A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Член од
24 април 2008
Мислења
10.484
Поени од реакции
11.539
jas se razbarav i gledam deka posle 500gb brzinata se namaluva na 5/1, e sega imam problem ne mozam nikako da si provram potrosen soobrajkaj bidejki nikogas nemav blizoo - userr i pass , korisnik sum na vip 9god, na mobilna ,a na kombo uste malce 3godini ....od 1234 ne mozat da mi pomognat,vikaat vo moj vip proveri a tamu se samo 2ta mob, linii i fiksniot br, dr, nema nisto ...
Вообичаено корисничкото име и лозинката на Мој Близо, а сега на Мој Вип, беше, односно е` мобилниот телефон на кој се води договорот кој си го потпишал со тогашен Близо.

Доколку никогаш не си потпишал договор со Близо, тогаш корисничкото име и лозинката би требало да биде мобилниот телефон на кој ти се води првиот договор кој си го потпишал со Вип или мобилниот телефон на кој ти се води сегашниот договор со Вип.

Го внесуваш бројот на мобилниот телефон 07xxxxxxx во текстуалното поле за корисничко име и во текстуалното име за лозинка, по што би кликнуваш за да се најавиш на веб сајтот.

А да, доколку претходно си бил корисник на Оне со обврзувачки договор, а не си бил корисник на Близо, тогаш бројот од Оне треба да го внесеш за корисничко име и за лозинка.

На официјалниот веб сајт на Вип има линкови за логирање на Мој Вип, но и за логирање на Мој Оне и на Мој Близо.

Мој Вип
https://www.vip.mk/mojotvip?myVipAction=actionASMPLogin

Мој Оне
https://moj.one.mk/index_mk.html

Мој Близо
https://clients.blizoo.mk/clients/index.php
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Џабе, нема начин изгледа за Вип тарифните модели да провериш за интернет. Барав и на крај типот од техничка ми се испонаша шо ми идеше да го отерам и јас у пм...
Ја му објаснувам да ми направи акаунт (јер за фиксни услуги они правеле, не можеш сам, така ми рекоа) и тој на акаунтот за мобилен ми додаде да можам да гледам колку минути во неограничената фиксна имам потрошено...
Кренав раце и се откажав... Ти препорачувам истото да го направиш, освен ако немаш железни нерви да се расправаш со будали, а и не ти гарантирам дека ќе ти нарпават и ќе можеш да гледаш потрошен интернет сообраќај.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.408
Поени од реакции
2.750
Џабе, нема начин изгледа за Вип тарифните модели да провериш за интернет. Барав и на крај типот од техничка ми се испонаша шо ми идеше да го отерам и јас у пм...
Ја му објаснувам да ми направи акаунт (јер за фиксни услуги они правеле, не можеш сам, така ми рекоа) и тој на акаунтот за мобилен ми додаде да можам да гледам колку минути во неограничената фиксна имам потрошено...
Кренав раце и се откажав... Ти препорачувам истото да го направиш, освен ако немаш железни нерви да се расправаш со будали, а и не ти гарантирам дека ќе ти нарпават и ќе можеш да гледаш потрошен интернет сообраќај.
Единствен оператор од големите кој нема можност за проверка на остварен сообраќај. Wow, која мизерија.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Вообичаено корисничкото име и лозинката на Мој Близо, а сега на Мој Вип, беше, односно е` мобилниот телефон на кој се води договорот кој си го потпишал со тогашен Близо.

Доколку никогаш не си потпишал договор со Близо, тогаш корисничкото име и лозинката би требало да биде мобилниот телефон на кој ти се води првиот договор кој си го потпишал со Вип или мобилниот телефон на кој ти се води сегашниот договор со Вип.

Го внесуваш бројот на мобилниот телефон 07xxxxxxx во текстуалното поле за корисничко име и во текстуалното име за лозинка, по што би кликнуваш за да се најавиш на веб сајтот.

А да, доколку претходно си бил корисник на Оне со обврзувачки договор, а не си бил корисник на Близо, тогаш бројот од Оне треба да го внесеш за корисничко име и за лозинка.

На официјалниот веб сајт на Вип има линкови за логирање на Мој Вип, но и за логирање на Мој Оне и на Мој Близо.

Мој Вип
https://www.vip.mk/mojotvip?myVipAction=actionASMPLogin

Мој Оне
https://moj.one.mk/index_mk.html

Мој Близо
https://clients.blizoo.mk/clients/index.php
ne sum bil nikogas korisnik na blizoo, na 1234,vikaat ne moze dase kreira user i pass za docsis....im vikam od kade jas da znam koga mija namaluvate brzinata i zosto ,nemaat odgovor....[DOUBLEPOST=1518107021][/DOUBLEPOST]
Џабе, нема начин изгледа за Вип тарифните модели да провериш за интернет. Барав и на крај типот од техничка ми се испонаша шо ми идеше да го отерам и јас у пм...
Ја му објаснувам да ми направи акаунт (јер за фиксни услуги они правеле, не можеш сам, така ми рекоа) и тој на акаунтот за мобилен ми додаде да можам да гледам колку минути во неограничената фиксна имам потрошено...
Кренав раце и се откажав... Ти препорачувам истото да го направиш, освен ако немаш железни нерви да се расправаш со будали, а и не ти гарантирам дека ќе ти нарпават и ќе можеш да гледаш потрошен интернет сообраќај.
i jas krevam race denes 3 pti vo tehnicka cekav po 10min, i vikaat ne moze..... mizerija
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.484
Поени од реакции
11.539
ne sum bil nikogas korisnik na blizoo, na 1234,vikaat ne moze dase kreira user i pass za docsis....im vikam od kade jas da znam koga mija namaluvate brzinata i zosto ,nemaat odgovor....
А дали си бил корисник на Оне или на Вип - со обврзувачки договор ?

Ако си бил, пробај да се логираш со тој телефонски број како корисничко име и лозинка.

Ако сега си корисник на Комбо пакет од Вип, тогаш пробај да се логираш со телефонскиот број на мобилниот телефон кој ти се води на сегашниот обврзувачки договор, како корисничко име и лозика.

Во спротивно, доколку користиш само кабелски Интернет од Вип ТВ, тогаш оди до најблискиот салон на Вип и таму побарај им да ти регистрираат корисничко име и лозинка на Мојот Вип.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Единствен оператор од големите кој нема можност за проверка на остварен сообраќај. Wow, која мизерија.
Хаха,ја ви викам бегајте од Вип.Еве кај мене има Телеком оптика,позади зграда има кабли од Телекабел оптика кој што не се ставени (треба да се)и у влез има од Неотел Оптика кој што исто така не се ставени.Ви викам јас најарно баталете ги овие вип,за к.. не ги бива.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
А дали си бил корисник на Оне или на Вип - со обврзувачки договор ?

Ако си бил, пробај да се логираш со тој телефонски број како корисничко име и лозинка.

Ако сега си корисник на Комбо пакет од Вип, тогаш пробај да се логираш со телефонскиот број на мобилниот телефон кој ти се води на сегашниот обврзувачки договор, како корисничко име и лозика.

Во спротивно, доколку користиш само кабелски Интернет од Вип ТВ, тогаш оди до најблискиот салон на Вип и таму побарај им да ти регистрираат корисничко име и лозинка на Мојот Вип.
uspeav ama so cekajne 25min, na 1234 i so prefrlajne na topkata vamu-tamu, mi kreiraa userr i pass od tamu se najavuvam preku blizoo, ima se detalno za cel kombo fix, paket, vklucitelno i za internetot 1god, nanazad i detalno po denovi sekoj mesec....
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Може да се креира јузер/пасс за blizoo/docsis пакети и да си гледате детален извештај за секој ден од месецот изминатата година. Треба да се јавите и да се погоди операторот. :coffee:
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.085
Поени од реакции
8.133
кој е усер и пасс по дефолт на техниколоров?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.085
Поени од реакции
8.133
оо мајката..цело драчево нема нет
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.408
Поени од реакции
2.750
Да не имате проблеми со Интернет услугата деновиве? Брзината е ОК, но одвреме навреме има лагови особено при ,,requests,, односно при отварање страна доле почесто стои Resolving host исл?
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Да не имате проблеми со Интернет услугата деновиве? Брзината е ОК, но одвреме навреме има лагови особено при ,,requests,, односно при отварање страна доле почесто стои Resolving host исл?
Да, последните 2-3 дена.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да не имате проблеми со Интернет услугата деновиве? Брзината е ОК, но одвреме навреме има лагови особено при ,,requests,, односно при отварање страна доле почесто стои Resolving host исл?
Да, сите се жалат.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Да не имате проблеми со Интернет услугата деновиве? Брзината е ОК, но одвреме навреме има лагови особено при ,,requests,, односно при отварање страна доле почесто стои Resolving host исл?
1 nedela e taka se javiv 1234, se pravat na udreni, migo resetiraa modemot od kaj niv, pa posle toa bese tapa edvaj 20mbps, vadese pa sigo setirav kako prethodno za b rzinata da bide 50/3, loadirajneto e sporo a nekogas bara i refresh, a speedtest e ok.....cudno... zvonetemu i vie inaku nema dago resat-otkrijat problemot....
kapak na se mi vikaat stavi google dns, im vikam probav isto e ....im prativ i slika paketi se gubat kon nadvor od kaj mene do kaj vip e ok
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom