Vip TV Lite (ONE BoomTV) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми

Дискусија во форумот 'Телевизии и емисии' започната од bballfan, 4 септември 2009.

 1. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  8.038
  Допаѓања:
  6.979
  Пред 15 години ќе се кладев на Сони на се` или ништо.

  Преценет бренд се - од гледна точка на телевизиската индустрија, во многу други области се одлични.

  Но да го тргнеме тоа настрана, Vip TV Lite е дигитална терестријална телевизија и треба да дава добра слика и со и без рисивер, бидејќи пред се` е дигитална.

  Единствен фактор кој може да придонесе за лоша слика е компресијата на сликата, но тоа се разликува од телевизор до телевизор и од рисивер до рисивер, во зависност од техничките спецификации. Но македонските телевизии воопшто не планираат да даваат пари за подобра опрема со цел да емитуваат програма во подобра резолуција, па затоа сликата би требала да биде иста и со рисивер и без рисивер.

  Можеби треба да се направат некои дополнителни конфигурирања на телевизорот - на пример во менито да се одбере држава, за да знае телевизорот каква компресија да користи. За кабелските оператори вообичаено се бираат Германија и Полска, но тоа нема никакви допирни точки со Vip TV Lite.

  Доколку можеш да најдеш во рисиверот на која држава е конфигуриран, ќе можеш да го конфигурираш и телевизорот на истата таа држава, па можеби ќе добиеш подобра слика.
   
  На kajakanu му/ѝ се допаѓа ова.
 2. pancepaki

  pancepaki

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  1.056
  Допаѓања:
  581
  Ako ne ti e resiverot povrzan preku Hdmi badijala ti e markata na Tv.Ako ti e preku pinovi se znae kakva ke bide slikata.Inaku slikata e perfekt- imam i jas Dvb-t momentalno ima 72programi.
   
 3. kajakanu

  kajakanu

  Член од:
  16 ноември 2011
  Мислења:
  194
  Допаѓања:
  53
  Не зборвам за ресиверот, тој на истиот тв беше поврзан преку хдми, зборвам кога го заменив ресиверот со ка модул , квалитетот на сликата се намали,.
  И ова 72 канали како ги доби?
  Кај мене после скенирање има 59 канали вкупно, од кои мтв 1, 2 и собраниски по 3 пати.
   
 4. pancepaki

  pancepaki

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  1.056
  Допаѓања:
  581
  Kaj mene vo Skopje so vnatresna antena se 72kanali.Skenirano na Dreambox 525hd combo.Koga skeniras skeniraj so avtomatsko skeniranje.Nema vrska kam modulot,i jas imam kam modul od Vip.ista e slikata.Antenata e sobna jas ja pravev,site frekvencii kaj sto ima signal e nad 80% signalot.
  Vaka izgleda 15santimetri e sekoja strana,se pravi od kabel od struja,dalecinata od resetkata do bikvadratot e 10santimi.
  Eve pogledni go videovo i napravi si sam super antena

  [​IMG]
   
  Последно уредено: 21 април 2019
 5. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.905
  Допаѓања:
  2.724
  interesna rabota, nekolku mk kanali se otkluceni fta, npr sitel, kanal5, alfa, mtv se otkluceni preku dvb-t, a 1tv, 24vesti se zakluceni.
   
 6. pancepaki

  pancepaki

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  1.056
  Допаѓања:
  581
  Da zakluceni se drugite treba od Vip karticka,i MTM Skopska i Edo se fakaat slobodni.
  Da Telma e slobodna i drugite nacionalni televizii,no hostaplerite od Vip gi pustaat so pretplata samo Sport Klub 1 i 2,a 3,4,5 sport klub treba da se doplaka.Na kabelska site sport klub vlagaat vo pretplatata.
  [​IMG]
   
  Последно уредено: 21 април 2019
 7. 0nline

  0nline ЕУ и Нато Антифашист

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  94
  Допаѓања:
  47
  Da Vinci е дел од претплатата на Vip TV Lite М.
  Ме интересира, дали ТВ операторите ќе ни го овозможат пристапот до овој дел од претплатата :
  https://www.davincikids.tv/get-da-vinci-kids/
   
 8. Јефто

  Јефто @JeftoMKD | Јефто™

  Член од:
  30 октомври 2011
  Мислења:
  2.532
  Допаѓања:
  1.163
  Го имаш. Од сабајле до не знам колку часот попладне е Da Vinci Kids, а потоа е Da Vinci Learning, нема разлика... Кидс е со програма за помалата публика, додека во вечерните часови е со посериозна тематика од образовен карактер.
   
 9. 0nline

  0nline ЕУ и Нато Антифашист

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  94
  Допаѓања:
  47
  Da Vinci video-on-demand содршината не е достапна . Сум ја спуштил апликацијата и цврц, видео интернет содржината што е достапна за цел свет , кај нас е недостапна.
  Треба да е како ХБО video-on-demand, да се гледаат документарните кога сакам . Кој е слободен секогаш во 3:00 часот после полноќ?
   
 10. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.821
  Допаѓања:
  4.265
  На Da Vinci навечер има интересни документарни филмови.
   
 11. Јефто

  Јефто @JeftoMKD | Јефто™

  Член од:
  30 октомври 2011
  Мислења:
  2.532
  Допаѓања:
  1.163
  А за VOD услугата збориме..: Е тоа не знам, прашај кај операторот, ма да не верувам да се воведува такво нешто, бидејќи за многу канали во регионот има такви видеотеки, ама во Македонија не.
   
 12. leg0las

  leg0las

  Член од:
  24 септември 2016
  Мислења:
  247
  Допаѓања:
  217
  Ako imas dopolnitelen resiver so 99 mkd plus, dali istiot moze da go ukines koga sakas, ili i toj ti vazi do koga ti e dogovorot?
   
 13. neodoliv

  neodoliv

  Член од:
  14 август 2010
  Мислења:
  612
  Допаѓања:
  263
  Mozes da go ukines koga sakas ne e vrzan so dogovorot
   
  На leg0las му/ѝ се допаѓа ова.
 14. hare

  hare

  Член од:
  13 ноември 2009
  Мислења:
  197
  Допаѓања:
  82
  Гледам вовеле нови канали,Топ и Клан и одма си направиле Тринг пакет со доплата од 99 денари месечно...Абе зрели за менвење се ....Кога го потпишуваш договорот во него стои до 60 канали(шо не е далеку од вистината,и 45 спаѓаат ДО 60 канали,ама интересна финта прават,ги укинуват слободните канали,и воведуваат нови со доплата....Не дека ми недостигат и Клан и Топ и Пинк,ама сепак не е во ред...
   
  На krkac му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: