Vip Net кабелски Интернет (Blizoo/Cabletel) - генерална дискусија

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
1.169
Дечките од Випосаниве изгледа почнале нешто да менуваат во поглед на брзините за прикачување.

Случајно чепкајќи видов дека од поранешните 2 upstream канали, сега се достапни 4.

Исто прочепкав и видов дека во делот за скенот, од порано 2 сега ми беше подесено на 3 upstream channel ID. Ја си ги подесив сепак на 4 да бидат.


После промениве и со 3 додека беше и сега со 4, имам подобрување минимално во однос на upload брзините.
upload_2019-7-9_16-50-46.png
Од претежно 3Mbps, сега се качуваат и до скоро 5Mbps што не ми ги испорачуваа, иако ми следуваа...
Е сега пред извесно време кога пријавував дефект, дечкото од техничка поддршка, ми рече дека теоретски во еден upstream канал брзината може да биде и до 10Mbps, па си се запрашав сеа, дали може да се очекува во блиска иднина зголемување барем до 40Mbps? Ако се работи на тоа, сигурно би било со ребрендот, ама дали и промените би биле и за старите корисници?

ps: проверете си како е кај вас и подесете си ако имате и вие мака со брзините за прикачување.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.738
Поени од реакции
1.666
Дечките од Випосаниве изгледа почнале нешто да менуваат во поглед на брзините за прикачување.

Случајно чепкајќи видов дека од поранешните 2 upstream канали, сега се достапни 4.

Исто прочепкав и видов дека во делот за скенот, од порано 2 сега ми беше подесено на 3 upstream channel ID. Ја си ги подесив сепак на 4 да бидат.


После промениве и со 3 додека беше и сега со 4, имам подобрување минимално во однос на upload брзините.
Прегледај го приврзокот 212327
Од претежно 3Mbps, сега се качуваат и до скоро 5Mbps што не ми ги испорачуваа, иако ми следуваа...
Е сега пред извесно време кога пријавував дефект, дечкото од техничка поддршка, ми рече дека теоретски во еден upstream канал брзината може да биде и до 10Mbps, па си се запрашав сеа, дали може да се очекува во блиска иднина зголемување барем до 40Mbps? Ако се работи на тоа, сигурно би било со ребрендот, ама дали и промените би биле и за старите корисници?

ps: проверете си како е кај вас и подесете си ако имате и вие мака со брзините за прикачување.
Хмммм, дефинитивно имаат работено, што и редно беше после толку време бидејќи се повеќе корисници им се жалеа на ,,гушење,, на мрежата во поглед на аплоуд сообраќајот. Не верувам дека ќе има зголемување на брзините, ни на download ни на upload, туку сега ќе бидат стабилни 3 или 5 Mbps за оние кои го имаат најголемиот пакет. Поголеми брзини не очекувам засега да пуштат.

Башка деновиве у маало пуштаа кабли низ подземните црева што скоро ги поставија, и низ ормарите ставаа опрема, но тоа беа само ДОКСИС појачала и коаксијални кабли, никаде не видов оптика барем засега, така да најверојатно ништо од оптика од Вип :(
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.050
Поени од реакции
6.990
Хмммм, дефинитивно имаат работено, што и редно беше после толку време бидејќи се повеќе корисници им се жалеа на ,,гушење,, на мрежата во поглед на аплоуд сообраќајот. Не верувам дека ќе има зголемување на брзините, ни на download ни на upload, туку сега ќе бидат стабилни 3 или 5 Mbps за оние кои го имаат најголемиот пакет. Поголеми брзини не очекувам засега да пуштат.

Башка деновиве у маало пуштаа кабли низ подземните црева што скоро ги поставија, и низ ормарите ставаа опрема, но тоа беа само ДОКСИС појачала и коаксијални кабли, никаде не видов оптика барем засега, така да најверојатно ништо од оптика од Вип :(
Сепак тоа е добра вест, појачалото од локалната централа ќе ти биде пред влезната врата на зградата, што значи дека ќе се добие техничка можност за DOCSIS 3.1 Full Duplex во не толку далечната иднина.

Всушност тоа е далеку поисплатлива инвестиција за кабелски оператор, бидејќи со DOCSIS 3.1 Full Duplex за прв пат се добиваат симетрични Интернет брзини до 10 гигабита (1.25 гигабајти) во секунда, па конечно ќе им станат сериозна конкуренција на Македонски Телеком, Неотел и Телекабел - ма да за Телекабел од лично искуство со нивниот тапа сигнал воопшто не ги сметам за ничија конкуренција, тие се шампиони во сопствена аматерска лига без никаква конкуренција.

Коаксијалниот кабел никаде не си заминува, новите технологии го прават и понатаму корисен за употреба, а и полесен е` за сервисирање и одржување.

Скинат оптички кабел или комплетно се менува со нов оптички кабел, или се прави спојка на местото каде што кабелот е скинат. Поправката не е баш лесна, а спојката треба да се фиксира и да се обезбеди за да биде заштитена од надворешни влијанија.

Од друга страна, скинат коаксијален кабел речиси секогаш се поправа со поставување на спојка на местото каде што кабелот е скинат, менување со нов коаксијален кабел многу ретко се практикува, само ако кабелот е ептен сериозно оштетен. Поправката е далеку полесна во споредба со поправката кај оптичкиот кабел, а на спојката не и` пречат надворешните услови - се` додека е во затворен простор.

Да не ме разберат погрешно членовите и посетителите на форумов, Вип ги молат корисниците да ги треснат од земја веќе од поодамна, но секако дека е за поздрав фактот дека почнале да инвестираат во поквалитетна кабелска мрежа. Ако инвестираат во DOCSIS 3.1 Full Duplex ќе имаат можност сериозно да му ја нарушат удобноста на Македонски Телеком - се разбира, доколку планираат да понудат добри пакети со добри цени, во спротивно навистина ќе биде залудна нивната инвестиција.

И секако дека оптичкиот кабел секогаш ќе биде светлосни години пред коаксијалниот кабел, но истовремено за жал оптичкиот кабел ќе остане многу полесен за оштетување и многу потежок за нова инсталација низ улица - без разлика дали станува збор за воздушна инсталација преку бандера, или подземна инсталација.
 
Последно уредено:

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.738
Поени од реакции
1.666
Сепак тоа е добра вест, појачалото од локалната централа ќе ти биде пред влезната врата на зградата, што значи дека ќе се добие техничка можност за DOCSIS 3.1 Full Duplex во не толку далечната иднина.

Всушност тоа е далеку поисплатлива инвестиција за кабелски оператор, бидејќи со DOCSIS 3.1 Full Duplex за прв пат се добиваат симетрични Интернет брзини до 10 гигабита (1.25 гигабајти) во секунда, па конечно ќе им станат сериозна конкуренција на Македонски Телеком, Неотел и Телекабел - ма да за Телекабел од лично искуство со нивниот тапа сигнал воопшто не ги сметам за ничија конкуренција, тие се шампиони во сопствена аматерска лига без никаква конкуренција.

Коаксијалниот кабел никаде не си заминува, новите технологии го прават и понатаму корисен за употреба, а и полесен е` за сервисирање и одржување.

Скинат оптички кабел или комплетно се менува со нов оптички кабел, или се прави спојка на местото каде што кабелот е скинат. Поправката не е баш лесна, а спојката треба да се фиксира и да се обезбеди за да биде заштитена од надворешни влијанија.

Од друга страна, скинат коаксијален кабел речиси секогаш се поправа со поставување на спојка на местото каде што кабелот е скинат, менување со нов коаксијален кабел многу ретко се практикува, само ако кабелот е ептен сериозно оштетен. Поправката е далеку полесна во споредба со поправката кај оптичкиот кабел, а на спојката не и` пречат надворешните услови - се` додека е во затворен простор.

Да не ме разберат погрешно членовите и посетителите на форумов, Вип ги молат корисниците да ги треснат од земја веќе од поодамна, но секако дека е за поздрав фактот дека почнале да инвестираат во поквалитетна кабелска мрежа. Ако инвестираат во DOCSIS 3.1 Full Duplex ќе имаат можност сериозно да му ја нарушат удобноста на Македонски Телеком - се разбира, доколку планираат да понудат добри пакети со добри цени, во спротивно навистина ќе биде залудна нивната инвестиција.

И секако дека оптичкиот кабел секогаш ќе биде светлосни години пред коаксијалниот кабел, но истовремено за жал оптичкиот кабел ќе остане многу полесен за оштетување и многу потежок за нова инсталација низ улица - без разлика дали станува збор за воздушна инсталација преку бандера, или подземна инсталација.
Телекабел го батали кабелискиот интернет, дефинитивно не е за земање на таа работа од кај нив веќе. Ако сакате квалитетна услуга само оптика од ТК. Секако дека е полесен за крпење, поврзување и се тоа, но дефинитивно не може да парира со оптичките влакна.

Сум бил корисник и на бакар од Вип, и сега оптика од Телеком. Дефинитивно не е споредливо, особено во поглед на аплоуд сообраќајот и латенцијата. Порано на Вип доколку се закачев да аплоудирам некој поголем фајл со мизерниве аплоуд брзини, пингот скокаше до небо, па дури над 1000ms, што ужасно нервира при отварање страници и слично. На оптика тоа оди до некои 100-150ms што не прави толкави проблеми како кај бакарот. Вип ќе мора нешто значително да направи и интензивно да работи во поглед на усовршување на ДОКСИСот, што еве гледам дури сега почнаа, или воведување оптика (засега не ми изгледа реална можност).

Скоро и Телеком им извршија притисок со новава Магента, и фала богу веќе не нудат 8/1 и 12/1 брзини, па ги зголемија и сега имаат 30/5 што мислам е доволно за обични корисници. Секако цената на оптиката сеуште ќе паѓа, Телеком веќе нуди реални цени за брз интернет но само во Магента пакетите, башка сега пакетот 50/50 што им беше е 100/100, што Вип може да сонува само за ова со постоечката опрема и инфраструктура.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
8.050
Поени од реакции
6.990
Телекабел го батали кабелискиот интернет, дефинитивно не е за земање на таа работа од кај нив веќе. Ако сакате квалитетна услуга само оптика од ТК. Секако дека е полесен за крпење, поврзување и се тоа, но дефинитивно не може да парира со оптичките влакна.

Сум бил корисник и на бакар од Вип, и сега оптика од Телеком. Дефинитивно не е споредливо, особено во поглед на аплоуд сообраќајот и латенцијата. Порано на Вип доколку се закачев да аплоудирам некој поголем фајл со мизерниве аплоуд брзини, пингот скокаше до небо, па дури над 1000ms, што ужасно нервира при отварање страници и слично. На оптика тоа оди до некои 100-150ms што не прави толкави проблеми како кај бакарот. Вип ќе мора нешто значително да направи и интензивно да работи во поглед на усовршување на ДОКСИСот, што еве гледам дури сега почнаа, или воведување оптика (засега не ми изгледа реална можност).

Скоро и Телеком им извршија притисок со новава Магента, и фала богу веќе не нудат 8/1 и 12/1 брзини, па ги зголемија и сега имаат 30/5 што мислам е доволно за обични корисници. Секако цената на оптиката сеуште ќе паѓа, Телеком веќе нуди реални цени за брз интернет но само во Магента пакетите, башка сега пакетот 50/50 што им беше е 100/100, што Вип може да сонува само за ова со постоечката опрема и инфраструктура.
За оптичкиот Интернет на Телекабел слушам само поплаки, а за нивната кабелска мрежа од лично искуство знам дека е` тапа.

Убаво што си задоволен со симетричните Интернет брзини преку оптичкиот Интернет на Македонски Телеком. Доколку Вип навистина инвестира во DOCSIS 3.1 Full Duplex, тогаш истите симетрични Интернет брзини ќе ти бидат достапни и преку кабелскиот Интернет на Вип.

Како што веќе спомнав, воопшто не планирам да им правам маркетинг на Вип, ниту па да ги бранам со оглед на идиотизмите кои ги прават изминативе 2 години.

Но исто така спомнав дека секаква инвестиција во понова и посовремена Интернет технологија е добредојдена, без разлика дали таквата инвестиција доаѓа од Вип или од било кој друг телекомуникациски оператор.
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
143
Поени од реакции
26
Кога Вип ќе се ребрендира во А1.мк и дали ние корисниците ќе добиеме нешто плус/некоја промена ?
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
29
Поени од реакции
18
За операторите за телевизија не треба да фрлате пари кога сите телевизии се бесплатни. За мобилен и така и така потреба е.
Интернет најдобро е оптика но не кон секој стига. Безжичниот уред на ВИП е закон моментално.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
1.743
Поени од реакции
774
За операторите за телевизија не треба да фрлате пари кога сите телевизии се бесплатни. За мобилен и така и така потреба е.
Интернет најдобро е оптика но не кон секој стига. Безжичниот уред на ВИП е закон моментално.
Ama namesto 100gb da dadat 500gb.pa da imaat site i sekade moznost za 10€ pristap
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
29
Поени од реакции
18
Ama namesto 100gb da dadat 500gb.pa da imaat site i sekade moznost za 10€ pristap
Со нов договор безжичниот уред на ВИП е со неограничен интернет. За старите корисници тоа не важи, веќе прашав како може да добијам неограничен интернет и ми рекоа само во случај на истек на договорот.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
144
Поени од реакции
63
Дечките од Випосаниве изгледа почнале нешто да менуваат во поглед на брзините за прикачување.

Случајно чепкајќи видов дека од поранешните 2 upstream канали, сега се достапни 4.

Исто прочепкав и видов дека во делот за скенот, од порано 2 сега ми беше подесено на 3 upstream channel ID. Ја си ги подесив сепак на 4 да бидат.


После промениве и со 3 додека беше и сега со 4, имам подобрување минимално во однос на upload брзините.
Прегледај го приврзокот 212327
Од претежно 3Mbps, сега се качуваат и до скоро 5Mbps што не ми ги испорачуваа, иако ми следуваа...
Е сега пред извесно време кога пријавував дефект, дечкото од техничка поддршка, ми рече дека теоретски во еден upstream канал брзината може да биде и до 10Mbps, па си се запрашав сеа, дали може да се очекува во блиска иднина зголемување барем до 40Mbps? Ако се работи на тоа, сигурно би било со ребрендот, ама дали и промените би биле и за старите корисници?

ps: проверете си како е кај вас и подесете си ако имате и вие мака со брзините за прикачување.
Пак само два Upstream канали.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
1.743
Поени од реакции
774
Со нов договор безжичниот уред на ВИП е со неограничен интернет. За старите корисници тоа не важи, веќе прашав како може да добијам неограничен интернет и ми рекоа само во случај на истек на договорот.
So neogranicen trafik ama posle 100gb brzinata 756.756kbps...
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
29
Поени од реакции
18
ако се закачам со антена :)
Сателитска и обична антена. Сателитска за гледање фудбал, обична за гледање политика.
Јас пред две години си купив 3 сателитски ресивери пошо толку телевизори имам дома. Една сателитска чинија на 3 телевизори. Ресиверите ги купив нови од Бугарска по 100 е. Се на се околу 400е ми беше инвестицијата. Сега сум раат, плаќам само мобилен и интернет. За овие две години си ја отплатив опремата. Нема фудбал шо го нема на сателитска, башка сега одат некои и во 4к, права уживанција беспари.
So neogranicen trafik ama posle 100gb brzinata 756.756kbps...
Не не, со нов договор не си ограничен веќе на 100 гига туку си неограничен.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
1.743
Поени од реакции
774
Сателитска и обична антена. Сателитска за гледање фудбал, обична за гледање политика.
Јас пред две години си купив 3 сателитски ресивери пошо толку телевизори имам дома. Една сателитска чинија на 3 телевизори. Ресиверите ги купив нови од Бугарска по 100 е. Се на се околу 400е ми беше инвестицијата. Сега сум раат, плаќам само мобилен и интернет. За овие две години си ја отплатив опремата. Нема фудбал шо го нема на сателитска, башка сега одат некои и во 4к, права уживанција беспари.

Не не, со нов договор не си ограничен веќе на 100 гига туку си неограничен.
???
 
На врв Bottom