Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

J

joe.b

Гостин
Продавам УСБ стикче Водафон. Со се интернет комплет бесплатно секој месец по 5 ГБ. Платен унапред во ВИП. Инбокс за подетално.
 
Член од
3 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
14
Ruterot sto go dobiv od ONE ima vulnerability
Allegro RomPager CVE-2014-9222. Cekam odgovor od tehnicka podrska da mi go vratat stariot modem Calisto za da go povrzam so ruterot sto go imam doma Linksys. Na telefon mi rekoa deka ne koristat Calisto veke. Ako ne go dobijam nazad stariot modem sto da pravam?[DOUBLEPOST=1488819234][/DOUBLEPOST]Spored ONE ako go koristam TP LINKOV kako modem, nema da postoi Allegro RomPager CVE-2014-9222 vulnerability. Dali e ova vistina? So drugi zborovi ako go priklucam stariov ruter na Tp link td854w veke Allegro RomPager CVE-2014-9222 nema da ja zagrozuva domasnava mreza. Aj ve molam kazete mi sto da pravam me zagrizuva ovoj vulnerability.
 
Последно уредено:
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Ruterot sto go dobiv od ONE ima vulnerability
Allegro RomPager CVE-2014-9222. Cekam odgovor od tehnicka podrska da mi go vratat stariot modem Calisto za da go povrzam so ruterot sto go imam doma Linksys. Na telefon mi rekoa deka ne koristat Calisto veke. Ako ne go dobijam nazad stariot modem sto da pravam?[DOUBLEPOST=1488819234][/DOUBLEPOST]Spored ONE ako go koristam TP LINKOV kako modem, nema da postoi Allegro RomPager CVE-2014-9222 vulnerability. Dali e ova vistina? So drugi zborovi ako go priklucam stariov ruter na Tp link td854w veke Allegro RomPager CVE-2014-9222 nema da ja zagrozuva domasnava mreza. Aj ve molam kazete mi sto da pravam me zagrizuva ovoj vulnerability.
Парите од банка ти се зад тој рутер, па толку те загрижува тој ранливост на рутерот?
 
Член од
3 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
14
Da. Sakam da rabotam freelance. Ne e rabotata samo za pari zasto nekoj da mi cita sto pregleduvam na internet i da mi instalira malware. Ako go koristam tp-linkot kako modem samo, dali ovoj vulnerability e uste opasen?
 
Член од
16 јуни 2016
Мислења
945
Поени од реакции
1.692
Добар ден можели некој да ми каже како да сменам ип адреса на компјутер без програма поздрав
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Добар ден можели некој да ми каже како да сменам ип адреса на компјутер без програма поздрав
Пообјасни поубаво дали мислиш на ЛАН или ВАН, ако е за ВАН не можеш!
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Сигурно користиш рутер, значи ќе влезеш во рутерот (обично адресата е 192.168.0.1 или некоја комбинација со 1 и 0), не знам што рутер имаш и не можам точно да ти кажам, тражи network>LAN или DHCP>address reservation веројатно ќе се снајдеш.

И кога прашувате нешто пишете подетално, со повеќе информации ќе добиете подобар одговор.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Kupiv router tp link wr841n. Dali treba nesto da go podesam na stranata na routerot, ili da go ostavam so default setinzi?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Kupiv router tp link wr841n. Dali treba nesto da go podesam na stranata na routerot, ili da go ostavam so default setinzi?
Нормално дека треба, прво ќе ја клонираш МАК адресата од оној компјутер што ти бил закачен на интернет, потоа ќе избереш динамичка или статичка ИП, потоа ќе си ставиш безбеднос на вајерлесот и тоа е тоа за основно функционирање.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Од мене една препорака да се избегнува рутер од типот Асус RT-N10U (вајрлес). На секој пад на струја тотално се блокира и не функционира, а повторно сетирање е pain in the...и на секое ново сетирање мрежа, ми дава мрежа (лан) 1, мрежа 2...
И сега имам проблем со истиот рутер (wondows 7, со firefox), не можам да пристапам на веб ГУИ-то за сетирање и управување на рутерот. Досега ип-то на рутерот (default gateway, ако не се лажам) ми беше 192.168.1.1 со јусер и пас админ (дифолт). Утринава приметив дека адресата му е 192.168.0.1, а кога вкуцувам усер и пас, дава порака отприлика "this server says: technicolor"

и ниеден јусер и пас (и од асус и од други сајтови) не поминува (миљон комбинации). Најдов на нет едино чаре да се ресетира на фабрички поставки (копченцето позади рутерот) ама пак ќе морам да сетирам одново све живо и диво, а баш и не се разбирам во овие чуда.
Што може друго да се стори и дали има врска некое злонамерно малверче да ми има направено вакво нешто? Дали би помогнало ipconfig/release, ipconfig/renew или слични команди или тие се однесуваат на самиот компјутер?[DOUBLEPOST=1492539293][/DOUBLEPOST]Адресата и корисничкото ми ги бараше од модемот. Тој бил техниколор. ок
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Од мене една препорака да се избегнува рутер од типот Асус RT-N10U (вајрлес). На секој пад на струја тотално се блокира и не функционира, а повторно сетирање е pain in the...и на секое ново сетирање мрежа, ми дава мрежа (лан) 1, мрежа 2...
И сега имам проблем со истиот рутер (wondows 7, со firefox), не можам да пристапам на веб ГУИ-то за сетирање и управување на рутерот. Досега ип-то на рутерот (default gateway, ако не се лажам) ми беше 192.168.1.1 со јусер и пас админ (дифолт). Утринава приметив дека адресата му е 192.168.0.1, а кога вкуцувам усер и пас, дава порака отприлика "this server says: technicolor"

и ниеден јусер и пас (и од асус и од други сајтови) не поминува (миљон комбинации). Најдов на нет едино чаре да се ресетира на фабрички поставки (копченцето позади рутерот) ама пак ќе морам да сетирам одново све живо и диво, а баш и не се разбирам во овие чуда.
Што може друго да се стори и дали има врска некое злонамерно малверче да ми има направено вакво нешто? Дали би помогнало ipconfig/release, ipconfig/renew или слични команди или тие се однесуваат на самиот компјутер?[DOUBLEPOST=1492539293][/DOUBLEPOST]Адресата и корисничкото ми ги бараше од модемот. Тој бил техниколор. ок
vo technicolor vlez e userr prazno nese vnesuva nisto a vo password vnesuvas- admin,
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Имам нов рутер Tenda. Сменав интернет провајдер и мораше да купам нов рутер пошто локалниот оператор не дава рутери на користење. Се си е океј ама еве еден месец од ко го користам и во овај еден месец три пати ми се има случено да неможам да се конектирам на wifi-то прек мобилен или лап топ. Или па ќе се конектирам и или се дисконектирва самото или пак стои конектирано ама нема интернет. Тоа се случва само со вифито инаку на статичниот компјутер и на твто што ми е поврзано со интернет, си има интернет. Нешто не е во ред со рутерот или?
ЕДИТ: заборавив да кажам дека откако ќе го рестартирам рутерот (исклучи, вклучи в струја), проблемот се решава.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Од мене една препорака да се избегнува рутер од типот Асус RT-N10U (вајрлес). На секој пад на струја тотално се блокира и не функционира, а повторно сетирање е pain in the...и на секое ново сетирање мрежа, ми дава мрежа (лан) 1, мрежа 2...
И сега имам проблем со истиот рутер (wondows 7, со firefox), не можам да пристапам на веб ГУИ-то за сетирање и управување на рутерот. Досега ип-то на рутерот (default gateway, ако не се лажам) ми беше 192.168.1.1 со јусер и пас админ (дифолт). Утринава приметив дека адресата му е 192.168.0.1, а кога вкуцувам усер и пас, дава порака отприлика "this server says: technicolor"

и ниеден јусер и пас (и од асус и од други сајтови) не поминува (миљон комбинации). Најдов на нет едино чаре да се ресетира на фабрички поставки (копченцето позади рутерот) ама пак ќе морам да сетирам одново све живо и диво, а баш и не се разбирам во овие чуда.
Што може друго да се стори и дали има врска некое злонамерно малверче да ми има направено вакво нешто? Дали би помогнало ipconfig/release, ipconfig/renew или слични команди или тие се однесуваат на самиот компјутер?[DOUBLEPOST=1492539293][/DOUBLEPOST]Адресата и корисничкото ми ги бараше од модемот. Тој бил техниколор. ок
Имам два ASUS N10U Black и еден N12, веќе долго време.
Ефективно не сум имал никакви проблеми. Уредите имаат проблеми со floating ground, ама работат okej.

PS: Инаку како за access point се meh, ок. За SOHO има и полошо, има и многу, многу подобро. Евтини плочи и евтин build.
 
Последно уредено:

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Најверојатно кажано е,но мака ми е да листам,ве молам некој да ми каже како да сменам лозинка на мојот Тп-Линк рутер?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom