A1 TV Lite (ONE BoomTV/Vip TV Lite) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Не треба да продужујеш договор друже,иди врати им го ресиверот и кажи и дека сакаш кам модул,ке ти дадат модул а и подобро е со модул,нема каблови,и остали глупости.
 
Член од
11 декември 2012
Мислења
1.073
Поени од реакции
596
Да имаш ХДМИ приклучок на ресиверите-Госпел(тие црните) јас имам еден таков и еден Кам модул кој ми е поставен во Дреамбокс.Не се продолжува договорот само идеш во салонот на вип и ти го мењаат одма.Најдобро ти е поврзување со ХДМИ,заеби со скарт поврзување.Поздрав имаш на овие Госпел поврзување и со пинови-видео-аудио.Не се доплаќа ништо за кам модул,мене ми го смениа едниот госпел ресивер за кам модул бесплатно.
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2009
Мислења
214
Поени од реакции
19
Ама тој ресиверот Gospel го даваат за Vip TV Lite (BoomTV) или за пакетите со Vip TV од Blizoo што беше порано?
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Па мене пред две години ми рекоја дека ќе ми наплатат ако не ми е договорот достасам за обнова.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Пред неколку дена земав Бум тв од ВИП, заедно во пакет со интернет и фиксна линија. CI картичката кога ја вметнувам во телевизорот ми покажува ( CI модул се иницијализира и после тоа CI модул е успешно инсталиран ). После ова си ги имам пак истите канали што ми ги пушта локалниот кабелски оператор. Каналите од БУМ ТВ ги нема никаде. Пријавив во Вип и прво ми кажаа дека имаат глобален проблем, вчера им се јавив и кажаа дека најверојатно локалниот кабелски оператор ме ограничува со сигналот за број на канали кои можам да ги гледам. Некако ова не ми фаќа разум. Ако имал некој сличен проблем да ми помогне да ми каже што е решението. Инаку телевизорот ми е ST-40ME5000
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.196
Поени од реакции
3.579
Пред неколку дена земав Бум тв од ВИП, заедно во пакет со интернет и фиксна линија. CI картичката кога ја вметнувам во телевизорот ми покажува ( CI модул се иницијализира и после тоа CI модул е успешно инсталиран ). После ова си ги имам пак истите канали што ми ги пушта локалниот кабелски оператор. Каналите од БУМ ТВ ги нема никаде. Пријавив во Вип и прво ми кажаа дека имаат глобален проблем, вчера им се јавив и кажаа дека најверојатно локалниот кабелски оператор ме ограничува со сигналот за број на канали кои можам да ги гледам. Некако ова не ми фаќа разум. Ако имал некој сличен проблем да ми помогне да ми каже што е решението. Инаку телевизорот ми е ST-40ME5000
Za bum Tv ti treba antena(kaj mene samo so 2m ,koaksijalen kabel gi fajka site kanali od bumTv so 100% signal) kabelot od lokalen kds,operator da go isklucis od tv i da skeniras vo Tv to Dvb-T
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Za bum Tv ti treba antena(kaj mene samo so 2m ,koaksijalen kabel gi fajka site kanali od bumTv so 100% signal) kabelot od lokalen kds,operator da go isklucis od tv i da skeniras vo Tv to Dvb-T
А CI картичката останува во телевизорот претпоставувам? Преку антената се фаќа сигналот од каналите, а картичката ги декодира така? Препорака за антена? Некоја од овие би завршила ли работа? Гледам има и на УСБ и разни други.

ЕДИТ: Уште едно прашање, со рисивер или андроид бокс може да се постигне истото или мора да оди со антена и кабел?
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.196
Поени од реакции
3.579
А CI картичката останува во телевизорот претпоставувам? Преку антената се фаќа сигналот од каналите, а картичката ги декодира така? Препорака за антена?

ЕДИТ: Уште едно прашање, со рисивер или андроид бокс може да се постигне истото или мора да оди со антена и кабел?
probaj so nekolku metri koaksijalen kabel,- kartickata tigi dekodira kanalite, mislam samo mtv 1/2/3 nese kodirani,kartickata tie za ostanatite kanali...android box se povrzuva na lan ili na wi-fi, a za bum resiver Terestijalen isto se povrzuva antena
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
probaj so nekolku metri koaksijalen kabel,- kartickata tigi dekodira kanalite, mislam samo mtv 1/2/3 nese kodirani,kartickata tie za ostanatite kanali...android box se povrzuva na lan ili na wi-fi, a za bum resiver Terestijalen isto se povrzuva antena
Вакво нешто би ми завршило ли работа? Гледам има доста голем радиус а и практично е може да се прикачи на прозорец или позади телевизорот за да не се гледа. Може да се приклучи и со рисивер како што гледам.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.196
Поени од реакции
3.579
Вакво нешто би ми завршило ли работа? Гледам има доста голем радиус а и практично е може да се прикачи на прозорец или позади телевизорот за да не се гледа. Може да се приклучи и со рисивер како што гледам.
eve ti slika kaj mene so 30sm.kabel imam 70%signal....ne ti treba nekoja spektakularna antena.so 1.5m kabel vrten vo krug pozadi tv.ima 100% signal slukata e ok.osvem ako si vo reon kade sto pokrienosta e slaba ke ti treba nadvoresna antena


Sent from my DIG-L01 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom