А1 Македонија (VIP)

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.866
Поени од реакции
7.554
Не знам каде да го пишам па ќе го пишам тука бидејќи сега е актуелна темава.
ИНРЕКОМ истражуваше зошто Македонија е единствена земја со два мрежни оператори, но и какви се бројките во регионот.
Повеќе на: www.inrekom.org.mk/analiza-tret-mrezhen-mobilen-operator-vo-makedonija-dali-i-koga/
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Не знам каде да го пишам па ќе го пишам тука бидејќи сега е актуелна темава.
ИНРЕКОМ истражуваше зошто Македонија е единствена земја со два мрежни оператори, но и какви се бројките во регионот.
Повеќе на: www.inrekom.org.mk/analiza-tret-mrezhen-mobilen-operator-vo-makedonija-dali-i-koga/
3ti operator e i povejke od potreben bidejki ni 079 ni 074 ne.mozat so Monopol-Duopol da napravat bilo sto bidejki tie im diktiraat golemoprodazni ceni koi se visoki i tie nikako ne.mozat relativno mn. da bidat poniski od nekoja cena sto ja dogovorile 070 i 077 .....taka da paketite na 079 i 074 od 500den.se mackajne na.oci.... Za nas imase konkurencija samo koga bese vip i one koga se borea za sekoj 1 korisnik....A realno za nas pretplata bi trebalo prema 200eu.plata da e 5eu.max aj da receme 400den.Maksimum so 10gb data i voice&sms 2000min/sms. Toa za 5/6/7eu e sosema dovolno no toj film nikogas..... Sega Telekom i A1 ke se vadat so vlozuvajne vo 5g.i pak ke izmislat topla voda za nesto dase potkaci cenata....
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ova treba na salonite od vip i telekom da go iznalepite mame i apasko. Na standard 5-10x makedonskiot za 8e paket so sve neograniceno i 50gb internet
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Групно писмо и петиција на Циско, Хуавеи, Ериксон да им напишите дека за сиромашна земја треба да продаваат субвенционирана опрема по пониска цена чунки греота сте тука и рутер и базни од 100к евра ќе им ги дадат ради вас на нашите оператори за 5к евра и претплатата ќе ви биде за 3 евра со се неограничено ;)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Lopovite vip/a1 i nivna pripejd ponuda vo slovenija znaci na standard x2-x3 ist broj na naselenie. Sto ti znaci konkurencija:
paket so 1000 edinici 5e, paket so 10.000 edinici 7.99e.
A vo siptaristanot? Duopol i kolenje na ofcite.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Lopovite vip/a1 i nivna pripejd ponuda vo slovenija znaci na standard x2-x3 ist broj na naselenie. Sto ti znaci konkurencija:
paket so 1000 edinici 5e, paket so 10.000 edinici 7.99e.
A vo siptaristanot? Duopol i kolenje na ofcite.
Малце е покомплицирано да се пресмета цената и да се спореди со нас. :)
Таму има 4 мрежни и не знам точно колку виртуелни оператори. Дополнително, нивните приходи не може да се споредат со нашите.
Но сепак, да не ме сфатат читателите погрешно, да, кај нас цените се превисоки и не се соодејствуваат со реалните трошоци и можности за профит.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Групно писмо и петиција на Циско, Хуавеи, Ериксон да им напишите дека за сиромашна земја треба да продаваат субвенционирана опрема по пониска цена чунки греота сте тука и рутер и базни од 100к евра ќе им ги дадат ради вас на нашите оператори за 5к евра и претплатата ќе ви биде за 3 евра со се неограничено ;)
Moze spobodno eve da gi prasas vo a1 slovenija kako moze pri 5x pogolemi operativni trosoci i 3x pogolemi plati na vrabotenite tamu da ima ovakvi paketi a vo severganija da nema. Prasanjeto obavezno da go zavrsis so meeee meeee meeee.....
Автоматски споено мислење:

Малце е покомплицирано да се пресмета цената и да се спореди со нас. :)
Таму има 4 мрежни и не знам точно колку виртуелни оператори. Дополнително, нивните приходи не може да се споредат со нашите.
Но сепак, да не ме сфатат читателите погрешно, да, кај нас цените се превисоки и не се соодејствуваат со реалните трошоци и можности за профит.
Takov apasilak vo mobilnite telekomunikacii ko so go ima vo siptaristanot nikade nema. Bruka nevidena.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Moze spobodno eve da gi prasas vo a1 slovenija kako moze pri 5x pogolemi operativni trosoci i 3x pogolemi plati na vrabotenite tamu da ima ovakvi paketi a vo severganija da nema. Prasanjeto obavezno da go zavrsis so meeee meeee meeee.....
Автоматски споено мислење:


Takov apasilak vo mobilnite telekomunikacii ko so go ima vo siptaristanot nikade nema. Bruka nevidena.
Imash oficijalni brojki, dosta so ovie ponudi.
ARPU vo Slovenia e skoro 2.5 od Makedonija, nie sme isto so Srbija, etc...

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Moze spobodno eve da gi prasas vo a1 slovenija kako moze pri 5x pogolemi operativni trosoci i 3x pogolemi plati na vrabotenite tamu da ima ovakvi paketi a vo severganija da nema. Prasanjeto obavezno da go zavrsis so meeee meeee meeee.....
Автоматски споено мислење:


Takov apasilak vo mobilnite telekomunikacii ko so go ima vo siptaristanot nikade nema. Bruka nevidena.
Ај прво провери колку пари од ЕУ се влезени во Словенија и Хрватска за развој на сиви зони и градење на мрежа, па после да видиш колку пари плаќаат за рента, а колку кај нас за градење на мрежата (нашите мили драги политичари кога го продаваа Телеком го продадоа топтан со се, нивните си ја оставиле инфраструктурата и столбовите на општината и државата, а продавале само корисници и корисничка мрежа), после тоа види колку народ е останат во таа Словенија, а колку во Северџанија наша и која е платежната моќ и седни рачунај математики.
Операторот инвестира во опрема и планира тие пари да ги извади, цената на опремата е иста и за таму и за тука, таму се поголеми оперативните трошоци, туку се капиталните инвестиции далеку повисоки заради градба се од нула, во Словенија во град од 10 000 куќи има останато луѓе во 9000, во Северџанија од 10 000 куќи во 6000 дали има останато по некој колку да ја варди куќата и можеш да му земеш едвај 2-3 стотки на припејд и 6-7 стотки за интернет и аналогна, на телевизијата скоро и да немаат ќар големите оператори поради авторските права, останува на мобилниот и интернетот откако ќе се исплати приклучокот. На овој пазар тука биди среќен и за ова што ти го инвестирал некој.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Nema mesto za nikakov izgovor. Duopolski dogovoren lopovluk i toa e toa. VO severganija imaat najgolem pazaren udel od site drzavi kaj so gi ima.. U slovenija ima 4 mno i kojznae uste kolku mvno, samo konkurencija ke gu butne cenite, koi treba najmalku da se prepolovat.
 
Член од
6 февруари 2019
Мислења
57
Поени од реакции
25
Дали на некој друг му стигна двојно поголема сметка?
Во детален преглед видов дека ми се наплатени 2 пакета: и вип и а1.
Дали воопшто вреди да одам да се расправам?
Минатиот пат кога прашав дали треба нешто да се менува, ми рекоа само име на пакет ќе се смени и ништо друго, а сега мене ми е додаден втор пакет.

Едит: сега видов дека 3 пати ми е наплатено, еднаш за а1 898 ден. и два пати 799 за вип...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom