Vip Game Fest - Управна зграда на Vip, Скопје.

Дискусија во форумот 'Гејминг' започната од MARCELLO, 6 декември 2018.

 1. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.826
  Допаѓања:
  4.266
  [​IMG]
  Конечно и кај нас! Vip Game Fest 2018, најголемиот гејмерски настан за оваа година! Ова ќе биде мини-фестивал на игрите, викенд забава за сите гејмери!

  Турнири во Fortnite, Hearthstone, FIFA, Tekken, Cosplay (натпревар во маскирање), virtual racing, натпревар во местење на Рубикови коцки, board games, Magic, редење сложувалки и што уште не
  и сето тоа за лудница награди... И не се само играчите оние што ќе заминат со вредни награди, бидејќи ќе има цел куп изненадувања и за публиката!

  Сѐ од гејмингот што може да го собере во фоајето на управната зграда на Vip во еден викенд, 22-23 декември! Сите гејмери и гејмерки, а богами и сите рандом љубители на игри, заокружете си го датумот и се гледаме на предновогодишен Vip гејминг жур! Влезот за посетителите како и учеството на турнирите е БЕСПЛАТНО!

  Во текот на двата дена ќе има постојан стрим во живо на финалните турнири, кој публиката ќе може да го следи на лед екран и на официјалниот Facebook page на Vip и на GG.MK, кои се официјален стрим партнер на фестивалот. Фановите ќе навиваат за своите фаворити, а на крајот може да си заминат дома и со некое изненадување.

  Подетални информации околу настанот може да најдете на официјалниот сајт: http://vip.gamefest.mk
   
  На krkac, Донев, Гард и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. Matrix23

  Matrix23

  Член од:
  27 април 2009
  Мислења:
  2.388
  Допаѓања:
  1.346
  xd
   
  На Goce_od_rabota му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.826
  Допаѓања:
  4.266
  Jaс не играм игри, ова го видов на Facebook и решив да го споделам со вас тука на форумов.

  Каде тоа во управната зграда на Vip ќе биде организирано ова ? Јас колку што знам таа зграда повеќе наменета за канцеларии, освен ако не го организираат сето тоа во влезот холот првиот спрат кој сигурно е големина слично како во Телеком зградата што сепак е пак мал простор за сето ова.

  Ваков фестивал си бара голем саемски или спортска сала простор. Ваквите фестивали покрај играње видео игри, костими си повлекува штандови со стрипови, штандови на разно разни фирми за продажба на компјутери,конзоли, видео игри, штандови со продажба на маички, капи, штандови со продажба на фигурици, друштвени игри, дел каде ќе има испробување секаква врста конзоли, возење виртуелно автомобили, играње VR игри до многу друго што е дел од гејминг културата.

  За овој фестивал Борис Трајковски е најдоброто решение или пак продадениот Скопски саем.
   
 4. Донев

  Донев Модератор

  Член од:
  9 мај 2008
  Мислења:
  29.300
  Допаѓања:
  40.700
  Ќе имало квалификации доколку има поголем интерес.
   
  На Matrix23 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.178
  Допаѓања:
  9.188
  Турнир во фортнајт:pov:
   
  На Sasa Ilic, Shakespear и Goce_od_rabota им се допаѓа ова.
 6. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.826
  Допаѓања:
  4.266
  Тој сигурно ќе им привлекува доста деца. Знам доста деца се затрескани по таа игра.
   
 7. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.178
  Допаѓања:
  9.188
  ќе врие џибери
   
 8. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.826
  Допаѓања:
  4.266
  Нема ништо лошо во тоа да има и деца што пратат јутјуб, играат видео игри. И јас гледам јутјубери, го гледам Џипи по некогаш иако веќе не сум дете 28 ги начукав години.

  Вакви фестивали во Србија и Хрватска се на доста повисоко ниво огранизирани, доаѓаат да учествуваат јутјубери и таму.  Стварно не знам колкав е просторот во таа зградата на Vip но најверојатно и не се некој големи простории за ваков фестивал. Како што пишав тука на темава еднаш ќе пишам и пак дека си бара голем простор за сето ова да се организира.

  Сепак добро е и кај нас некој што се сетил да организира вакво нешто.
   
 9. true blue

  true blue

  Член од:
  21 мај 2008
  Мислења:
  9.334
  Допаѓања:
  10.063
  Ќе се пријавев за ФИФА 19 али прво, форматот 2в2 не ми се свиѓа, второ, сигурно ќе биде као ајде бирајте некој тим (а јас би преферирал да е ФУТ).

  Како и да е, супер настан ќе е, треба да се посети. Посебно ме интересира каков ќе биде косплејот.
   
 10. Manga

  Manga

  Член од:
  21 април 2006
  Мислења:
  6.896
  Допаѓања:
  2.161
  Abe neka opraat internet da ne se restartira po desetici pati na den , kur me boli za gejm fest krv im ebam , edna igra onlajn nemoz da isteram radi nivnite perverzni prekini vo konekcijata

  (n)
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 11. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.826
  Допаѓања:
  4.266
  Ќе имало и награди за публика нешто. А овие што се во турнир ќе имаат покрај награда за победници пари и хардвер кој бил подобар и од наградата пари. Ова го слушнав на GGTV. Јас иако не играм игри го гледам тој поткаст на GGTV понекогаш интересен ми е овој глумецов Горазд.
   

Сподели преку: