Welcome to the VOID (Добредојдовте во празнотијата)?!

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.639
...во минатото човекот имал секакви форми на верувања во надприродни сили кои го пратат животот на луѓето,даваат судови и казни за непослушните и награди за послушните во секаков можен облик
...јас лично,потребата за верување ја сфаќам како социјален феномен за опстанок
...се повеќе добивам впечаток дека "пливаме во празно"
...не би сакал да навлегувам во тумачење на истите,туку да прочитам ваше мислење за напредокот на цивилизацијата во таа насока и состојбата што ја имаме денеска на тоа поле
...во што веруваме денеска?
...веруваме во она сега и овде?
...дали тоа сега и овде е ПРАЗНО?
...ако е ПРАЗНО со што ќе го "полниме"?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Се е празно и пуно у исто време...
The Tao that can be told is not the eternal Tao.
The name that can be named is not the eternal name.
The nameless is the beginning of heaven and earth.
The named is the mother of ten thousand things.
Ever desireless, one can see the mystery.
Ever desiring, one can see the manifestations.
These two spring from the same source but differ in name;
this appears as darkness.
Darkness within darkness.
The gate to all mystery.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.639
Ne sfakam.
Mislam deka veke ima tema za depresija...
...тоа што не сфаќаш е една работа,а тоа што ти е погрешна дијагнозата(како и науката што ги дава истите) е друга и не е предмет за дискусија во оваа тема :)
...тоа што ни(е)кои имаат желба да се подсмеваат на темата нема да коментираме,нели?:)
...доволно е само да си го кажеме нашиот став(ако воопшто го имаме)...
 
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
810
Чисто ќе нафрлам една идеја што ми дојде на темава: сеуште веруваме или барем користиме митски принципи при гледање на светот, само што тој процес е автоматски и несвесен. Митската свест си стои, празнината доаѓа од дискрепанцата помеѓу она што е несвесно во нас и она што свесно го зимаме за наше. Кога ги омаловажуваме битните делови на внатрешниот релјеф - страдаме.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.929
...тоа што не сфаќаш е една работа,а тоа што ти е погрешна дијагнозата(како и науката што ги дава истите) е друга и не е предмет за дискусија во оваа тема :)
...тоа што ни(е)кои имаат желба да се подсмеваат на темата нема да коментираме,нели?:)
...доволно е само да си го кажеме нашиот став(ако воопшто го имаме)...
Zosto mislis deka nekoj se potsmeva na temata? Samo zatoa sto ne ti se dopaga konceptot ili go nemas otkrieno? Mislis samo ti si svesen za prazninata bidejki si ja sretnal vo nekoja religiska ili filozofska kniska kako koncept? Zosto mislis deka hedonizmot e potsmevanje? Ako nekoj kaze deka verata e nacinot na koj ja ispolnuva prazninata, sosema legitimno, treba da kazam deka se potsmeva i nema da go komentiram?

Sekoj po svojata pateka, kraj kraeva.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Оваа Празнина ја разбирам како Апсолутот, како Се што е. Од кое потекнува времето, просторот, дуалноста (физичка и нефизичка) и ние како индивидуи ги искусуваме овие три во овој свет.

се гледа дека премногу слободно време имате па се замарате со будалаштини
Ќе бидеш ли љубезен (?) да ни дадеш предлог како да го попуниме ова премногу слободно време за да не се замараме со будалаштини. :):):)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Оваа Празнина ја разбирам како Апсолутот, како Се што е. Од кое потекнува времето, просторот, дуалноста (физичка и нефизичка) и ние како индивидуи ги искусуваме овие три во овој свет.


Ќе бидеш ли љубезен (?) да ни дадеш предлог како да го попуниме ова премногу слободно време за да не се замараме со будалаштини. :):):)
земи работи нешто, биди корисен за себе и за општеството
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
земи работи нешто, биди корисен за себе и за општеството
А како жити Волдеморт дојде до заклучок дека не работам и дека не сум корисен за себе? И што толку фактор е општеството за да бидам корисен за истото ?
Според тебе секој што размислува за Void-от аутоматски не работи ништо?
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom