A1 TV кабелска телевизија (Blizoo/Cabletel/Vip TV) - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата Xak
  • Време на започнување
Член од
12 јуни 2017
Мислења
379
Поени од реакции
245
Па не баш... Ги немам тие канали така да не можам да кажам. Може поинаков аудио кодек да користат. Преку рисивер ги следиш?? Доколку да кој рисивер го имаш, и дали ти е преку HDMI кабел поврзан?
Преку ка модул
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.566
Зошто на едниот ТВ кога ќе пуштам Discovery Showcase HD,Discovery Science HD,Animal Planet HD не се слуша Англиското аудио а кога ќе го префрлам на Турско аудио се слуша,пишува Dolby ENG а на Discovery Idxtra HD,Discovery Dtx HD исто пишува Dolby Eng а си работи звукот .Да не знае некој до што може да биде?
Најверојатно измешани лончиња, истиот проблем го има и кај Телекабел, треба да одбереш унгарски или не знам каков друг аудио јазик, за да испадне дека всушност добиваш англиски аудио јазик.

CBS Drama, односно поранешна Zone Romantica така функционираше, даваше аудио јазик на чешки и на 2 други аудио јазика, од кои едниот беше израелски, а третиот не знам кој беше, но дефинитивно не беше ниту англиски, ниту шпански. Но ако одбереш израелски јазик, всушност го добиваш оригиналниот јазик од филмот/серијата, во зависност од тоа дали станува збор за американски/англиски филм или за американска/англиска серија, или станува збор за латиноамерикански/шпански филм или за латиноамериканска/шпанска серија.

Ако ти функционира дигиталниот ТВ канал со исправен аудио јазик, но по грешка аудио јазикот не го дава како англиски, туку како турски, остави го така и биди задоволен.

Ако им се јавиш на Вип ТВ за да го решат проблемот, биди сигурен дека само ќе ја усложнат работата и решавањето на проблемот ќе го направат уште потешко.

Но бидејќи ги гледаш ТВ каналите на LCD телевизор со кабелски CA модул, можно е и самиот телевизор да го препознава јазикот по грешка како турски, особено ако е од некој евтин шкарт бренд - Вивакс, Фуего, Куарт, СТ и останата фалсификат кинеска багра.

LCD телевизорите од Филипс имаат слични проблеми со преводите, кај некои дигитални ТВ канали всушност не го препознаваат ниту македонскиот, ниту српскиот, ниту хрватскиот превод, туку го даваат како непознат, односно Unknown превод. Се разбира, и тука можно е проблемот да не е во самиот LCD телевизор, туку во кабелскиот оператор.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Незнам дали приметивте Film Box Plus и Film Box HD каналите од денес се исклучени, на нивно место ќе добиеме нови канали, некое инфо кои ќе бидат новите да не има некој? (Ова ми го кажаа од оператор, меѓутоа незнаеа точно кои канали ќе бидат)
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.410
Поени од реакции
2.753
Незнам дали приметивте Film Box Plus и Film Box HD каналите од денес се исклучени, на нивно место ќе добиеме нови канали, некое инфо кои ќе бидат новите да не има некој? (Ова ми го кажаа од оператор, меѓутоа незнаеа точно кои канали ќе бидат)
Зошто би ги исклучиле токму тие кога се во цел пакет со другите BOX канали? Хм чудно ми е, но ќе видиме. Се надевам ќе стават нешто подобро како Cinestar на пример. Но тогаш не би бил BOX пакетот, односно нема да бидат сите канали.. :unsure:o_O
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Се надевам ќе стават нешто гага. :) Редно е за нови канали.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Па ми спомна на оператор дека тие биле од пакетот box и затоа се гасат, има и други активни канали од овој пакет? (Да не исклучиле и други, но да не сум приметил)

Иначе во тек биле програмските подготовки и во наредниов период требало да се пуштат заменските канали.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.892
Поени од реакции
7.569
Сигурно ќе пуштат Cinemax бидејќи тие ги немаат колку што јас знам.

Гледам баба ми обновила договор бидејќи го немаше обновено уште од Blizoo па и дале некој друг ресивер и гледам сега ги има и оние македонски канали во HD исто има Classica HD, Balkanika HD, Viasat Nature/History HD, Pink пакет, балкански пакет со RTL. Модерна баба имам, јас на Телеком немам толку HD канали :)
 
Последно уредено:

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.410
Поени од реакции
2.753
Сигурно ќе пуштат Cinemax бидејќи тие ги немаат колку што јас знам.

Гледам баба ми обновила договор бидејќи го немаше обновено уште од Blizoo па и дале некој друг ресивер и гледам сега ги има и оние македонски канали во HD исто има Classica HD, Balkanika HD, Viasat Nature/History HD, Pink пакет, балкански пакет со RTL. Модерна баба имам, јас на Телеком немам толку HD канали :)
Абе у пм више што ХД канали имаат. Balkanika, Fen TV, RT. Само Еуроспорт и Discovery им вредат од ХД каналите.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Абе у пм више што ХД канали имаат. Balkanika, Fen TV, RT. Само Еуроспорт и Discovery им вредат од ХД каналите.
При Eurosport HD каналите и Sport Klub HD каналот треба да се спомне. Во секој случај има доста канали во HD.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.410
Поени од реакции
2.753
При Eurosport HD каналите и Sport Klub HD каналот треба да се спомне. Во секој случај има доста канали во HD.
На СК ХД скоро ништо да не се дава, главните настани одат на СК 1/2/3. Да имаат доста ХД канали, но кому му требаaт Fen, Balkanika, РТ и РТ Док HD. Не викам дека треба да ги исклучат, но само залажување е. Имаме најмногу ХД канали... Абе ајде пола идат FTA на сателит. Нека пуштат СК 1/2/3 во ХД, FOX HD, Bat Geo HD, Travel Channel HD, Cinestar HD...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.892
Поени од реакции
7.569
На СК ХД скоро ништо да не се дава, главните настани одат на СК 1/2/3. Да имаат доста ХД канали, но кому му требаaт Fen, Balkanika, РТ и РТ Док HD. Не викам дека треба да ги исклучат, но само залажување е. Имаме најмногу ХД канали... Абе ајде пола идат FTA на сателит. Нека пуштат СК 1/2/3 во ХД, FOX HD, Bat Geo HD, Travel Channel HD, Cinestar HD...
Ги има и скоро сите Sport klub канали во HD на Teлеком. Ама јас ги немам само ги имам Arena sport во HD. Чекам да сменам пакет и да ги ставам, највеќе ми требаат заради тенис и фудбал кога гледа брат ми кога доаѓа кај мене дома.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Ги имаи скоро сите Sport klub канали во HD на Teлеком. Ама јас ги немам само ги имам Arena sport во HD. Чекам да сменам пакет и да ги ставам, највеќе ми требаат заради тенис и фудбал кога гледа брат ми кога доаѓа кај мене дома.
Нема да му се гледа топчето ако не е во ХД? :icon_lol::icon_lol: Инаку најголема пречка за повеќе ХД канали на Телеком е потребата од побрз оптички или ВДСЛ интернет, и вака се ИПТВ каналите премногу компресирани за да можат да се нудат преку АДСЛ бакарот, оваа ситуација не верувам дека ќе се подобри наскоро сеуште се далеку од 100% покривање на градовите во државата со оптика, а за селата подобро да не зборуваме. Причини за ова има многу кои се дискутирани во другата тема, но сега за сега е тоа, инаку според еден пост во ИТ.мк форумот, оптика почнале да поставуваат од 2009та, а сега сме 2017та, така да тоа е тоа.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.892
Поени од реакции
7.569
Нема да му се гледа топчето ако не е во ХД? :icon_lol::icon_lol: Инаку најголема пречка за повеќе ХД канали на Телеком е потребата од побрз оптички или ВДСЛ интернет, и вака се ИПТВ каналите премногу компресирани за да можат да се нудат преку АДСЛ бакарот, оваа ситуација не верувам дека ќе се подобри наскоро сеуште се далеку од 100% покривање на градовите во државата со оптика, а за селата подобро да не зборуваме. Причини за ова има многу кои се дискутирани во другата тема, но сега за сега е тоа, инаку според еден пост во ИТ.мк форумот, оптика почнале да поставуваат од 2009та, а сега сме 2017та, така да тоа е тоа.
Затоа не ставаат Телеком премногу HD канали. Имаше јуни мислам дека Sport klub HD пуштено промотивно бесплатно и јас гледав не кочеше али ако се пушти на два ресивера некогш заборави дека ќе гледаш.

Тешко дека брзо време ќе има оптички цела држава од Телеком. Иначе јас и татко ми гледаме тенис а брат ми гледа фудбал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom