A1 TV кабелска телевизија (Blizoo/Cabletel/Vip TV) - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата Xak
  • Време на започнување
Член од
21 април 2012
Мислења
51
Поени од реакции
2
Веќе земав Неотел. Деновиве го пробувам
Јас го користам комбо м50 и сум задоволен и солидна брзина инаку сум реонот во кисела вода ,а кај вас треба да ги прашаш некои комшии




Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
jas sum na kombo M 50/3 nikogas sum nemal problemi;imav so nat problem, gi trujav na 1234 .5/6 pati i mi smenija dr, ip adresa nema prob. brzinata e taa 99%
baraj vo tvoj reon kako e.....
Зошто е толку слаб аплоадот?
Јас сум на комбо с пакет со 30мб брзина


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Веќе земав Неотел. Деновиве го пробувам

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
А дали во Неотел има HBO и Cinestar premiere пакет ? Пошо мене ми истекува договорот па ме интересира за Неотел и пиши ми впечатоци деновиве?!


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Зошто е толку слаб аплоадот?
Јас сум на комбо с пакет со 30мб брзина


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Бидејќи со 1, 3 или фамозните 5Mbps се на Euro Docisis 3.0 стандар, додека ти најверојатно уште си на LAN пакет и не знам како досега не ти ги промениле каблите и уредите за да имаш 30 со 1 брзини.

А дали во Неотел има HBO и Cinestar premiere пакет ? Пошо мене ми истекува договорот па ме интересира за Неотел и пиши ми впечатоци деновиве?!


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Еднаш прочитав во коментар од Neotel дека HBO нема да го има во скоро во нивната понуда. Cinestar не знам, најдобро е да ги прашаш, но мислам дека нема да има проширување на понудата наскоро, освен со канали од Франција, Германија, Италија, Австрија...
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Бидејќи со 1, 3 или фамозните 5Mbps се на Euro Docisis 3.0 стандар, додека ти најверојатно уште си на LAN пакет и не знам како досега не ти ги промениле каблите и уредите за да имаш 30 со 1 брзини.


Еднаш прочитав во коментар од Neotel дека HBO нема да го има во скоро во нивната понуда. Cinestar не знам, најдобро е да ги прашаш, но мислам дека нема да има проширување на понудата наскоро, освен со канали од Франција, Германија, Италија, Австрија...
Дај објасни попластично малце, не секој го интересира да знае таква терминологија

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Дај објасни попластично малце, не секој го интересира да знае таква терминологија

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Па ни јас не се разбирам премногу, но попластично е дека станува збор за различна технологија што се користи.
Во LAN можеш да имаш симетрични, исти брзини, ама максимално до 60Mbps.
Кај Euro Docsis 3.0 што го имаат претежно сите корисници, максималната брзина за симнување е 150 а за прикачување е 5Mbps.
Пред не знам година-две-три, се вршеше промена на каблите и опремата од LAN во Docsis кај сите корисници, бидејќи била подобра, побрзо се интервенирало, со еден кабел се средувало и ТВ и Нет и некои други предности, но не ги знам.
Има постручни на форумот, со поголемо знаење, можеби ќе објаснат доколку прочитаат.

Искрено мислев дека кај сите корисници промениле, но ете, кај тебе се' уште е останато на старо.
Е сега, во светот постои нешто шо се вика Docsis 3.1 Full Duplex, односно доксис понапредна верзија, каде што исто се нудат симетрични, односно исти брзини и за симнување и за прикачување. Но кога и дали ќе се имплементира некогаш кај нас, навистина не би знаел, иако посакувам.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.168
Едно прашање.
Минатиот месец ја откажав телевизијата и интернетот на ВИП, ми остана само еден мобилен. Сега ми стигна сметка и во неа покрај нормалните ставки има некаков надоместок за користење на модем 2.499 ден. Од искуство некој да ми каже што е фората со овие 2.499 денари? Од кај ки измислија? Да одам да се жалам или да си платам?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Едно прашање.
Минатиот месец ја откажав телевизијата и интернетот на ВИП, ми остана само еден мобилен. Сега ми стигна сметка и во неа покрај нормалните ставки има некаков надоместок за користење на модем 2.499 ден. Од искуство некој да ми каже што е фората со овие 2.499 денари? Од кај ки измислија? Да одам да се жалам или да си платам?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Дали си им го вратил кабелскиот модем/рутер кога си им ја враќал опремата, или дали тие си го зеле назад кога ја земале назад опремата ?

Можно е да имаш активен фиксен телефон од Вип, па затоа ти го оставиле кабелскиот модем/рутер на користење, па сега се фаќаат випосаните за таа квака за дополнително да те олеснат финансиски.

Во спротивно, доколку си им ја вратил целата опрема, поднеси приговор прво до Вип, па ако го одбијат, поднеси приговор до АЕК.

На мене ми го направија истото и од Македонски Телеком кога се исклучив од нив во 2012 година - го оставија рутерот бидејќи мислеа дека јас ќе продолжам да користам фиксна телефонија од нив, иако и фиксниот телефон го префрлив на тогашен Близо, па откако јас лично им го вратив рутерот во Македонски Телеком, ми пристигна сметка за наплата на пенали поради враќање на оштетена опрема - многу повеќе од 2.499 денари.

Им поднесов приговор во салон на Македонски Телеком, ми го прифатија приговорот и ми ја отпишаа таа сума која бараа да им ја платам за враќање на оштетена опрема, во спротивно ќе се видевме повторно во АЕК, а можеби подоцна и на суд.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.168
Дали си им го вратил кабелскиот модем/рутер кога си им ја враќал опремата, или дали тие си го зеле назад кога ја земале назад опремата ?

Можно е да имаш активен фиксен телефон од Вип, па затоа ти го оставиле кабелскиот модем/рутер на користење, па сега се фаќаат випосаните за таа квака за дополнително да те олеснат финансиски.

Во спротивно, доколку си им ја вратил целата опрема, поднеси приговор прво до Вип, па ако го одбијат, поднеси приговор до АЕК.

На мене ми го направија истото и од Македонски Телеком кога се исклучив од нив во 2012 година - го оставија рутерот бидејќи мислеа дека јас ќе продолжам да користам фиксна телефонија од нив, иако и фиксниот телефон го префрлив на тогашен Близо, па откако јас лично им го вратив рутерот во Македонски Телеком, ми пристигна сметка за наплата на пенали поради враќање на оштетена опрема - многу повеќе од 2.499 денари.

Им поднесов приговор во салон на Македонски Телеком, ми го прифатија приговорот и ми ја отпишаа таа сума која бараа да им ја платам за враќање на оштетена опрема, во спротивно ќе се видевме повторно во АЕК, а можеби подоцна и на суд.
Опремара им ја вратив. Имам и записник за тоа. Од ВИП имам уште еден мобилен број и на тој му истекува договорот на 26 или 27.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Опремара им ја вратив. Имам и записник за тоа. Од ВИП имам уште еден мобилен број и на тој му истекува договорот на 26 или 27.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Вистинска глупост е ако ти наплаќаат рента за годините додека си го користел кабелскиот модем/рутер, ако тоа е случајот, само ризикуваат да не им се вратиш, и сето тоа поради тие 2.499 денари.

Како и да е, поднеси приговор прво до Вип, па ако те одбијат поднеси приговор до АЕК.

Друга опција ти е` да им ги платиш тие 2.499 денари на Вип, па нареден пат кога некој нивен агент ќе ти дојде на врата или ќе те контактира телефонски за да ти понуди нов пакет, да ги потсетиш на тие 2.499 денари како една од причините зошто не планираш повторно да ги користиш нивните услуги.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
4
Поени од реакции
1
Интересно, и јас го раскинав комбото месецов, и кај мене стои ставката користење модем, а опремата е вратена целосно. Бидејќи со ваквото понашање од нивна страна се мислам да ги раскинам и телефоните кои ми се истечени, се плашам да не ми стигне сметка и за користење мобилен телефон после тоа, или можеби користење базна станица, етер ....
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
379
Поени од реакции
245
Дали твто не ми поддржува Dolby D audio или како и да се вика дека на EsportsTV HD нема звук?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
да пробам следен пат преку FOTA со USB?
Слободно инсталирај му најнов firmware, но биди 100% сигурен дека тоа нема да ти го реши проблемот. Овој проблем се влечка кај телевизорите на Филипс со години, и јас инсталирав најнов firmware на телевизор од Филипс кај една личност која ми е` многу блиска, па сепак проблемот не се реши.
 

calipso

Optimal Сasual Dating - Authentic Maidens
Член од
27 декември 2009
Мислења
130
Поени од реакции
55
kanalite HRT 1 i HRT 3 vo Vip cable nemat slika. Vip seuste se cudi shto e problemot, slabo sledat satelitski forumi frekvencii i update na istite. Pa da im dademe informacija ako go sledat forumov deka kanalite HRT 1 i 3 veke preminaa na HRT HD na satelit. Vip sega treba istite da gi vmetne kaj niv so HD bidejki nema poveke sd na istite, Dva dena pominaa a ne gi vmetnaa, dokolku ne platime smetka vednas se javuvaa i prakaat poraka a za zadocneto plakanje sleduva i kazna od 290 denari.:mad:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom