VISA Интернет картичка на Стопанска Банка

Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
Картичката е закон...вие си ставате колку сакате денари на сметката и плаќате на нет без никакви проблеми во сите валути...

Ај ве молам ако може некој да ми даде линк од страната на Стопанска каде што можам да си ја проверам состојбата на Visa Electron (доколку има таква опција).Се убив од барање ама попусто,или можда од шо бев троа од коледе дојден па не ми се гледаше доволно :smir:
www.stb.com.mk

http://www.stb.com.mk/ebank/login.htm

kazete mi kako da pratam pari primer na alertpay ili na moneybookers???
ili da napravam acc na bwin.com i preku visata da si plakam???
Оди на moneybookers отвори си сметка, додај ја картичката или само сметкат во евра што ја имаш во банка и после можеш да си ставаш пари на сајтот. Или обратно ако имаш таму пари да си ги земиш во МКД си ги праќаш :)

Цедето е всушност сертификат или потпис со кој можеш он-лајн да потпишуваш налози, било плаќање сметки били префрлање од твојата тековна сметка на визата и обратно. Јас обично префрлам пари од тековна на виза сметка кога сакам да пазарам на нет, со остане го вракам на тековната. Налозите ги потпишувам бидејќи си зедов цд. Треба да побараш од СБ и плаќаш 100 ден и со среќа се надевам нема да чекаш два и кусур месеци како мене.

За тоа дали можеш да пракаш од алертпеј треба да ги прашаш нив :toe: јас не би можел да ти кажам, толку од мене:smir:
Нема потреба од толку чекање ... само бара повеќе заинтересираност и проверка после кажаното време дека ЦД-то ќе пристигне ...

Да, во банка од ЕУ, а не во Стопанска ;) барем такво е моето искуство од Стопанска (скопска) во Битола. Друго е што работат до 4, кога завршува и моето работно време (не знам за Скопје, ама во Битолската до 4 работат). Неприфатливо за банка, која „целна група“ треба да им бидат вработени.

Затоа се тука Прокредит, Комерцијална, и др. банки кои го почитуваат ова и работат до 7, а и нема гужва.
Тука си во голема грешка...
Едната работи до 16,30 а в центар до 17.30 ...Извини ама не е добро да лажиш...ХЕХЕХ
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
За почеток се извињавам шо ја оживувам темава:helou:
Но,сакам да си нарачам производ од нет(кој што поддржува Maestro i Visa картички),а незнам во која банка да се упатам за да вадам дебитна интернет картичка...Има некој што купувал на нет?Маесто или VISA?Од која банка функционираат интернет картичките?
Ги прочитав сите страни на темава,и најдов дека во СБ картичката се чекала месец дена...Вистина е ова?:jaj:
-Се информирам да не испадне работава да снабдам картичка демек да може да се плаќа на нет,а да не може па да испадне џабе поебани пари...
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.523
За почеток се извињавам шо ја оживувам темава:helou:
Но,сакам да си нарачам производ од нет(кој што поддржува Maestro i Visa картички),а незнам во која банка да се упатам за да вадам дебитна интернет картичка...Има некој што купувал на нет?Маесто или VISA?Од која банка функционираат интернет картичките?
Ги прочитав сите страни на темава,и најдов дека во СБ картичката се чекала месец дена...Вистина е ова?:jaj:
-Се информирам да не испадне работава да снабдам картичка демек да може да се плаќа на нет,а да не може па да испадне џабе поебани пари...
Да оди во НЛБ и извади Visa Electron. Ти требаат 18+ ќе ти отворат транскакциона сметка, имаш денарска и девизна сметка со денарската плаќаш во државава каде што има означување дека примаат Visa, немаш провизија од автомат за проверка на сметка и вадење на пари каде што има НЛБ (а тоа е цел Балкан) + Австрија и уште некои земји кои што можеш да ги видиш на нивната веб страна.
За плаќање на нет се користи исто денарската сметка значи ставаш денари и потоа во зависност од тоа што го купуваш и валутата се конвертираат денарите во таа валута.
Девизната сметка се користи за надвор од земјава ставаш евра и потоа таму каде што си можеш да извадиш во валутата на државата.
Јас на нет имам плаќано повеќе пати и задоволен сум.
Како и останатите банки претпоставувам НЛБ има и евиденција на потрошени средства, моментална денарска сметка итн.. сето тоа на нивната веб страна можеш да проверуваш.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Да оди во НЛБ и извади Visa Electron. Ти требаат 18+ ќе ти отворат транскакциона сметка, имаш денарска и девизна сметка со денарската плаќаш во државава каде што има означување дека примаат Visa, немаш провизија од автомат за проверка на сметка и вадење на пари каде што има НЛБ (а тоа е цел Балкан) + Австрија и уште некои земји кои што можеш да ги видиш на нивната веб страна.
За плаќање на нет се користи исто денарската сметка значи ставаш денари и потоа во зависност од тоа што го купуваш и валутата се конвертираат денарите во таа валута.
Девизната сметка се користи за надвор од земјава ставаш евра и потоа таму каде што си можеш да извадиш во валутата на државата.
Јас на нет имам плаќано повеќе пати и задоволен сум.
Како и останатите банки претпоставувам НЛБ има и евиденција на потрошени средства, моментална денарска сметка итн.. сето тоа на нивната веб страна можеш да проверуваш.
Уште нешто...За колку време ти ја направија сметката?Мене ми треба за отприлика 10тина дена да биде готова:smir:
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Има ли некој порачувано преку bookdepository.com ?
Ми пишува дека имам проблем со картичката,имам Виза од Стопанска банка и имам порачувано до сеа со неа без проблем.
Во што може да е проблемот? И колку време и треба на парите да ’’легнат’’ на сметката откако ќе уплатиш во банка?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom