A1 TV кабелска телевизија (Blizoo/Cabletel/Vip TV) - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата Xak
  • Време на започнување
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.565
Се памети сега засега, и бројките и распоредот :) Како што и пишав претходно, во Мени > Сортирање го поставив на ОНИД, и ги памети.
Но дали ги подредува каналите по редослед како што треба - 1, 2, 3 итн. или ги меша бројките откако рачно ќе го подесиш распоредот ?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.565
Да, Ги подредува.
Еве и јас сега рачно го наместив распоредот на ТВ каналите и да, ги помни каналите по новите бројки и по новиот распоред.

Останува да видиме колку време ќе потрае новиот распоред.

Единствено не се осмелувам да го ресетирам кабелскиот рисивер со фабрички поставки, за да не испадне дека ќе го ресетира и распоредот на ТВ каналите.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.410
Поени од реакции
2.753
Еве и јас сега рачно го наместив распоредот на ТВ каналите и да, ги помни каналите по новите бројки и по новиот распоред.

Останува да видиме колку време ќе потрае новиот распоред.

Единствено не се осмелувам да го ресетирам кабелскиот рисивер со фабрички поставки, за да не испадне дека ќе го ресетира и распоредот на ТВ каналите.
Е тогаш како и да е мора да ги ресетира, а истото изгледа ќе биде и кога ќе ставаат нови канали :(
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.565
Е тогаш како и да е мора да ги ресетира, а истото изгледа ќе биде и кога ќе ставаат нови канали :(
Малку чудно се однесува кабелскиот рисивер со новиот рачен распоред на ТВ каналите, не го помни распоредот на каналите за возрасни.

Вообичаено каналите за возрасни ги ставам на крајот од распоредот, но еве веќе 3 пати ги наместив и набрзо ги заборава. Дали не може да го памти целосниот распоред или каналите за возрасни мораат да бидат наредени така како што се, не знам, но се додека останатите ТВ канали ги помни како што ги имам наредено, ќе бидам задоволен.

Интересно е и тоа што и за каналите за возрасни одвреме навреме ми вели дека не сум претплатен на нив. Не дека ми испотребале, но знам дека спаѓаат во месечната претплата и достапни беа претходно, а и сега се достапни, но одвреме навреме им замрзнува сликата и ми вели дека не сум претплатен на тој канал откако рачно го наместив распоредот на ТВ каналите.

Но се додека ваквиот проблем остане ограничен само на каналите за возрасни, ќе бидам задоволен. Уште да им текне на Вип ТВ да ги стават и локалните и регионалните ТВ канали во дигиталната ТВ понуда и ќе немам за што да се жалам.
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
569
Поени од реакции
641
Малку чудно се однесува кабелскиот рисивер со новиот рачен распоред на ТВ каналите, не го помни распоредот на каналите за возрасни.

Вообичаено каналите за возрасни ги ставам на крајот од распоредот, но еве веќе 3 пати ги наместив и набрзо ги заборава. Дали не може да го памти целосниот распоред или каналите за возрасни мораат да бидат наредени така како што се, не знам, но се додека останатите ТВ канали ги помни како што ги имам наредено, ќе бидам задоволен.

Интересно е и тоа што и за каналите за возрасни одвреме навреме ми вели дека не сум претплатен на нив. Не дека ми испотребале, но знам дека спаѓаат во месечната претплата и достапни беа претходно, а и сега се достапни, но одвреме навреме им замрзнува сликата и ми вели дека не сум претплатен на тој канал откако рачно го наместив распоредот на ТВ каналите.

Но се додека ваквиот проблем остане ограничен само на каналите за возрасни, ќе бидам задоволен. Уште да им текне на Вип ТВ да ги стават и локалните и регионалните ТВ канали во дигиталната ТВ понуда и ќе немам за што да се жалам.
Pa kanalite za vozrasni se za racno, memoriranje de.:)
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.410
Поени од реакции
2.753
Малку чудно се однесува кабелскиот рисивер со новиот рачен распоред на ТВ каналите, не го помни распоредот на каналите за возрасни.

Вообичаено каналите за возрасни ги ставам на крајот од распоредот, но еве веќе 3 пати ги наместив и набрзо ги заборава. Дали не може да го памти целосниот распоред или каналите за возрасни мораат да бидат наредени така како што се, не знам, но се додека останатите ТВ канали ги помни како што ги имам наредено, ќе бидам задоволен.

Интересно е и тоа што и за каналите за возрасни одвреме навреме ми вели дека не сум претплатен на нив. Не дека ми испотребале, но знам дека спаѓаат во месечната претплата и достапни беа претходно, а и сега се достапни, но одвреме навреме им замрзнува сликата и ми вели дека не сум претплатен на тој канал откако рачно го наместив распоредот на ТВ каналите.

Но се додека ваквиот проблем остане ограничен само на каналите за возрасни, ќе бидам задоволен. Уште да им текне на Вип ТВ да ги стават и локалните и регионалните ТВ канали во дигиталната ТВ понуда и ќе немам за што да се жалам.
Добро е, барем нешто сработиле од Вип после толку време, редно беше и ние старите корисници да добиеме нешто :)
 
Член од
26 април 2012
Мислења
204
Поени од реакции
123
Ме интересира дали уште нудат тв со CA module немможам да најдам ништо на нивната страна? И дали со модулот пак треба носење кабли од бандера до тв или само модулот?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Ме интересира дали уште нудат тв со CA module немможам да најдам ништо на нивната страна? И дали со модулот пак треба носење кабли од бандера до тв или само модулот?
Мислам дека сеуште ги нудат, и ти треба кабел без разлика дали ќе бидеш со ресивер или CA модул.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.410
Поени од реакции
2.753
http://www.avmu.mk/images/ONE_VIP-Skopje.pdf

Сега приметив дека регистрирале нови канали, музички канал Stop TV и Pink Fight Net или ги има оддамна а не сум ги приметил?
Мислам дека ги нема. Ама ај нека ме заебаваат не вреди да зборуваме за вакви канали. Нека ги пуштат СК 4-6 и 1-3 во HD и некои други како на пример FOX каналите, Nat Geo во HD, AXN, History Channel и слични...
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
379
Поени од реакции
245
Зошто на едниот ТВ кога ќе пуштам Discovery Showcase HD,Discovery Science HD,Animal Planet HD не се слуша Англиското аудио а кога ќе го префрлам на Турско аудио се слуша,пишува Dolby ENG а на Discovery Idxtra HD,Discovery Dtx HD исто пишува Dolby Eng а си работи звукот .Да не знае некој до што може да биде?
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.410
Поени од реакции
2.753
Зошто на едниот ТВ кога ќе пуштам Discovery Showcase HD,Discovery Science HD,Animal Planet HD не се слуша Англиското аудио а кога ќе го префрлам на Турско аудио се слуша,пишува Dolby ENG а на Discovery Idxtra HD,Discovery Dtx HD исто пишува Dolby Eng а си работи звукот .Да не знае некој до што може да биде?
Па не баш... Ги немам тие канали така да не можам да кажам. Може поинаков аудио кодек да користат. Преку рисивер ги следиш?? Доколку да кој рисивер го имаш, и дали ти е преку HDMI кабел поврзан?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom