А1 Македонија (VIP)

K

kicodarker

Гостин
.Им се јавив вчера ги направив пуздер, им се заканив дека буквално цела фамилија ќе ја префрлам на Т-Хоме ако нареден месец или во иднина ми се деси нешто слично, запиша таа чурката и рече ќе ми се јавеле. Па ако има некој друг сличен проблем нека пише.
Си ги уплaшил дo кoскa. Врaбoтенaтa пaднaлa вo кoмa,и пoкрaј незе гo прoнaшле ливчевo сo зaкaнaтa штo јa зaпишaлa.
image.png
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
1.165
Поени од реакции
1.257
Си ги уплaшил дo кoскa. Врaбoтенaтa пaднaлa вo кoмa,и пoкрaј незе гo прoнaшле ливчевo сo зaкaнaтa штo јa зaпишaлa.
Прегледај го приврзокот 179399
Многу комично од твоја страна, просто се чудам како може да постои ваков хумор. Урлам :pos: Занимавај се со оваа бранша ти лежи,почни вицови да пишуваш па може и со стенд ап комеди да се занимаваш, пари ќе направиш.
 
K

kicodarker

Гостин
Многу комично од твоја страна, просто се чудам како може да постои ваков хумор. Урлам :pos: Занимавај се со оваа бранша ти лежи,почни вицови да пишуваш па може и со стенд ап комеди да се занимаваш, пари ќе направиш.
Фала. И ја да ти даам комплимент - извај лиценца за обезбедување. Кога можиш вип да ги здрмаш што останува за обична раја.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Имам проблем со интернетот на телефонов па ме интересира дали и некој друг има сличен проблем.
Имам 9 гб интернет сообраќај на тарифава и веќе 3 месеци го надминувам лимитот. Ај првиот месец реков можда сум претерал па искучив апдејтите од сторот, исклучив на ФБ да ми се пуштаат видеата, јутуб не отварав и пак некаде кај 20 ми се потроши интернетот. Овој месец на 24 пак исто. Значи не е можно, гарантирам со глава шанса нема да трошам 9 гб. Што е најтрагично два месеци по ред си активирам по 250 ден плус гиги. Им се јавив вчера ги направив пуздер, им се заканив дека буквално цела фамилија ќе ја префрлам на Т-Хоме ако нареден месец или во иднина ми се деси нешто слично, запиша таа чурката и рече ќе ми се јавеле. Па ако има некој друг сличен проблем нека пише.
namesti go data menadzer na telefonot da vidis kolku gb, trosis, a ako tie 4g telefonot neme cudi, jas licno imam 10 gb, na 4g gi trosam za 15 dena , na 3g mi ostanuvaat 2/3 gb do kraj na presmetkovniot period, so ista rabota na telefonot ....
jas ova go primetiv posledniov mesec so noviot telefon ; koga telefonot e konektiran na 4G - Cat-6 ,letaat mb, kako ludi a na Cat4 ne tolku a maksimalnite brzini na Cat4 se 150/50 ,na Cat6 se 300/50 Mbps
 
E

Epsilon

Гостин
vaka sea, deneska samo sto ja smeniv sim kartickata ( mi zvonea i prakjaa poraki deka trebalo nova), mojot internet e duplo pospor, isto kako da go nemam. go koristam paketot za 79 den. od dzabest. Dali ima nekoe resenie ili utre da im odam vo VIP pak? :mad:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
А да прашам уште нешто, во однос на мобилната телефонија, што точно е тоа VoLTE и дали може да се очекува од Vip?
Voice over LTE е тазе нова технологија која Телеком Австрија засега ја има воведено само во неговата матична држава - Австрија, преку неговиот оператор А1 Телеком.

Позитивната карактеристика на VoLTE е тоа што нуди многу поквалитетна мобилна телекомуникација со многу подобар квалитет на звукот, а негативната карактеристика е тоа што не е компатибилен со 2G и 3G, како што е тоа во случајот со 4G и 4G LTE кои се компатибилни со 2G и 3G. Ова во превод значи дека ако од телефон со 4G или 4G LTE му се јавуваш на некој со постар 2G или 3G телефон, ќе може да се воспостави телекомуникациска врска, додека ако од VoLTE телефон му се јавуваш на некој со постар 2G или 3G телефон, нема да може да се воспостави телекомуникациска врска.

Можеби Телеком Австрија планира со ребрендирањето на неговите компании надвор од матичната држава Австрија да воведе VoLTE преку неговите телекомуникациски оператори и во тие држави.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
На сајтот на ВИП нема повеќе секција за уреди т. е телефони да видиш. Што е работата?
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
На сајтот на ВИП нема повеќе секција за уреди т. е телефони да видиш. Што е работата?
Според одговорот од Славчо на профиливе што го добив, се работи на освежување на тој дел и ќе бил вратен наскоро...
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Денеска, околу 11ч. ми стигна смс порака дека е успешно е платен билет во автобус на ЈСП Скопје во износ од 40 денари, а во автобус немам влезено околу еден месец.
Му се има случено на некој нешто вакво?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Денеска, околу 11ч. ми стигна смс порака дека е успешно е платен билет во автобус на ЈСП Скопје во износ од 40 денари, а во автобус немам влезено околу еден месец.
Му се има случено на некој нешто вакво?
Јас со години не се имам возено со градски автобус и појма немам како функционира системот за електронско плаќање на ЈСП Скопје, но сепак можам да ти го кажам ова:

Ако плаќањето се врши преку СМС порака, најверојатно станува збор за грешка, но ако плаќањето се врши преку некаква апликација, добро време е да ја затвориш, односно да ја избришеш корисничката сметка во системот за електронско плаќање на ЈСП Скопје, да ја избришеш апликацијата од мобилниот телефон и да си купуваш месечен билет, бидејќи апликациите на мобилните телефони - особено на мобилните телефони со Андроид оперативен систем - се екстремно небезбедни, да не речам воопшто не се безбедни, особено кога користиш бесплатен WiFi Интернет на јавно место, каде што условите за хакнување и електронска кражба на податоци се повеќе од идеални, да не речам одлични.

Исто така, за да се осигураш од електронска кражба на податоци, најдобро е да го исклучуваш Интернетот на мобилниот телефон кога не го користиш истиот, ем помалку ќе се троши батеријата, ем побезбеден/побезбедна ќе бидеш со исклучен Интернет на телефонот.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Дали некој знае што е тоа над 50 гига интернетот работи со помала брзина?
Дали е неограничен интернетот или не е?
Одбрав ваква понуда, и изгледа ќе одлепам...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Дали некој знае што е тоа над 50 гига интернетот работи со помала брзина?
Дали е неограничен интернетот или не е?
Одбрав ваква понуда, и изгледа ќе одлепам...
Комбо бокс?
Неограничен али многу спор.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Комбо бокс?
Неограничен али многу спор.
Катастрофа, не спор, катастрофа
Епизоди со 200-300 мб на серии гледам сега, пак од денеска ги пуштам за утре.
Се заебав тешко, првпат имам искуство со ВИП,
се заебав со финтата поевтино и поквалитетно.
Имам договор уште 2 години, или да раскинам договор(11000ден) или да се обидам барем да сменам понуда барем да ми додава уште 50 гига, ако има можност, или да земам уште еден интернет со друг оператор...
Искрено не знам што да правам...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Дали некој знае што е тоа над 50 гига интернетот работи со помала брзина?
Дали е неограничен интернетот или не е?
Одбрав ваква понуда, и изгледа ќе одлепам...
combo-box e so 100gb soobrajkaj ako imas dobra pokrienost i signal so 4g brzinata ke ti bide ok, no posle 100 gb brzinata se namaluva na 768/765 kbps .do nograniceno....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom