Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Т

Триптико

Гостин
Помош со DD-WRT

Значи вака. Имам рутер TL-WR740N V.2.5 Му го флешнав соодветниот dd-wrt и заглавив. Не можам да го сетирам автоматски да ги повлече сетирањата за DHCP од Blizoo.

Под дефолт WAN е исклучен. Штом одберам dhcp и стиснам save на нареден рефреш на страната дава грешка page can't be reached.
Setup -> Basic Setup -> Internet Connection Type -> Connection Type = Disabled
Setup -> Basic Setup -> Network Setup -> WAN Port -> Assign WAN Port to Switch

Поврзи на модем преку WAN порта.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Имам нетис рутер и престана да работи,
sys диодата трепка, не брзо туку бавно на секунда време, кога го приклучив со кабел од тп-линк рутер, sys диодата свети постојано, не трепка, ама рутерот пак не работи!!!

Сега ме интересира дали проблемот е во кабелот на рутерот или е преебан рутерот.
 
Т

Триптико

Гостин
Имам нетис рутер и престана да работи,
sys диодата трепка, не брзо туку бавно на секунда време, кога го приклучив со кабел од тп-линк рутер, sys диодата свети постојано, не трепка, ама рутерот пак не работи!!!

Сега ме интересира дали проблемот е во кабелот на рутерот или е преебан рутерот.
Дефинирај "не работи"?
 
Т

Триптико

Гостин
Под не работи мислам како да го нема:icon_mrgr:
кога го поврзувам со компјутер ми дава недефинирана мрежа,
ви-фи ич не покажува!!!
Ништо чудно да е готов. Ај пробај да влезеш на негова страна. Онаа 192.168.0.1 или 1.0. Ако ти ја даде, тогаш друг е проблемот. Најлесно е да го "отпишеш" :)
Проба со ресет на фабрички подесувања? Инаку, адресата била 192.168.1.1 user и password admin admin
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Ништо чудно да е готов. Ај пробај да влезеш на негова страна. Онаа 192.168.0.1 или 1.0. Ако ти ја даде, тогаш друг е проблемот. Најлесно е да го "отпишеш" :)
Проба со ресет на фабрички подесувања? Инаку, адресата била 192.168.1.1 user и password admin admin
Ги знам овие работи дека се влегува со дифолт адреса, ама проблемот е што неќе воопшто.

И да знаеш на нетис рутер не ти бара (незнам зошто не бара стварно) да се логираш за да влезеш, дифолт адреса мислам дека беше со 168,,,,,, и таму дифолт пас е password, на ТП-линк е админ, а можеби и на другите марки рутери.

Кога го купив рутерот тогаш незнаев стварно како се ракува сега знам да се снајдам со било каков рутер во делот на поврзување, ви-фи управување итн.

Го отштрафив рутерот сега и ништо не успеав да забележам дали има изгорен дел, сега ако има некој сервис кој би го поправил за некоја стотка бива ако не да си купам нов.
Овој ТП-линков сега што го зедов од братучет е двојно послаб, не сум задоволен од јачината и стабилноста на сигналот.
 
Член од
18 мај 2015
Мислења
40
Поени од реакции
29
Ги знам овие работи дека се влегува со дифолт адреса, ама проблемот е што неќе воопшто.

И да знаеш на нетис рутер не ти бара (незнам зошто не бара стварно) да се логираш за да влезеш, дифолт адреса мислам дека беше со 168,,,,,, и таму дифолт пас е password, на ТП-линк е админ, а можеби и на другите марки рутери.

Кога го купив рутерот тогаш незнаев стварно како се ракува сега знам да се снајдам со било каков рутер во делот на поврзување, ви-фи управување итн.

Го отштрафив рутерот сега и ништо не успеав да забележам дали има изгорен дел, сега ако има некој сервис кој би го поправил за некоја стотка бива ако не да си купам нов.
Овој ТП-линков сега што го зедов од братучет е двојно послаб, не сум задоволен од јачината и стабилноста на сигналот.

Заштрафи го рутерот...многу се мали шанските внатре да изгорело нешто, секогаш прво адаптерот прегорува, има заштити во него, башка ако има нешто внатре чурнато, нема да ти работи воопшто.
Уклучи го во струја и направи му фабрички ресет, сигурно некаде има копче со игла што се стиска и се држи 20тина секунди. После тоа, пробај да влезеш во него и од ново да го сетриаш. Ако и така не сака, не губи време, смести го во канта. :kafence:
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
190
Поени од реакции
106
zdravo drustvo , sakam da prasam koj znae imam doma od onie belite ruteri thomson, dali se menja nov sotwer i kako za da raboti kako obicen ruter ili da ide u kanta ?

Sent from my SM-G530FZ using Tapatalk
 
Т

Триптико

Гостин
zdravo drustvo , sakam da prasam koj znae imam doma od onie belite ruteri thomson, dali se menja nov sotwer i kako za da raboti kako obicen ruter ili da ide u kanta ?

Sent from my SM-G530FZ using Tapatalk
Како мислиш како обичен да работи? Пиши го бројот на рутерот.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
zdravo drustvo , sakam da prasam koj znae imam doma od onie belite ruteri thomson, dali se menja nov sotwer i kako za da raboti kako obicen ruter ili da ide u kanta ?

Sent from my SM-G530FZ using Tapatalk
сигурно рутерот ти е даден од телеком и е со адсл модем, нема wan порта и lan портовите 3 и 4 се резервирани за iptv.
читам дека можело lan порта да се намести како wan, само изгледа ќе треба да се стави обичен, не бредиран firmware.

ако си раскинал или ти завршил договор, опремата т-хоме си ја собира, затоа што е дадена на користење. не може да си го задршиш рутерот ако е тоа во прашање.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
190
Поени од реакции
106
toa me interesira kade moze da se najde i da mu se stave obicen firmware za da go koristam kako i sekoj wifi ruter, i koj go ima praveno ova, vaka ne go biva ne mi koristi za nisto

Sent from my SM-G530FZ using Tapatalk
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
190
Поени од реакции
106
model thomson tg782

Sent from my SM-G530FZ using Tapatalk
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
toa me interesira kade moze da se najde i da mu se stave obicen firmware za da go koristam kako i sekoj wifi ruter, i koj go ima praveno ova, vaka ne go biva ne mi koristi za nisto

Sent from my SM-G530FZ using Tapatalk
па пиши точно кој модел на рутер го имаш, а и види во подесувањата која верзија на софтвер ја има рутерот. или screeshot од страната кај ги пишува информациите за рутерот.
 
Т

Триптико

Гостин
toa me interesira kade moze da se najde i da mu se stave obicen firmware za da go koristam kako i sekoj wifi ruter, i koj go ima praveno ova, vaka ne go biva ne mi koristi za nisto

Sent from my SM-G530FZ using Tapatalk
Ќе треба да го вратиш, а проценети се на висока сума за еден рутер. Сакаш да го платиш повеќе од што вреди?
 
Член од
18 мај 2015
Мислења
40
Поени од реакции
29
da mu se stave obicen firmware :tapp:

Ох мори мајко, не да си купи обичен рутер за 700 денари, ќе се ебава, ќе му става друг софтвер на модемот со WIFI што му го дале гага и најверојатно треба да го врати :yid:

Што е со народове упм... :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom