А1 Македонија (VIP)

Член од
11 септември 2014
Мислења
67
Поени од реакции
11
Мајка ми денес ми кажува што и напраиле овие криминалците од Вип уште во фебруари и ми е криво што не сум знаел, ќе ве молам доколку некој може да ми даде совет.
За што се работи?
Имав земено телефон од Вип на претплата 700 денари во Април 2015 бидејќи ми пукна екранот на стариот, јас во тој момент немав доволно пари да земам поквалитетен па морав да земам некој барем да брка работа, па мајка ми се понуди да земеме на нејзино име тогаш. После година дена од тогаш, значи лани негде мај месец си купив поквалитетен во готово од Т-Мобиле. Ми остана уште година дена договор на стариот, али добив и нов број со новиот па тој го користев а мајка ми само ги плаќаше сметките во Вип месечно. Во фебруари и март не ги платила сметките, дали заборавила, дали немала доволно пари не знам и овие од Вип и пратиле известување дека еднострано го раскинале договорот без никаква опомена или известување претходмо и и рекле да плати 12 000 денари пенали за 1400 денари долг, значи за 3 останати месеци договор во вкупна вредност од 2100 денари да плати 12 000. Зошто? Мајка ми се убедувала дека нема логика па и рекле или да ги плати тие 12 000, или да го продолжи договорот на уште 2 години и да плаќа по 700 ден месечно за број што моментално никој не го користи. Познавајќи ја мајка ми, во страв прифатила и сега иде и им плаќа на Вип секој месец а јас тек денес дознав за ова. Се осеќам беспомошно и лут сум, ова е надвор од секој логика и не е праведно, значи чист криминал. Доколку некој имал сличен проблем или се разбира од ова ве молам да ми помогне, секое корисно мислење е добредојдено.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Договорот под тебе, кај некој добар адвокат кој ги познава работите и ако имаш правен основ тужи ги копилињата.

Ваков случај сум немал, па не знам што да ти предложам... ова е првото нешто што ми иди на памет, а второ е во СЕКОЈ СЛУЧАЈ да одиш до пазарна инспекција, али обавезно ова.

Голема грешка ни е не само во ВИП туку на секаде што потпишуваме договори, а не ги читаме (јас сум истиот) и сега ќе речи некој абе ајде ќе читам 20 страници со ситни букви, не сум будала.... Е да, ама во тие страници можда и се штитат за вакви глупости кои ги прават, а ние потпишуваме на „не видено“.

Пред месец дена, ми стига порака као демек ако не ја платите сметката од 256 денари до 26 овој месец, ќе мора да ви засметаме камата и да платите 556 денари (карикирам за сумата, али таа е пропорционалноста)...
да платам 100% камата за што? за сметка од тековен месец? ЛУДАЦИ.

треба тужби, колективни, индивидуални секакви.... како што требаше сите да се свестиме и колективно да ја тужиме ЕВН за оние 33'% што ни ги засметуваа... али курац сега си ги вметнаа во сметки со покачување на истите...

Консултирај се со адвокат, обврзно и оди до пазарна инспекција.
GOOD LUCK!!!
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Мајка ми денес ми кажува што и напраиле овие криминалците од Вип уште во фебруари и ми е криво што не сум знаел, ќе ве молам доколку некој може да ми даде совет.
За што се работи?
Имав земено телефон од Вип на претплата 700 денари во Април 2015 бидејќи ми пукна екранот на стариот, јас во тој момент немав доволно пари да земам поквалитетен па морав да земам некој барем да брка работа, па мајка ми се понуди да земеме на нејзино име тогаш. После година дена од тогаш, значи лани негде мај месец си купив поквалитетен во готово од Т-Мобиле. Ми остана уште година дена договор на стариот, али добив и нов број со новиот па тој го користев а мајка ми само ги плаќаше сметките во Вип месечно. Во фебруари и март не ги платила сметките, дали заборавила, дали немала доволно пари не знам и овие од Вип и пратиле известување дека еднострано го раскинале договорот без никаква опомена или известување претходмо и и рекле да плати 12 000 денари пенали за 1400 денари долг, значи за 3 останати месеци договор во вкупна вредност од 2100 денари да плати 12 000. Зошто? Мајка ми се убедувала дека нема логика па и рекле или да ги плати тие 12 000, или да го продолжи договорот на уште 2 години и да плаќа по 700 ден месечно за број што моментално никој не го користи. Познавајќи ја мајка ми, во страв прифатила и сега иде и им плаќа на Вип секој месец а јас тек денес дознав за ова. Се осеќам беспомошно и лут сум, ова е надвор од секој логика и не е праведно, значи чист криминал. Доколку некој имал сличен проблем или се разбира од ова ве молам да ми помогне, секое корисно мислење е добредојдено.
Не трчај, пеналите ти се за телефонот, не за сметките.
Друго, земи прочитај го договорот, дали пишува ако не платиш 2(или x рати) можат без известување да го раскинат договорот.
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
67
Поени од реакции
11
Во право сте и двајцата, најверојатно во договорот закачиле некоја клаузула со мали букви на средина од цел реферат некаде на 16та страна кај што пишува дека доколку не платиш 2 последователни рати ќе ти го раскинат договорот без известување и опомена и ќе треба да плаќаш пенали за телефонот исто како да не си платил денар претходно. Муабетов ми е дека ова е чист криминал, надвор од секоја памет и логика, посебно ако си им плаќал 20 месеци сметки и си бил редовен, значи крајно ниски методи. Не знам само дали нема некоја служба/институција/комисија која ги регулира овие преварантски договори пред да се пушта во промет или пак на многу луѓе ми одговараат веројатно. Во право беше Krste,само колектив не спасува против овие коштаплери. Сепак ако не успеам да сменам нешто, тврдам барем дека додека сум жив нема да земам од Вип телефон или 1 денар сметка да им направам, кој и да ме праша за совет ќе ги плукам. Сам сум да, ама мене денес утре на друг,еден по еден па ќе видиме уште колку ќе одат. Фала дечки на помошта, секое добро.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Во право сте и двајцата, најверојатно во договорот закачиле некоја клаузула со мали букви на средина од цел реферат некаде на 16та страна кај што пишува дека доколку не платиш 2 последователни рати ќе ти го раскинат договорот без известување и опомена и ќе треба да плаќаш пенали за телефонот исто како да не си платил денар претходно. Муабетов ми е дека ова е чист криминал, надвор од секоја памет и логика, посебно ако си им плаќал 20 месеци сметки и си бил редовен, значи крајно ниски методи. Не знам само дали нема некоја служба/институција/комисија која ги регулира овие преварантски договори пред да се пушта во промет или пак на многу луѓе ми одговараат веројатно. Во право беше Krste,само колектив не спасува против овие коштаплери. Сепак ако не успеам да сменам нешто, тврдам барем дека додека сум жив нема да земам од Вип телефон или 1 денар сметка да им направам, кој и да ме праша за совет ќе ги плукам. Сам сум да, ама мене денес утре на друг,еден по еден па ќе видиме уште колку ќе одат. Фала дечки на помошта, секое добро.
Заворавив, АЕК исто... Агенција за електронски комуникации

Случај со мој колега...
Да не должам, на човекот сакаа да му чукнат сметка од 7000 денари за интернет... (демек пакетот му поминал шо бил активиран).
Оди во ВИП го бара шефот, овај вика ќе пуштиме приговор ск таму одлучуваат...
Мислам му вратија негативен одговор, не се сеќавам али знам дека му звонеа од ск на мобилен како не е во право дрн дрн дрн


Што направи овај...
1. Сметката не ја плати.
2. Се побуни во салонот, се јави на 181 + се побуни кај шефот
3. После нег одговор ојде пак кај шефот и им кажа... Видете, немој да се заебаваме, јас ова вас не ви го плаќам... Зборав и со адвокат (тука направи блеф али му упали)
Следно, ќе одам до:
Пазарна инспекција
АЕК
Јавен првобранител
Организација на потрошувачи
Ск ќе одам ако треба таму ќе спијам ама ќе најдам некои од раководните лица во компанијата
Адвокатот веќе е спремен и чека зелено светло за да ја пушти тужбата
Како капак на се... Еве уште утре можам ако сакате да се јавам до сите телевизии (телефоните веќе ги имам еве ги на овај список) и да Ви ги донесам СИТЕ пред салон, да Ве пофалам Вас како шеф, а секако акцент на Вашата прекрасна компанија!!!

Guess what?
Човекот не плати ништо.

p.s. Иако сте платиле, аргумент е повеќе ако ве имаат прелажано, особено што се работи за постара жена + плашлива, секој ќе ја принуди да плати.
Баш од инает треба убаааво да се прочита договорот, да му се стегни приговор во салонот кај што плати женава и да се изоди она што го направи мојот колега.

Него алаФ да му е, а кај вас со среќа!!!

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Posle 7 godini najmnogu radi povrzuvanjeto so maticata na hostaplerite ONE, resiv da raskinam dogovor i iskreno raj na dushava. Pripejd, stotche na 2 nedeli a internet si imam od blizoo bivso 850 den, znaci wifi, net. Nikogas povekje dogovor, nikogas.
 
K

kicodarker

Гостин
Duri ima ovci ke ima volna. Koj ve tera bre da potpisuvate dogovori koi ne gi razbirate plajkate za telefoni koi mozat da se kupat so 3 mesecni smetki sto gi plajkate na vip, pa ednas stisni zabi soberi kesh idi do mobilara kako covek zemisi telefon sto ti dusa saka oseti sto znaci premium telefon 4 giga ram ima za smesni pari da se zemat telefoni i polovni i novi.
Vtoro najbitno prasajte prosecen korisnik sto pretplata e i sto ima vo nea se vkluceno, aber nema da vi kazhe posebno pripejd korisnicite stava stotka zvoni 2 pati go trosi kreditot i posle titka do sleeno nadopolnuvanje. Ni znae tarifa ni kolku go kosta minuta/sms/mb onaka labavo si tera.
I vip si tera,samo naklade pari so nemozete ni da gi prebroite.
Jas apeliram do site makedonski korisnici sto sakate kvlaitetna mreza i brz internet da si zemite pripejd (na kredit) brojce od telekom razgledsjte si prepaid nedelni paketi aktivirajte i uzivajte. Telefoni strogo od mobilara ako vi se koristi premium teleton.
Ako ste po prosecen korisnik nemate potreba od brz internet i slicno, lyca mobile so smesni mesecni paketi za 300 denari neograniceni sms i povici kon se zhivo sto zvoni vo mk, i nad 6 gb internet. A ne gore gledam 700 denari plakal mesecno pretplata za broj sto ne go koristi dodeka istecel dogovorot. Tie 700 denari da gi donirase 7 pati mesecno vo donacii po 100 denari ke spasese 7 zivoti a ti narani 7 debeli svinji sednati na aristokratski komunikaciski fotelji.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.549
Duri ima ovci ke ima volna. Koj ve tera bre da potpisuvate dogovori koi ne gi razbirate plajkate za telefoni koi mozat da se kupat so 3 mesecni smetki sto gi plajkate na vip, pa ednas stisni zabi soberi kesh idi do mobilara kako covek zemisi telefon sto ti dusa saka oseti sto znaci premium telefon 4 giga ram ima za smesni pari da se zemat telefoni i polovni i novi.
Vtoro najbitno prasajte prosecen korisnik sto pretplata e i sto ima vo nea se vkluceno, aber nema da vi kazhe posebno pripejd korisnicite stava stotka zvoni 2 pati go trosi kreditot i posle titka do sleeno nadopolnuvanje. Ni znae tarifa ni kolku go kosta minuta/sms/mb onaka labavo si tera.
I vip si tera,samo naklade pari so nemozete ni da gi prebroite.
Jas apeliram do site makedonski korisnici sto sakate kvlaitetna mreza i brz internet da si zemite pripejd (na kredit) brojce od telekom razgledsjte si prepaid nedelni paketi aktivirajte i uzivajte. Telefoni strogo od mobilara ako vi se koristi premium teleton.
Ako ste po prosecen korisnik nemate potreba od brz internet i slicno, lyca mobile so smesni mesecni paketi za 300 denari neograniceni sms i povici kon se zhivo sto zvoni vo mk, i nad 6 gb internet. A ne gore gledam 700 denari plakal mesecno pretplata za broj sto ne go koristi dodeka istecel dogovorot. Tie 700 denari da gi donirase 7 pati mesecno vo donacii po 100 denari ke spasese 7 zivoti a ti narani 7 debeli svinji sednati na aristokratski komunikaciski fotelji.
Apsolutno si vo pravo od pocetok do kraj ..... ama onaa narodnata sto ja pisa so ovcite i volnata e na mesto ....
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Najsmesno e koga se vrzuvaat na pretplata za da zemat nekoj telefon a fakticki izborot im e krs abe eden asalen telefon nema sve stari i nekvalitetni modeli. Vo denesno vreme zamisli uste nudat telefoni so 1g ram i 8g memorija. Slicno e i kaj t-mobile, malce se poarni telefonite ama i pretplatata e dosta posolena. Otkoga lyca gi simna cenite treba da si lud da zimas bilokakov postpejd i kaj ednite i kaj drugite.
 
K

kicodarker

Гостин
Otkoga lyca gi simna cenite treba da si lud da zimas bilokakov postpejd i kaj ednite i kaj drugite.
Џабе и беспари да им даваат да зборуваат кога целта на потпишување претплата им е да земат телефон “беспари“ како што и го нарекуваат. А тоа што ќе плаќаат 700 денари,онака бе, дивидендата што ќе ја земат,нека бега во донации.

Еве ти доказ.

Имав земено телефон од Вип на претплата 700 денари во Април 2015 бидејќи ми пукна екранот на стариот, јас во тој момент немав доволно пари да земам поквалитетен па морав да земам некој барем да брка работа, па мајка ми се понуди да земеме на нејзино име тогаш. Ми остана уште година дена договор на стариот, али добив и нов број со новиот па тој го користев а мајка ми само ги плаќаше сметките во Вип месечно. .
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Poglednete gi telefonite na ponuda, pa toa da se kines od smeenje, coolpad modena, torino, audi ferrari, ama verojatno se dodeka penzioneri zemaat, dovolno im e.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Член од
16 ноември 2005
Мислења
75
Поени од реакции
31
Член од
15 јули 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ako moze nekoj da me posovetuva kako da se postapi vo vrska so ovoj problem. Pred mesec dena sin mi inace 7 god go zemal od dedo mu telefonot i stisnal za nekoja igra i od tamu pratile sms so kod na igrata i cena kolku kosta igrata. Nema problem po greska sinot pratil i ke go platime toa ali posle toa na sekoj treti den oni si prakjale poraki ali na tel nema nikakvi poraki i si naplakjale za tie poraki. Se javiv vo vip operatorot a tie od tamu mi kazuvaaat deka avtomatski demek toa so sms bilo aktivirano i bile prakjani porakite im kazav deka nema nikakvi poraki so nikakvi kodovi osven prvata poraka i demek oni sega go deaktivirale toa.Znaci na prvata smetka tie si naplatija 500 den ali vtorata smetka vekje e 1600den znaci do sega ke treba uste edna smetka do 15 sto stasuvale sms da platime.Znaci neznam stvarno lopovska rabota neznam kade go ima ova.
Ako moze nekoj sovet ke ve molam dali e nekoj imal iskustvo so vakva ili slicna rabota.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
im tekna na shupacive od vip da spustaat telefoni, koj najdobro se isplati od ponudenite spored vas?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom