A1 TV кабелска телевизија (Blizoo/Cabletel/Vip TV) - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата Xak
  • Време на започнување

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.410
Поени од реакции
2.753
Е па ако не користиш дигитална кабелска телевизија од Вип, нормално е да не си слушнал за тие канали, бидејќи само Вип ги нудеше во својата дигитална ТВ понуда - до вчера.

Такви музички канали ретко се наоѓаат, вистинска музика со вистински ритам и вистинска музичка вредност, а не евтина музичка боранија какви што даваат на MTV, VH1 и слични канали за музичка боранија и/или шабанерија.

Ако не ги вратат Djazz и Brava, отиде една од главните причини зошто и понатаму користам кабелска телевизија од Вип, од поодамна мојата зграда е поврзана и со кабелската мрежа на Телекабел, а веќе година дена зградата е поврзана и со оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком, така да можам да разгледам какви алтернативи нуди конкуренцијата.

Една од главните причини зошто не се префрлив на друг телевизиски оператор изминативе година дена откако ми истече договорот со Близо, односно Вип ТВ, беа овие два музички ТВ канали.
Како што дознав, изгледа дека проблемот со музичкиве HD канали е до тоа што самите канали немаат веќе авторски права за емитување во Македонија. Демек се работи на случајот да се обнови договорот и да продолжат со емитување во Македонија.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.565
Како што дознав, изгледа дека проблемот со музичкиве HD канали е до тоа што самите канали немаат веќе авторски права за емитување во Македонија. Демек се работи на случајот да се обнови договорот и да продолжат со емитување во Македонија.
Како и да е, таканаречената алтернатива на Djazz и Brava - Stop TV - е смешен изговор за алтернатива на такви квалитетни музички канали.

И се разбира, отстранувањето на HRT 4 од дигиталната ТВ понуда - особено со важечки авторски права до крајот на 2019 година - исто така воопшто не е оправдано.

Како и да е, се ближи Нова Година, па новогодишни и Божиќни празници, па потоа Велигден, а отприлика тогаш - април 2016 или мај 2016 - се споија Вип, Оне и Близо, па имаше краткотраен наплив на нови корисници или постоечки корисници кои потпишаа нови обврзувачки договори, па ќе имаат добри причини за да размислат до тогаш дали вреди да ги обновуваат договорите со Вип ТВ во вакви услови.

За мене - кој веќе 2 години не сум обврзан со договор со Вип - и понатаму Вип ТВ ми останува најисплатлива опција, бидејќи MaxTV телевизиската понуда на Македонски Телеком сеуште нема никакви сериозни новитети, па дури и сеуште наплаќаат дополнително за Спорт Клуб каналите, кои од поодамна ги има во основната дигитална ТВ понуда на Вип ТВ и Телекабел - со исклучок на најевтиниот дигитален ТВ пакет на Вип ТВ, за корисниците кои планираат да користат само дигитална телевизија од Вип ТВ, односно без Комбо пакет.

Во одбрана на Македонски Телеком, мора да се потенцира дека во дополнителен пакет ги нудат сите Спорт Клуб и Арена Спорт канали со слика и во стандардна (SD) и во висока (HD) резолуција, но сепак тоа не го оправдува дополнителното наплаќање за Спорт Клуб каналите.

Па дури и ЕуроСпорт каналите во HD резолуција ги имаат ставено во дополнителен пакет, за волја на вистината, иста е ситуацијата и кај Вип ТВ, но за долгогодишни корисници како мене, тој пакет ми доаѓа во редовната месечна претплата, односно не плаќам дополнително за истиот, додека Македонски Телеком не им го нуди тој дополнителен пакет бесплатно дури ни на корисниците на најскапите Магента пакети.

Македонски Телеком очигледно не планираат да инвестираат во својата телевизиска понуда - а би требало, особено со оглед на фактот дека постојано ја прошируваат својата оптичка телекомуникациска мрежа, со што се овозможува додавање на повеќе HD канали - но истовремено и Вип ТВ не нудат вистинска алтернатива на каналите кои ги исклучиле - па макар и само привремена алтернатива, под претпоставка дека ќе се вратат каналите Djazz и Brava во блиска иднина.

Значи останува да чекаме Телекабел да продолжи со проширување на нивната оптичка телекомуникациска мрежа, па да видиме што ќе понудат тие за корисниците на таа нивна оптичка телекомуникациска мрежа - дали ќе понудат нешто подобро, или ќе се придружат на орото на Македонски Телеком и Вип, па од телевизиски дуопол преминеме кон телевизиски триопол, со што во пракса ништо нема да се смени кон подобро од гледна точка на телевизиската понуда на трите најголеми телевизиски оператори во Македонија.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2010
Мислења
787
Поени од реакции
506
Како и да е, таканаречената алтернатива на Djazz и Brava - Stop TV - е смешен изговор за алтернатива на такви квалитетни музички канали.

И се разбира, отстранувањето на HRT 4 од дигиталната ТВ понуда - особено со важечки авторски права до крајот на 2019 година - исто така воопшто не е оправдано.

Како и да е, се ближи Нова Година, па новогодишни и Божиќни празници, па потоа Велигден, а отприлика тогаш - април 2016 или мај 2016 - се споија Вип, Оне и Близо, па имаше краткотраен наплив на нови корисници или постоечки корисници кои потпишаа нови обврзувачки договори, па ќе имаат добри причини за да размислат до тогаш дали вреди да ги обновуваат договорите со Вип ТВ во вакви услови.

За мене - кој веќе 2 години не сум обврзан со договор со Вип - и понатаму Вип ТВ ми останува најисплатлива опција, бидејќи MaxTV телевизиската понуда на Македонски Телеком сеуште нема никакви сериозни новитети, па дури и сеуште наплаќаат дополнително за Спорт Клуб каналите, кои од поодамна ги има во основната дигитална ТВ понуда на Вип ТВ и Телекабел - со исклучок на најевтиниот дигитален ТВ пакет на Вип ТВ, за корисниците кои планираат да користат само дигитална телевизија од Вип ТВ, односно без Комбо пакет.

Во одбрана на Македонски Телеком, мора да се потенцира дека во дополнителен пакет ги нудат сите Спорт Клуб и Арена Спорт канали со слика и во стандардна (SD) и во висока (HD) резолуција, но сепак тоа не го оправдува дополнителното наплаќање за Спорт Клуб каналите.

Па дури и ЕуроСпорт каналите во HD резолуција ги имаат ставено во дополнителен пакет, за волја на вистината, иста е ситуацијата и кај Вип ТВ, но за долгогодишни корисници како мене, тој пакет ми доаѓа во редовната месечна претплата, односно не плаќам дополнително за истиот, додека Македонски Телеком не им го нуди тој дополнителен пакет бесплатно дури ни на корисниците на најскапите Магента пакети.

Македонски Телеком очигледно не планираат да инвестираат во својата телевизиска понуда - а би требало, особено со оглед на фактот дека постојано ја прошируваат својата оптичка телекомуникациска мрежа, со што се овозможува додавање на повеќе HD канали - но истовремено и Вип ТВ не нудат вистинска алтернатива на каналите кои ги исклучиле - па макар и само привремена алтернатива, под претпоставка дека ќе се вратат каналите Djazz и Brava во блиска иднина.

Значи останува да чекаме Телекабел да продолжи со проширување на нивната оптичка телекомуникациска мрежа, па да видиме што ќе понудат тие за корисниците на таа нивна оптичка телекомуникациска мрежа - дали ќе понудат нешто подобро, или ќе се придружат на орото на Македонски Телеком и Вип, па од телевизиски дуопол преминеме кон телевизиски триопол, со што во пракса ништо нема да се смени кон подобро од гледна точка на телевизиската понуда на трите најголеми телевизиски оператори во Македонија.
zatoa druze zemisi iptv i ke nemas gajle...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.565
zatoa druze zemisi iptv i ke nemas gajle...
Секако дека може IPTV, може и сателитска телевизија.

Но ниту ми се брза, ниту планирам да ги поштедам од критики најголемите телекомуникациски оператори во Македонија.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.410
Поени од реакции
2.753
И Телекабел ги стави СК каналите во HD. Уште само Вип ги нема во понудата. Не знам што им толкав проблем со СК? Кога беа Близу 3-4 месеци целосно ги исклучија, сега повторно не сакаат да ги стават 4-6 и 1-3 во ХД. У моментов најлоша спортска понуда имаат, за разлика нивниот конкурент Телеком ги има сите СК плус Арените.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.410
Поени од реакции
2.753
Дури и еден Кабелнет ги има СК во HD.:pos:
Телекабел вчера ја ставиле тројката во HD. Постепено ќе ги пуштаат не знам зошто, денеска би требало и 1 и 2 да ги стават во ХД. Али важно ќе ги пуштат. Така да сите ги имаат уште овие не, и многу локални оператори веќе ги ставија.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.565
Доцниш со веста едно 4 дена, а и на погрешна тема ја објавуваш, бидејќи на оваа тема се дискутира исклучиво за телевизиската понуда на Вип ТВ, а општо за Вип и неговото име можеш да објавуваш коментари во темите VIP оператор и ОНЕ и ВИП се споија.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.889
Поени од реакции
7.569
Доцниш со веста едно 4 дена, а и на погрешна тема ја објавуваш, бидејќи на оваа тема се дискутира исклучиво за телевизиската понуда на Вип ТВ, а општо за Вип и неговото име можеш да објавуваш коментари во темите VIP оператор и ОНЕ и ВИП се споија.
Мене ме интересира откако ќе му стават име А1, Vip Tv ќе се преименува во А1 Tv. Или како на Телеком ќе има некое сосема друго име.
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
379
Поени од реакции
245
Тие gospell ресиверите може да работат само ако твто има hdmi дека на постар тв сакам ресивер да ставам а тој има само скарт?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.565
Тие gospell ресиверите може да работат само ако твто има hdmi дека на постар тв сакам ресивер да ставам а тој има само скарт?
Не мојт преку SCART, може само преку HDMI кабел.

Но сигурно Вип ТВ нудат алтернативни кабелски рисивери кои можат да се поврзат и со обичен телевизор преку SCART кабел.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Тие gospell ресиверите може да работат само ако твто има hdmi дека на постар тв сакам ресивер да ставам а тој има само скарт?
gospel resiverot ima av i hdmi Out , a za toa ima resenie ima konvrtor od scart vo Av- odnsno vo pinovi i se povrzuva so resiverot eve ti sliki;
znaci scart konvertorot se priklucuva so pinovite po boja a drugata strana sto e kako slusalki priklucok odi vo Gospelot direkt i teraass ....
 

Attachments

Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.565
И уште нешто, која е точно разликата меѓу DVB-C и DVB-C2 и дали и ова чудо може да се очекува од Vip некогаш?
Наједноставно објаснување е дека DVB-C2 нуди повисока модулација и побрз кабелски сигнал, а со тоа и поголем број на телевизиски канали.

А дали такво нешто би дочекале некогаш од Вип ТВ лесно може да се дознае од нивната телевизиска понуда - која без Djazz TV и Brava TV е значително осиромашена.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom