A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

G

garthok

Гостин
Ми се зезна рутерот и морав да го ресетирам. Имам тп-линк и вип лајт адсл, кои параметри треба во VPI VPC да ги внесам и connection type?[DOUBLEPOST=1501642186][/DOUBLEPOST]
Ми се зезна рутерот и морав да го ресетирам. Имам тп-линк и вип лајт адсл, кои параметри треба во VPI VPC да ги внесам и connection type?
Solved.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Technicolor рутер имам,како да го подесам во сетингс да го извлечам максимумот од него,некако ко споро да ми ги лоадира страниве на интернет,ме интересира кои се најдобрите поставки и за Ви-Фито :D
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Technicolor рутер имам,како да го подесам во сетингс да го извлечам максимумот од него,некако ко споро да ми ги лоадира страниве на интернет,ме интересира кои се најдобрите поставки и за Ви-Фито :D
Најдобрите поставки ти се Интернет преку мрежен кабел наместо преку Wi-Fi, или втор рутер кој ќе емитува безжичен мрежен сигнал, а ќе го превзема Интернет сигналот од Technicolor рутерот.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Најдобрите поставки ти се Интернет преку мрежен кабел наместо преку Wi-Fi, или втор рутер кој ќе емитува безжичен мрежен сигнал, а ќе го превзема Интернет сигналот од Technicolor рутерот.
Преку мрежен кабел го користам ама некако споро лоадира иако е 50/3,а ова со друг рутер ми е во втор план пошто не сум толку во можност сега да набавувам :D
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Преку мрежен кабел го користам ама некако споро лоадира иако е 50/3,а ова со друг рутер ми е во втор план пошто не сум толку во можност сега да набавувам :D
Е па за таков проблем треба да се јавиш во контакт центарот на Вип и да се пожалиш поради слабата брзина.

Друга опција е проблемот да е во компјутерот - можеби се вируси, можеби е слаба конфигурација, можеби се премногу програми кои непотребно работат во позадина и без потреба го успоруваат компјутерот, но во таков случај проблемот би бил забележителен и при секојдневното користење на компјутерот а не само кај Интернет страниците и Интернет сервисите.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Technicolor рутер имам,како да го подесам во сетингс да го извлечам максимумот од него,некако ко споро да ми ги лоадира страниве на интернет,ме интересира кои се најдобрите поставки и за Ви-Фито :D
Technicolor e prilicno slab i e namenet prvestveno za da bide modem i voip resiver i e nadograden so wi-fi, bar da imase nadvoresna antena mozebi ke bese nesto podobar.... za da imas max od nego kako pod br1 namesti OBSS Coexistence da bide na Disable.i mestigo na wi-fi kanal ili 1 /6 /11 na ostanatite gubi paketi iako vo moja okolina ima jaka gustina na wi-fi ruteri/modemi....eve ti slika od wi-fi na 7/8metri od modem preku 1 zid
 

Attachments

  • 20,2 KB Прегледи: 41
  • 276,4 KB Прегледи: 41
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.085
Поени од реакции
8.132
Како да сменам ДНС во Техниколов?
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Пошто сакам да зимам ТВ Бокс,а има препораки да се користи со ЛАН конекција,пошто побрзо ќе отвара и стримови и такви ствари,ама јас ЛАН конекцијата ја користам за компјутерот од техниколорот,дали можам да закачам уште еден лан кабел на техниколоров на некој од портовиве и да го приклучам боксот со него?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.019
Поени од реакции
1.278
Пошто сакам да зимам ТВ Бокс,а има препораки да се користи со ЛАН конекција,пошто побрзо ќе отвара и стримови и такви ствари,ама јас ЛАН конекцијата ја користам за компјутерот од техниколорот,дали можам да закачам уште еден лан кабел на техниколоров на некој од портовиве и да го приклучам боксот со него?
Можеш тоа се лан порти за користење секако.
 

IzzY_R0CkeR59

аудофил, металофил, емофил, чоколаденфил
Член од
9 септември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
31
луѓеее катастрофа се близуво, да не ве лажи памет да им продолжувате договор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom