Windows 8 - Touch the Future

Darkness

Ready for take-off
Член од
20 јануари 2008
Мислења
372
Поени од реакции
19
Наредната верзија на Microsoft оперативниот систем би требало до крај на годината да има веќе Release Candidate верзија. Пред оваа верзија, ќе се доделуваат бета верзии на одредени компании низ светот за тестирање и подобрување. Најголемата новост кај новата верзија на оперативен систем е побрзото вчитување на податоците при boot-up. Исто така ќе има нова подршка за препознавање на лица, Bluetooth 3.0, USB 3.0 и многу други.

Официјалната верзија најверојатно ќе биде објавена на почетокот од 2013 година.

Слободно кажете го вашето мислење. :)

 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.520
Мислењето оди во правец - профит и голем бизнис. Според тоа го оправдувам нелиценцирањето на оперативен систем токму поради алчноста и трката за пари. Иновации не очекувам windows 7 е доволно напреден ос што со апдејти може да остане стабилен уште долги години.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.200
Поени од реакции
1.534
и ке биде во 2 верзии 64 бит и 128 бит
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
па незнаеме каков ќе биде виндосот уште е многу рано за ваква дискусија
нема никакво инфо за 8цава , а уште доста време ќе помине дур 7цата да замине : )
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.520
^^
Ради тоа се гледа дека е комерцијала слично како Vista. А 128бит како што спомна некој е далеку од потребна платформа со оглед на софтверска поддршка освен за некоја нуклеарна централа. Се на се не ме чуди ни брзото излегување на SP1 за win7 па так нормално мора да работат на нешто ново.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.200
Поени од реакции
1.534
^^
Ради тоа се гледа дека е комерцијала слично како Vista. А 128бит како што спомна некој е далеку од потребна платформа со оглед на софтверска поддршка освен за некоја нуклеарна централа. Се на се не ме чуди ни брзото излегување на SP1 за win7 па так нормално мора да работат на нешто ново.
каква нуклеарна централа :pos2:

според проектот што го прави MS за Windows 8 кажа дека ке иде во две верзии 64 и 128 bit како што беше со Windows 95 и 98 во 8 Bit и 16 bit

SP1 за Win 7 е излезен само не е уште објавен јавно него е даден на компаниите RTM

Windows 7 -SP1-SP2-Windows 8
 

Sipy

Dr.Sheldon Cooper
Член од
9 јануари 2011
Мислења
170
Поени од реакции
31
Има време за 8ца...чекај прво 7цава да им здосади на луѓево и да ја напраат 8цата доста стабилна за да прејдат на неа :) Исто како што беше со 7цава пред некоја година.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.520
XP ис дед ќе се наполните со вируси никакви закрпи веќе не го спасуваат едноставно го изеде времето.

Темава нека продолжи во правец за новости и информации за најавите за win 8.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Докажано најдобар за мене. Не го мењам xp-во.
Добро ти е зашто не си видел подобро. Штета што се неколку години поназад и не ги користите благодетите кои ги нуди 7цата.
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.774
Поени од реакции
1.276
xp беше добар но 7 едностацно го демулира :) но сепак ако не сакаат да се случи истото што се случи со вистата треба да поработат на осмицава :)
 

Нuкола

Ганџамен
Член од
24 мај 2005
Мислења
5.116
Поени од реакции
12.928
Без гајле луѓе, знаат тие на шо се палиме ние...
 
На врв Bottom