?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom