windows 10 проблем

Член од
5 февруари 2013
Мислења
442
Поени од реакции
96
Здраво дечки имам проблем со лаптоп од марката HP
Седнав да го преинсталирам лаптопот, од windows 7 му ставив windows 10. Веќе неколку пати имам инсталирано windows на компјутерот кој дома го користам и се поминуваше во ред. Најпрво ја симнав windows creatinon tool на усб и го вкулучив компјутерот за преинсталација. Следев видео за да не згрешам во некој дел од процесот. Кога ги направив партициите доле забелележав дека пишува windows cannot be installed to this disk the selected disk is mbr of the gpt partition style. Бидејќи веќе ги имав форматирано партициите, а не ми даваше копче next за да продолжи имсталацијата, отворив на youtube видео како да го средам проблемот и преку command prompt го решив проблемот се инсталираше windows. Се појави логото на windows и пишуваше getting windows и ми ја даде следната порака the computer restarted unexpectedly or encountered an unexpected error. Windows instalation cannot proceed. To install Windows, click Ok to restart the computer and then restart the instalation. одкако стиснам ок се рестартира и па истата порака. Пробав да влезам во биос неможе. Лаптопот не се исклучува , па ја извадов батеријата.
Ве молам за решение
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.140
Влези во bios и во sata configuration види дали е ahci или ide legacy.
Ако не е ahci,смени го во ahci и ке мора да го форматираш на ново.
Би требало нормално да се инсталира и ке видиш дали ке биде после во ред.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Да пробаш да го преформатираш дискот и да преинсталираш? И мене така ме има зезано при креирање партиции при инсталација...
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
442
Поени од реакции
96
Да пробаш да го преформатираш дискот и да преинсталираш? И мене така ме има зезано при креирање партиции при инсталација...
Влези во bios и во sata configuration види дали е ahci или ide legacy.
Ако не е ahci,смени го во ahci и ке мора да го форматираш на ново.
Би требало нормално да се инсталира и ке видиш дали ке биде после во ред.
несака да влезе во биос
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.140
Како несака,упали го и стискај F2.
Што се дешава сега со лаптопот,ако неможеш во биос да влезеш да не имаш хардверски проблем со него.
Носи го на мајстор или пробај рестарт од земја и купи нов лаптоп.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
442
Поени од реакции
96
Како несака,упали го и стискај F2.
Што се дешава сега со лаптопот,ако неможеш во биос да влезеш да не имаш хардверски проблем со него.
Носи го на мајстор или пробај рестарт од земја и купи нов лаптоп.
може да видеш инбокс
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Скоро купив нов лаптоп(Lenovo IDEAPAD 3 15ADA05). Му инсталирав Win10 и до сега се се работи ок. Едино нешто што приметив е што не работи alt+f4.
Alt копчето работи, ама f4 не го регистрира.
1604393671317.png кај мене мислам дека копчево може да се користи и за mute, али не функционира.
Пробав да видам дали е проблемот со Registry tool, отидов и во BIOSот, пробав да го надградам драјверот и ми вика дека е најновиот, не работи.
Се мислам воопште дали е софтверски проблем или до хардверот (али се надевам дека не е зошто лаптопот е нов). Вие што мислите? :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
Здраво дечки.
Скоро купив нов лаптоп(Lenovo IDEAPAD 3 15ADA05). Му инсталирав Win10 и до сега се се работи ок. Едино нешто што приметив е што не работи alt+f4.
Alt копчето работи, ама f4 не го регистрира.
Прегледај го приврзокот 272776 кај мене мислам дека копчево може да се користи и за mute, али не функционира.
Пробав да видам дали е проблемот со Registry tool, отидов и во BIOSот, пробав да го надградам драјверот и ми вика дека е најновиот, не работи.
Се мислам воопште дали е софтверски проблем или до хардверот (али се надевам дека не е зошто лаптопот е нов). Вие што мислите? :)
Пробај alt + fn + f4.
Негде во БИОС се местеше дали F копчињата да работат без/со fn зш имаат двојна функција њали.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Пробај alt + fn + f4.
Негде во БИОС се местеше дали F копчињата да работат без/со fn зш имаат двојна функција њали.
Сега го пробав тоа и работи, фала царе.
Ќе одам пак во BIOS и ќе видам што му е проблемот :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
И што сеа ???
Тоа е решение на твојот проблем.
Ама нема повеќе информации, кратко и јасно е, исто како твојот проблем.
Само што твојот не е баш јасен. Замисли онака да ја кажеше една маааааааааааааааааалку битна ствар, КОЈА ПРОГРАМА ПРОБУВАШ ДА ЈА ИНСТАЛИРАШ!?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Друже, што и да ти е програмава, земи реинсталирај ја(или пробај др. верзија). Ако и тоа нејќе, тогаш оди у firewall и дај и дозвола на програмата да работи низ firewall. Ако ептен и тоа нејќе, тогаш како што ти вика дружето @Anon , пробај си со VM.
btw, кажи си што програма симнуваш, не се срами xD.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom