Vncviewer команда

Член од
27 март 2009
Мислења
180
Поени од реакции
4
Ајде тука постирајте се што знаете околу оваа команда. Еве јас ќе почнам. За исклучување на јузер прво во терминал се пишува who, каде што ќе излезат ИП адресите на јузерите од соодветниот компјутер (пр. 127.0.0.1:5). Потоа се пишува vncviewer и одма до него соодветната адреса.

пр. vncviewer 127.0.0.1:5

Доколку сакате да му гледате и контролирате на некој јузер, се пишува истата команда само што се додава -shared.

пр. vncviewer -shared 127.0.0.1:5

Ова се однесува само на јузерите од еден ист компјутер. Доколку сакате да исклучувате или контролирате јузер од некој друг компјутер, без разлика за која училница се работи, тогаш се пишува ИП адресата која е за школото само што се менуваат некои бројки во зависност од училницата. Еве еден пример кој е за кај нас во школо.

пр. vncviewer 192.168.0.63:XX

или ако сакате да го контролирате

пр. vncviewer -shared 192.168.0.63:XX

Напомена: ИП адресата варира во зависност од школото.

П.С. Дали некој го знае пасс за рут, или знае како се менува. Вака најдов нешто на нет $sudo passwd root
 

marko_d

Ретард
Член од
10 април 2009
Мислења
430
Поени од реакции
18
Се менува едноставно преку live usb/cd и chroot командата. Само незнам колку е „Етички“ тоа :pos2:
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Брао мали и фаца си и хакер се нарекуваш со тоа што знаеш како у школо да контролираш други компјутери и да ги исклучуваш? :tapp:

Ај радујте се уште малце додека не направат апдејт на софтверот во сите училиште па да видам дали ќе може уште да ја користиш таа команда. :tapp:


Бидик... канта, делит... ?:smir:
 
Член од
27 март 2009
Мислења
180
Поени од реакции
4
Види вака. Кај нас во школо е направен апдејт на софтверот, и ја нема командата, т.е. е избришана. Ама можи преку едно програмче шо ја врши истата функција како командата. Тоа може да се симне од http://realvnc.com. Кај нас работи беспрекорно. Е сега нека прат колку сакат апдејти. :wink:
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Види вака. Кај нас во школо е направен апдејт на софтверот, и ја нема командата, т.е. е избришана. Ама можи преку едно програмче шо ја врши истата функција како командата. Тоа може да се симне од http://realvnc.com. Кај нас работи беспрекорно. Е сега нека прат колку сакат апдејти. :wink:
хахаххахаха кај нас во почетокот беше интересно сега ич.......дајте нешто поинтересно друга занимација :)
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Беше интересно кај нас ова една недела, да не ти се влегува во компјутер. Цел клас беше удрен на тоа. :)) Сега го сменаа софтверот и то е то. Bye Bye Терминал. :)))
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Свесни сте колку ви е FAIL дискусијата????

ЕДИТ, заборавив:

 

marko_d

Ретард
Член од
10 април 2009
Мислења
430
Поени од реакции
18
Свесни сте колку ви е FAIL дискусијата????
абе деца, остај нека се радуваат, ја им кажав кај мене у клас шо како, се играа шо се играа, им помина меракот а сеа некој идиот од професорите кај нас ги изгубил клучевите од сандачето со прекинувачите и сеа немаме струја :toe:
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
интересна играчка ни е на школото ова :) го знам веќе 3 месеци :vozbud:
 
S

StormRage

Гостин
VNC viever от е досадна работа... него сега со Open DNS бувнаа се... дури не може ни кајгана да се отвори а форумов работи... е сега ми требаат команди за да сменам DNS или пак рекавери на админ пасс за да сменам DNS барем да не сум толку лимитиран...
 
М

Мартин`

Гостин
VNC viever от е досадна работа... него сега со Open DNS бувнаа се... дури не може ни кајгана да се отвори а форумов работи... е сега ми требаат команди за да сменам DNS или пак рекавери на админ пасс за да сменам DNS барем да не сум толку лимитиран...
Кајгана порталот и форумот ги отвара барем кај нас мислам така е, иначе сега може да се одблокираат и со новиот софтвер само морате да имате root на компјутерот ако успееш да земеш после е лесно да ги облокираш.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
VNC viever от е досадна работа... него сега со Open DNS бувнаа се... дури не може ни кајгана да се отвори а форумов работи... е сега ми требаат команди за да сменам DNS или пак рекавери на админ пасс за да сменам DNS барем да не сум толку лимитиран...
Па вака да ти кажам прво треба го имаш root-от за да можиш да извршиш каква било операција, то можиш да го напрајш со exploit за да добиеш акцес на root-от. Кога ќе добиеш акцес влегваш во терминал и пишиш nano /etc/resolv.conf и ги внесваш стардарните google сервери:
nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4

и после ctrl + x после у па ентер го рестартираш компјутерот и voila!
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Да и дека многу се правише важни со менување на параметри ќе ви направиме DNS filtering на ниво на цицко рутерите во секое школо и толку од вашиот фраелук ...

Значи место да земете да учите вие се правите најмудри - ама ќе дојде крајот на тоа ...


Ајде сеа СУС на темава - и на сите други кои ќе ги отворите ...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Они учат, блокираниот пристап им попречува :))))))))))))))))))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom