Welcome to the VOID (Добредојдовте во празнотијата)?!

D

dARK_ElementaL

Гостин
E ova zhiti Voldemort koa go prochitav, znachi mi se ispolni voidot :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Едно време сакав да бидам Волдеморт :LOL:

Он:
Еве нешто и од Нордиска митологија

Ginnungagap* is the bottomless abyss that was all there was prior to theccreation of the cosmos, and into which the cosmos will collapse once again during Ragnarok, the “Twilight of the Gods.” As the Eddic poem Völuspá, “The Insight of the Seeress,” describes the time before the cosmos existed:

,,That was the age when nothing was;
There was no sand, nor sea, nor cool waves,
No earth nor sky nor grass there,
Only Ginnungagap."

*The Old Norse word gap means the same thing as it does in modern English: a void, an empty space.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
811
Му го спомна името...
Да сум му другар, нема да го дружам више!
Кога го прочитав тоа ја слушнав Хермиона у глава :LOL: :

220e281380044a78d979f99b14813619.gif

Едно време сакав да бидам Волдеморт :LOL:
Ме интересира што е тоа што те влече да бидеш ко него :D Интересен муабет, мада оф-топик малце.

Инаку он топик не знам дали темава е наменета за воид во смисла на празнина како животна неисполнетост, апатија, немање смисла во животот од аспект на она егзистенцијално-феноменолошко гледиште (у стил на Франкл) или воид како универзалната ништост и сештост, или недиференцираната свесност, претопувањето на едно во се и се во ништо, искуството на непсотоење граници... у секој случај и двете се вредни за дискусија.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Ме интересира што е тоа што те влече да бидеш ко него :D Интересен муабет, мада оф-топик малце.
Амбициозен тип (колку и да беше лош), се разликуваше од останатите во тоа. Плус ептен поштувам антагонисти.
 
Член од
30 април 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
...во минатото човекот имал секакви форми на верувања во надприродни сили кои го пратат животот на луѓето,даваат судови и казни за непослушните и награди за послушните во секаков можен облик
...јас лично,потребата за верување ја сфаќам како социјален феномен за опстанок
...се повеќе добивам впечаток дека "пливаме во празно"
...не би сакал да навлегувам во тумачење на истите,туку да прочитам ваше мислење за напредокот на цивилизацијата во таа насока и состојбата што ја имаме денеска на тоа поле
...во што веруваме денеска?
...веруваме во она сега и овде?
...дали тоа сега и овде е ПРАЗНО?
...ако е ПРАЗНО со што ќе го "полниме"?
На крај се сведува на почетокот на човештвото ако сакаш да разбереш со што сакаш да ја потполниш празнината. Ако си полн со љубов, нема празнина.


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Некои ставаат политика, религија, квазирелигиско мамабомџамбо, медитација, психологија, секс, спорт, уметност, алкохол, дрога, коцка, јадење, пиење, секакви игри (видео, спорт, борд), филм, книги, стрипови, серии без крај, филозофија, пари, престиж, кариера, деца, внуци, романтичен партнер, комшии, празни муабети, социјални мрежи, теории на заговор, учење си и сешто , наука, секаков активизам, хуманитарни акции, кафичи, журки, планинарење, хоби, колекционерство , криминал, бегање во болести, материјални добра, уредување и дизајн итн
Има гоооооооооооооооооооолем избор...
 
Последно уредено:
K

Kitsune

Гостин
Со страст, да се осети животот, така ја исполнувам празнината.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
emptiness, also called Nothingness, or Void, in mysticism and religion, a state of “pure consciousness” in which the mind has been emptied of all particular objects and images; also, the undifferentiated reality (a world without distinctions and multiplicity) or quality of reality that the emptied mind reflects or manifests.
Линк

The Tao that can be told is not the eternal Tao.
The name that can be named is not the eternal name.
The nameless is the beginning of heaven and earth. The named is the mother of ten thousand things.
Ever desireless, one can see the mystery.
Ever desiring, one can see the manifestations.
These two spring from the same source but differ in name; this appears as darkness.
Darkness within darkness. The gate to all mystery.
Линк

 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Најдобро се пополува со алкохол, мара, Занфекса, Диазепам, ЛСД и видео игри и бесконечни тв серии.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom