VISA Интернет картичка на Стопанска Банка

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
outcast напиша:
Кредитната бара исполнување на повеќе услови, а носи и поголем ризик. Така да доколку проблемот е само во одењето на банка и префрлањето на средства - тогаш е супер! :smir:
Да, во банка од ЕУ, а не во Стопанска ;) барем такво е моето искуство од Стопанска (скопска) во Битола. Друго е што работат до 4, кога завршува и моето работно време (не знам за Скопје, ама во Битолската до 4 работат). Неприфатливо за банка, која „целна група“ треба да им бидат вработени.

Затоа се тука Прокредит, Комерцијална, и др. банки кои го почитуваат ова и работат до 7, а и нема гужва.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
јас денес поднесов барање,ми требаше за брзо али...вие викате сте чекале 2-3 недели...јбг...
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
јас денес поднесов барање,ми требаше за брзо али...вие викате сте чекале 2-3 недели...јбг...
Јас чекав 2 месеци, ме маткаа со тие цедињата (потписот), демек чек тентерот па после транспортот, ги отерав упм и ми ја дадоа после една недела :tapp:
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Јас чекав 2 месеци, ме маткаа со тие цедињата (потписот), демек чек тентерот па после транспортот, ги отерав упм и ми ја дадоа после една недела :tapp:
ова уствари 2 месеци плус 1 недела...?:nesvest:
бтв...ме интересира колку земаат провизија од стб за купување...
на пр... хостинг од http://hostgator.com на пример ако купам колку проценти е провизија..
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
ова уствари 2 месеци плус 1 недела...?:nesvest:
бтв...ме интересира колку земаат провизија од стб за купување...
на пр... хостинг од http://hostgator.com на пример ако купам колку проценти е провизија..
Прво не секаде можеш да купуваш со дебитна интернет картичка мене со оваа на стопанска неколку пати не ми успеало. Но обично ми успева за книги, авио-билети и сл., а на тоа (пример билет од 400 евра), нема провизија воопшто. Еврата ти ги рачунаат по моменталната курсна листа и НЕМА ПРОВИЗИЈА, зошто како не сум ни прашал пошо ми одговара и тоа е damn good за мене:toe:.
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
1.me zanima da ve prasam kade da go najdam toa Cd za sto ide so kartickata, jas ja zemav pred edno mesec dena mi otvorija edna namenska smetka i edna cekovna smetka, cd ne ni spomnaa a uste od pocetok im rekov deka mi treba za internet plakanja.
2.znaete li dali moze na VISA da prakam pari od alertpay i koa ke mi stignat na VISA-ta da mozam so nea da prakam pari na moneybooker ili alertpay??? i seto toa da go pravam od doma da ne moram da idam do banka i da se zamaram so nivnite sluzbenici deka vrska si nemaat!!!
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
1.me zanima da ve prasam kade da go najdam toa Cd za sto ide so kartickata, jas ja zemav pred edno mesec dena mi otvorija edna namenska smetka i edna cekovna smetka, cd ne ni spomnaa a uste od pocetok im rekov deka mi treba za internet plakanja.
2.znaete li dali moze na VISA da prakam pari od alertpay i koa ke mi stignat na VISA-ta da mozam so nea da prakam pari na moneybooker ili alertpay??? i seto toa da go pravam od doma da ne moram da idam do banka i da se zamaram so nivnite sluzbenici deka vrska si nemaat!!!
Цедето е всушност сертификат или потпис со кој можеш он-лајн да потпишуваш налози, било плаќање сметки били префрлање од твојата тековна сметка на визата и обратно. Јас обично префрлам пари од тековна на виза сметка кога сакам да пазарам на нет, со остане го вракам на тековната. Налозите ги потпишувам бидејќи си зедов цд. Треба да побараш од СБ и плаќаш 100 ден и со среќа се надевам нема да чекаш два и кусур месеци како мене.

За тоа дали можеш да пракаш од алертпеј треба да ги прашаш нив :toe: јас не би можел да ти кажам, толку од мене:smir:
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
1.me zanima da ve prasam kade da go najdam toa Cd za sto ide so kartickata, jas ja zemav pred edno mesec dena mi otvorija edna namenska smetka i edna cekovna smetka, cd ne ni spomnaa a uste od pocetok im rekov deka mi treba za internet plakanja.
2.znaete li dali moze na VISA da prakam pari od alertpay i koa ke mi stignat na VISA-ta da mozam so nea da prakam pari na moneybooker ili alertpay??? i seto toa da go pravam od doma da ne moram da idam do banka i da se zamaram so nivnite sluzbenici deka vrska si nemaat!!!
Појди брат побарај си го во филијалата кај што си поднел барање јас го чекав 5 месеци и ќе го чекав уште толку ак непојдев да си го земам. и со истото ќе можеш од дома да си префрлаш пари.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
абе дечки како работи картичкава уствари?
пари прво редиш на тековнава сметка шо ти ја отворет, па преку ибанкинг ги префрлаш на виза картичкава и после плаќаш или како???
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Цедето е всушност сертификат или потпис со кој можеш он-лајн да потпишуваш налози, било плаќање сметки били префрлање од твојата тековна сметка на визата и обратно. Јас обично префрлам пари од тековна на виза сметка кога сакам да пазарам на нет, со остане го вракам на тековната. Налозите ги потпишувам бидејќи си зедов цд. Треба да побараш од СБ и плаќаш 100 ден и со среќа се надевам нема да чекаш два и кусур месеци како мене.

За тоа дали можеш да пракаш од алертпеј треба да ги прашаш нив :toe: јас не би можел да ти кажам, толку од мене:smir:
izvadiv i cd sea go instalirav ne mozam da si ja najdam lokacijata kade e instalirano za da go startuvam aj help pls
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
izvadiv i cd sea go instalirav ne mozam da si ja najdam lokacijata kade e instalirano za da go startuvam aj help pls
Не е софтвер што се стартува преку пц... отвараш стб.цом.мк преку ИЕ зш тоа е компатибилно само на ИЕ се логираш и ти ги појавува МОИ СМЕТКИ .. после одиш на сметката од која што сакаш да пракаш пари и стискаш НАЛОЗИ ... ти се појавува од лева страна дал сакаш налог пп-30 или пп-50 во зависност од намената избираш налог и следува потполнувањето на налогот со податоци за примачот....после тоа стикаш на снимај за да го снимаш
и натака одиш да го потпишеш налогот и праќаш

Тоа е се у кратки црти ако застаниш некаде слободно прашај ;)
 
Член од
28 март 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Pay-pal

Jas veke imam Pay-pal karticka i ja dobiv pred 2 god. koga prvo imav Visa debitna i mora da imas pozitivno saldo najmalku 2 meseci (mislam nekoa para 50-100 evra) i se registrirav na pay-pal i posle 60 dena ja aktivirav smetkata na paypal (neznam zosto tolku mnogu vreme) i aplicirav za nivna premier business karticka (debitna isto) i za cudo po samo 2 nedeli ja dobiv i ne e Visa tuku e Master card....i sega taka si sedam u slobodnoto vreme i si trosam na E-BAY i zenami stalno me kara za rabotite sto stasuvaat po posta..plus uste nesto nebitno da vi kazam deka sekoa debitna karticka moze da pomine na internet kako kreditna samo ako imas 2 pati poveke pari na nea od cenata na proizvodot sto go koristis...sum probal poveke pati...ako nesto kosta 20 evra a ti imas 60 evra na smetka togas mozes da kazes deka imas kreditna...taka mi se sluci i mene u Kairo lani koga rentavme kola nemav kreditna i im kazav deka mi e debitna i tamu mi rekoa deka treba da imam 2 pati poveke pari otkolku sto kosta....
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Jas veke imam Pay-pal karticka i ja dobiv pred 2 god. koga prvo imav Visa debitna i mora da imas pozitivno saldo najmalku 2 meseci (mislam nekoa para 50-100 evra) i se registrirav na pay-pal i posle 60 dena ja aktivirav smetkata na paypal (neznam zosto tolku mnogu vreme) i aplicirav za nivna premier business karticka (debitna isto) i za cudo po samo 2 nedeli ja dobiv i ne e Visa tuku e Master card....i sega taka si sedam u slobodnoto vreme i si trosam na E-BAY i zenami stalno me kara za rabotite sto stasuvaat po posta..plus uste nesto nebitno da vi kazam deka sekoa debitna karticka moze da pomine na internet kako kreditna samo ako imas 2 pati poveke pari na nea od cenata na proizvodot sto go koristis...sum probal poveke pati...ako nesto kosta 20 evra a ti imas 60 evra na smetka togas mozes da kazes deka imas kreditna...taka mi se sluci i mene u Kairo lani koga rentavme kola nemav kreditna i im kazav deka mi e debitna i tamu mi rekoa deka treba da imam 2 pati poveke pari otkolku sto kosta....
Од Македонија ли имаш PAYPAL акаунт?
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
kazete mi kako da pratam pari primer na alertpay ili na moneybookers???
ili da napravam acc na bwin.com i preku visata da si plakam???
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Ај ве молам ако може некој да ми даде линк од страната на Стопанска каде што можам да си ја проверам состојбата на Visa Electron (доколку има таква опција).Се убив од барање ама попусто,или можда од шо бев троа од коледе дојден па не ми се гледаше доволно :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom