Welcome to Sweden

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.066
Snoppen och snippan :pos:
Во Шведска нов мултик за деца – главните херои пенис и вагина


и тоа не е се’
пред некое време имаше реакции на детскиот учебник во Германија- „како дојдов на светов„ за разлика од штркот или зелката
но, германската книга може „го*на„ да јаде во однос на оваа скандинавскава
„Нашата сексуална книга„


 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.874
Поени од реакции
2.667
FYI книгата што си ја постирал е напишана на фински јазик не на шведски
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
777
Поени од реакции
562
FYI книгата што си ја постирал е напишана на фински јазик не на шведски
Па имат напишано скандинавска ама Финска не спаѓат во Скандинавија иако сите го мислет спротивното.
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.592
Поени од реакции
2.535
Сеа да видеме кој ќе пројаде го*мна за книгичево. Сигурно тој/таа сè уште не знаат да наместат кондом и има еден пропаднат брак зад него/неа и најверојатно едно дете кое е непослушно.
И има највеќе 25 години.
Подобро овака отколку да го прашаш (втора година средно) од каде идат децата и да ти каже штркот ги донесувал.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.066

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
4.208
Поени од реакции
1.118
Ништо лошо во книгите нема напишано. Јас сум за едуцирање на децата пред стапување во пубертет. Тогаш повеќе ќе те разберат отколку кога се веќе во пубертет. Се во врска со сексот, заштита, болести...[DOUBLEPOST=1438537413][/DOUBLEPOST]За постот над мене, во Германија моите деца имаа во 4то одд. час по сексологија. Значи на 9-10 год. возраст.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.375
Поени од реакции
4.376
Кина беа најригорозни и од најмала возраст ги учеа од точка до точка децата за ова. И јас не гледам ништо лошо во ова. Знаењето е многу вредна работа поготово за ваква волку битна работа.

Линкот од учебникот за овие работи не можев да го најдам али погледнете што во Русија се учи на оваа тема. http://www.motika.com.mk/chas-po-seksualna-edukacija-vo-rusko-uchilishte/
 

Magde.

Модератор
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.664
Поени од реакции
3.770
Паметно.
Ги учат од мали нозе дека пенис/вагина/секс не се табу теми и добиваат сексуално образование за да не мора да читаат глупи тем на форум „Сфрши у кондом дур си го дркаше у друга соба ама ме погледна еднаш, дали сум трудна пошо ме боли стомак?“
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Добро книгиче. :shok2: Поучно. :sekcza: Ова книгиче е за разгледување и читање наместо сликовници. :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.066
а, ова е ЕУ- изложба на современа уметност
-од некои скулптури на современите уметници децата можат да добијат вистинска психолошка траума

 

Magde.

Модератор
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.664
Поени од реакции
3.770
а, ова е ЕУ- изложба на современа уметност
-од некои скулптури на современите уметници децата можат да добијат вистинска психолошка траума
Зошто?
Ако му објасниш на дете дека постојат трансексуалци, луѓе кои не се осеќаат удобно во своето тело и билошкиот пол и дека може да се подложат на операција и да го променат - не гледам зошто би биле истрауматизирани.
Кога имав 8-9 години на телевизија имаше ваква програма, мајка ми објасни што се дешава и еве жива сум и неистрауматизирана.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.066
^
e pa zavisi koj kako gleda na normalnoto/nenormalnoto , a ova iskreno spagja vo ona vtoroto- izvitoperenoto[DOUBLEPOST=1444852229][/DOUBLEPOST]^
e pa zavisi koj kako gleda na normalnoto/nenormalnoto , a ova iskreno spagja vo ona vtoroto- izvitoperenoto
 

Magde.

Модератор
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.664
Поени од реакции
3.770
^
e pa zavisi koj kako gleda na normalnoto/nenormalnoto , a ova iskreno spagja vo ona vtoroto- izvitoperenoto
Знаеш што е извитоперено?
Да им судиш на луѓе на кои не знаеш како им е во животот.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.201
Поени од реакции
12.566
^
e pa zavisi koj kako gleda na normalnoto/nenormalnoto , a ova iskreno spagja vo ona vtoroto- izvitoperenoto[DOUBLEPOST=1444852229][/DOUBLEPOST]^
e pa zavisi koj kako gleda na normalnoto/nenormalnoto , a ova iskreno spagja vo ona vtoroto- izvitoperenoto
Сексот е најнормална работа, присутна насекаде во природата.
Интересна работа е што на пример ретко кој ќе го прогласи за извитоперено она што ја уништува и загадува природата и му штети на здравјето на човекот, но затоа сексот, хомосексуалноста и сите нешта поврзани со нив, веднаш се прогласуваат за "непристојни" или во случај на хомосексуалноста - "извитоперени".
Во природата можеш да најдеш стотици видови кај кои е забележана хомосексуалност, како на пример мајмуни, делфини, пингвини и ред други! Но никаде нема да најдеш ниеден животински вид што пуши, а сепак првото се смета за "неприродно" или извитоперено, а второво се толерира како нешто нормално.
 
На врв Bottom