Vip Net кабелски Интернет (Blizoo/Cabletel) - генерална дискусија

Член од
28 март 2006
Мислења
16.462
Поени од реакции
9.665
Рекоа кај нив нема проблем, можеби од дождот:). Сега морам да инсталирам мојот А1 за да видам колку интернет сообраќај е потрошено, можеби е ради тоа макар што во договорот немаше фер користење.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.695
Поени од реакции
1.284
Рекоа кај нив нема проблем, можеби од дождот:). Сега морам да инсталирам мојот А1 за да видам колку интернет сообраќај е потрошено, можеби е ради тоа макар што во договорот немаше фер користење.
Во договорот немаше, но мистериозно го воведоа тоа 500 или 750 гига дека е, не ме држи за збор.

Е сеа не знам дали има или не врска, нека кажат постручните ако се разбираат, ама при промена на времето, обавезно некаде ноември-декември јас се соочувам со проблеми со интернет брзините. Дали ради температурите они треба да си ги подесат фрекфенциите на базниве станици, ја поим неам, може лупетам глупости, но знам дека есенско-зимно време тој период имам проблеми.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.462
Поени од реакции
9.665
Бадијала го инсталирав. Не ми беа битни тие 10 гига, додуша не ги ни активирав, сакав да проверам колку месечно трошам интернет сообраќај. Такво нешто не најдов во апликацијата. Пишува само за 30.09 1.39 од 5 гб.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.331
Поени од реакции
1.182
Исти им се пакетите, не донесоа никаква промена освен во имињата. :)
За чудо, да не подречам, ама неам проблем со интернетот (што е честа практика).
Врти им по телефони, пишувај им по пораки, нека видат што е проблемот, зашто ти варира брзината.
Kaj mene nema nisto 50/3 ,konstantno....ili preopteretenost na nodOt imate ili lokal problem .... Vrti 1234.ili vlezi.vo modemot ....ako znaea vidi nesto.slab.jak signal.....kolku kanali .restartirajgo .itn....ali 1234 tie naj dobro
Автоматски споено мислење:

Во договорот немаше, но мистериозно го воведоа тоа 500 или 750 гига дека е, не ме држи за збор.

Е сеа не знам дали има или не врска, нека кажат постручните ако се разбираат, ама при промена на времето, обавезно некаде ноември-декември јас се соочувам со проблеми со интернет брзините. Дали ради температурите они треба да си ги подесат фрекфенциите на базниве станици, ја поим неам, може лупетам глупости, но знам дека есенско-зимно време тој период имам проблеми.
Togas na magistralnite Nod ovi i zasiluvaci se vrsi korekcija.na.sihnalot bidejki na.ladno odi vo + na zesko.pajga vo - minus.....najdonri performansi.na.docsis se dobiva sto poblisku do 0db. Ili +/- 3db.

Jas kolku pamtam toa za proverka.na.fix.net go isklucija ...sega dali ke go vovedat.pak na.moj a1 ne.znam .....
 
Последно уредено:

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.822
Поени од реакции
1.791
Значи само оптички влакна нека пуштат веќе, нека баталат доксис веќе. Тоа им треба само. :(
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
42
Поени од реакции
4
Во договорот немаше, но мистериозно го воведоа тоа 500 или 750 гига дека е, не ме држи за збор.

Е сеа не знам дали има или не врска, нека кажат постручните ако се разбираат, ама при промена на времето, обавезно некаде ноември-декември јас се соочувам со проблеми со интернет брзините. Дали ради температурите они треба да си ги подесат фрекфенциите на базниве станици, ја поим неам, може лупетам глупости, но знам дека есенско-зимно време тој период имам проблеми.
Od kaj si slusnal deka ima limit 500/750GB? Porano kaj mene se namaluvase brzinata poslednite denovi od mesec koga ke bide nad 1T potrosen internet. Sega so novata stranica na A1 nemozam ni da najdam opcija kade da se vidi kolku si potrosil internet. Ama volku rano od mesec septemvri da mi ima potroseno nad 1T nema sansi. Ako stvarno namalile limit na 500/750GB ja ke nemozam nikogas stabilen internet od a1 da imam.
Ja planirav da zemam paket od 100mpbs ama ova ako nemoze ni 50mpbs da se dodie nema smisla.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.695
Поени од реакции
1.284
Od kaj si slusnal deka ima limit 500/750GB? Porano kaj mene se namaluvase brzinata poslednite denovi od mesec koga ke bide nad 1T potrosen internet. Sega so novata stranica na A1 nemozam ni da najdam opcija kade da se vidi kolku si potrosil internet. Ama volku rano od mesec septemvri da mi ima potroseno nad 1T nema sansi. Ako stvarno namalile limit na 500/750GB ja ke nemozam nikogas stabilen internet od a1 da imam.
Ja planirav da zemam paket od 100mpbs ama ova ako nemoze ni 50mpbs da se dodie nema smisla.
Читај страници и страници наназад а и не знам кај точно во кој дел имаше на интернет страницата, забутано во некој документ.
Нека пишат другите членови поконкретно, но да, од пред година дена ако не и повеќе, воведена е таа политика на фер трошење, само не знам колку точно беше, а потоа брзината паѓала на 1/2Mbps.
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
164
Поени од реакции
40
Od kaj si slusnal deka ima limit 500/750GB? Porano kaj mene se namaluvase brzinata poslednite denovi od mesec koga ke bide nad 1T potrosen internet. Sega so novata stranica na A1 nemozam ni da najdam opcija kade da se vidi kolku si potrosil internet. Ama volku rano od mesec septemvri da mi ima potroseno nad 1T nema sansi. Ako stvarno namalile limit na 500/750GB ja ke nemozam nikogas stabilen internet od a1 da imam.
Ja planirav da zemam paket od 100mpbs ama ova ako nemoze ni 50mpbs da se dodie nema smisla.
Може и повеќе од 100 мбпс да се достигне ама нема такви пакети за жал, другарче од каршија порано имаше пакетот од 150/5 до пред некое време кога го намалија на 100 и сега има 100 константни, а јас дека имам 50/3 М пакетот исто така константна брзина и све топ
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.462
Поени од реакции
9.665
Ова со мобилната Мој А1, жива превара било. Ја инсталирав на мобилен и не го активирав веднаш пакетот од 10гб пошто пишува моеш кога сакаш, а во моментот не ми требаше. Пошто сме во пакет 3 мобилни броја, другиот мобилен деновиве не можеже да активира ништо. Се јавив, велат и јас веќе не сум можел да го активирам пакетот од 10гб затоа што промоцијата била до 30ти. Фала, пријатно. Ќе си останам на моите 50 мега, чисто ради проверка на вибер.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
180
Поени од реакции
164
Имам проблем со брзината на интернетот на А1. Последно што мерев е 0,55 mbps.
Одамна немав мерено и не би мерел да не е во прашање ваков супер спор интернет, најверојатно уште од времето на dial-up сум немал вакви брзини. До пред една недела имав 10 пати поголеми брзи најмалку(според времето на симнување на големи фајлови).
А користев интернет од blizoo кои беа купени од денешниов А1, значи имам стар договор кој не ни можам да го најдам. Со овие немам и не сакам да потпишувам нов договор. Се досега тоа не ми беше проблем.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.670
Имам проблем со брзината на интернетот на А1. Последно што мерев е 0,55 mbps.
Одамна немав мерено и не би мерел да не е во прашање ваков супер спор интернет, најверојатно уште од времето на dial-up сум немал вакви брзини. До пред една недела имав 10 пати поголеми брзи најмалку(според времето на симнување на големи фајлови).
А користев интернет од blizoo кои беа купени од денешниов А1, значи имам стар договор кој не ни можам да го најдам. Со овие немам и не сакам да потпишувам нов договор. Се досега тоа не ми беше проблем.
Па јави се и пријави, доколку проблемот е кај тебе ќе пратат екипа ќе ти среди. Понекогаш се случува да треба да се смени сплитер, да се наштелуваат фреквенции итн.
 
На врв Bottom