A1 TV кабелска телевизија (Blizoo/Cabletel/Vip TV) - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата Xak
  • Време на започнување

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.407
Поени од реакции
2.747
Што чекаат овие со СК 4, 5 и 6? Веќе сите оператори ги додадоа, плус 2-3 во HD. Како некој инает да водат со СК.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.862
Поени од реакции
7.551
На HBO GO го има додадено Vip операторот како тест. Изгледа наскоро ќе почнат со понуда.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
907
Поени од реакции
588
Mislam deka i vo Srbija Arena kanalite se ekskluzivni za mts, a u Hrvatska za maxTv, taka da neveruvam deka nesto ke se promeni vo skoro vreme.Mene pobiten ti e brziot net, a za TV kanali lesno se snaogam, so dobar net mozam da ja gledam koja sakam televizija,
не зборам за екслузивни права на арена, зборам за хрт1 хрт2, нова и сл. тие се стандардна понуда во србија на кабелските оператори
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
не зборам за екслузивни права на арена, зборам за хрт1 хрт2, нова и сл. тие се стандардна понуда во србија на кабелските оператори
Тешко Хрт 2 да го има во понуда во Србија, барем во понуда на Телеком Србија и на поголемите тв оператори.
Може да има Хрт 2 во понуда на некоја локална кабелска која работи на црно.

Инаку Хрт 1 во термин кога се емитува квизот Потјера ја затемнуваат и блокираат. Чисто да знаеш.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.407
Поени од реакции
2.747
И официјално уште овие останаа без СК во ХД. :( Веќе и Телеком ги стави во нивната понуда.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Kako moze najgolemite operatori posledni da gi voveduvaat vo svojata ponuda, jas veke gi zaboraviv od koga se staveni kaj mene I toa vo nikakvi posebni paketi, tuku besplatni.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.407
Поени од реакции
2.747
Како за инфо, Gospell рисиверите добија софтверска надградба. Штотуку се инсталира кај мене и единствена примена е логото на ВИП. Се надевам дека ги средиле и другите софтверски проблеми кои ги имаа со овие рисивери, па ќе видиме.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Како за инфо, Gospell рисиверите добија софтверска надградба. Штотуку се инсталира кај мене и единствена примена е логото на ВИП. Се надевам дека ги средиле и другите софтверски проблеми кои ги имаа со овие рисивери, па ќе видиме.
Кај мене се инсталираше минатата недела и освен логото, не забележувам други новитети.

Не ми делува како да го помни рачно подесениот распоред на ТВ каналите, го помни распоредот, но бројките остануваат старите, поради што очигледно проблемот сеуште не е решен.

За волја на вистината, воопшто не се ни обидов подетално да проверам дали е решен проблемот со распоредот на ТВ каналите, не планирам да трошам повторно нерви на кабелските рисивери на Вип ТВ со тапа софтвер.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.407
Поени од реакции
2.747
Кај мене се инсталираше минатата недела и освен логото, не забележувам други новитети.

Не ми делува како да го помни рачно подесениот распоред на ТВ каналите, го помни распоредот, но бројките остануваат старите, поради што очигледно проблемот сеуште не е решен.

За волја на вистината, воопшто не се ни обидов подетално да проверам дали е решен проблемот со распоредот на ТВ каналите, не планирам да трошам повторно нерви на кабелските рисивери на Вип ТВ со тапа софтвер.
Баш ќе пробам сега, ќе поднесам неколку канали па ќе видиме иако не верувам .
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.862
Поени од реакции
7.551
A оние што се старине од Blizoo Topfield ќе имаат ли наградба ? Или тие немаат таква опција ?
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.407
Поени од реакции
2.747
A оние што се старине од Blizoo Topfield ќе имаат ли наградба ? Или тие немаат таква опција ?
Мислам не, овие едвај добија мало софтверско ажурирање а не пак тие.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
@Dexter26 еве веќе неколку часа со канали распоредени по личен избор и засега изгледа дека го средиле и овој проблем. Останува да видиме, но сепак откако ги распоредив (по ОНИД подесување) неколку пати го исклучив/вклучив рисиверот од напојување и нема проблем со памтењето на каналите. Исто така најверојатно дека го средиле и проблемот со губењето на каналите после некое време, па нема потреба од прескенирање и тн.
Го помни распоредот според рачното подесување и ги менува бројките на ТВ каналите како што треба, или го помни распоредот, но остануваат старите бројки ?

Како и да е, ќе го променам и јас распоредот на ТВ каналите подоцна, па ќе видиме како ќе испадне.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.407
Поени од реакции
2.747
Го помни распоредот според рачното подесување и ги менува бројките на ТВ каналите како што треба, или го помни распоредот, но остануваат старите бројки ?

Како и да е, ќе го променам и јас распоредот на ТВ каналите подоцна, па ќе видиме како ќе испадне.
Се памети сега засега, и бројките и распоредот :) Како што и пишав претходно, во Мени > Сортирање го поставив на ОНИД, и ги памети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom