А1 Македонија (VIP)

Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Дали телефоните од вип(заклучени на вип) по завршување на гаранцијата автоматски се отклучуваат на сите мрежи или треба да го однесеш во вип да го отклучат?
Не, треба да го однесеш да ти го декодираат во мобилара, а ако ти е под гаранција и однесеш да ти го декодираат ке ти престане гаранцијата.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Se prefrliv od pripejd na postpejd vo tarifa so vklucen 4g internet,probuvam so internetot mi vadi H+ namesto 4g istotaka koga prebaruvam mrezi mi gi dava samo vip 2g i vip 3g..Telefonot si podrzuva 4g i vo settings e namesteno lte/3g/2g autoconnect.Dali posto kartickata dosea mi e od pripejd treba da ja smenam za da imam 4G ?
Dokolku imas kineski telefon i zivees na selo, prigradska naselba nema da imas 4G, samo vo centralnite gradski podracja. Band 3 (1800 mhz) se koristi kako univerzalen band vo svetot, a Band 20 (800mhz) e lokalen evropski band (ne mi teknuva prevodot na band). Pa taka nema da imas pristap do taa frenkfencija. I da moras da ja smenis kartickata so nova uSim karticka vo nekoj Vip Salon, toa se dvata uslovi za da imas 4G.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
135
Поени од реакции
42
Dali i nekoj drug ima primeteno golem pad na LTE brzinite veke 1-2 meseci.
Od oktomvri do krajot na mart si dobivav 90-130 mbps standardno niz gradot Gostivar a sega 30-70 mbps.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Dali i nekoj drug ima primeteno golem pad na LTE brzinite veke 1-2 meseci.
Od oktomvri do krajot na mart si dobivav 90-130 mbps standardno niz gradot Gostivar a sega 30-70 mbps.
Toa e sekako trend, od ednostavna pricina deka sega poveke luge se prikluceni na LTE, kako i se pogolemi paketi vo pretplatite, pa taka da vo gradovite, a posebno vo pogolemite kako Skopje mozno e da ima mnogu luge prikluceni vo isto vreme. Sekako ocekuvaj brzinata uste da paga dokolku se vovede LTE na virtuelniot operator Lyca i na noviot BoB koj isto taka ja koristat mrezata na Vip, kako i so novata tarifa za LTE internet za doma od 50GB. Toa e priroden proces, koj se slucuva sekade vo svetot i ke se nadmine so novata generacija 5G koja ke se pojavi na pazarot vo 2019 godina. Nie sme seuste dobri, na drugite pazari kade imaat flat LTE ili besplaten streaming za Netflix, YT, HBO, internetot e mizeren.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.014
Поени од реакции
1.272
Toa e sekako trend, od ednostavna pricina deka sega poveke luge se prikluceni na LTE, kako i se pogolemi paketi vo pretplatite, pa taka da vo gradovite, a posebno vo pogolemite kako Skopje mozno e da ima mnogu luge prikluceni vo isto vreme. Sekako ocekuvaj brzinata uste da paga dokolku se vovede LTE na virtuelniot operator Lyca i na noviot BoB koj isto taka ja koristat mrezata na Vip, kako i so novata tarifa za LTE internet za doma od 50GB. Toa e priroden proces, koj se slucuva sekade vo svetot i ke se nadmine so novata generacija 5G koja ke se pojavi na pazarot vo 2019 godina. Nie sme seuste dobri, na drugite pazari kade imaat flat LTE ili besplaten streaming za Netflix, YT, HBO, internetot e mizeren.
Bob е само претпоставка а со последната изјава на Аек од пред некој ден влезот на другиот оператор е одложен порафи кризата
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Bob е само претпоставка а со последната изјава на Аек од пред некој ден влезот на другиот оператор е одложен порафи кризата
Taka e podobro Vip nemaat dovolno dobra infrastruktura da prifatat dva virtuelni na nivnata mreza, spored mene ne treba da i dadat LTE na lyca, par ne sega neka pocekaat uste godina dena.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Taka e podobro Vip nemaat dovolno dobra infrastruktura da prifatat dva virtuelni na nivnata mreza, spored mene ne treba da i dadat LTE na lyca, par ne sega neka pocekaat uste godina dena.
pa neka im nalozi aek na telekom da iznajmat infrastruktura posekako go delat / pazarot so vip.....50/50
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
pa neka im nalozi aek na telekom da iznajmat infrastruktura posekako go delat / pazarot so vip.....50/50
Da toa e najdobro resenie momentalno, sekako Telekom nivnata infrastruktura ja koristi samo za LTE, no megutoa najdobro resenie dolgorocno e voveduvanje na 3 operator so svoja infrastruktura, a ne samo trupanje na virtuelnite na postoeckata.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Bob е само претпоставка а со последната изјава на Аек од пред некој ден влезот на другиот оператор е одложен порафи кризата
Виртуелниот ќе дојде наскоро, а АЕК што ја даде таа изјава, се однесуваше на мрежен трет оператор, а не на вториот виртуелен оператор.

pa neka im nalozi aek na telekom da iznajmat infrastruktura posekako go delat / pazarot so vip.....50/50
Ако следиш, АЕК издава често решенија со кои се наложува многу работи на Телеком и Вип, како оператори со значителна пазарна моќ. Е проблемот е тоа што нема интерес на друг виртуелен оператор да инвестира во Македонија, а и самите виртуелни најверојатно избираат на која мрежа ќе се. Секако, Lyca мораше на Vip бидејќи така беше наложено од КЗК, додека пак Bob е логично да иде на Vip мрежата, бидејќи се од иста групација.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Виртуелниот ќе дојде наскоро, а АЕК што ја даде таа изјава, се однесуваше на мрежен трет оператор, а не на вториот виртуелен оператор.


Ако следиш, АЕК издава често решенија со кои се наложува многу работи на Телеком и Вип, како оператори со значителна пазарна моќ. Е проблемот е тоа што нема интерес на друг виртуелен оператор да инвестира во Македонија, а и самите виртуелни најверојатно избираат на која мрежа ќе се. Секако, Lyca мораше на Vip бидејќи така беше наложено од КЗК, додека пак Bob е логично да иде на Vip мрежата, бидејќи се од иста групација.
Duri ne dojdi 3 ti MNO- koj sto si go imase no biznis......da vlezi Telenor ili Orange....pa da se razmrda pazarot posle toa uste poeftino za mvno ke bide.....
a nie tuka dodeka gi brkame potencijalnite kompanii sto ke vlozat. vo komsiluk vo srbija pokraj 3te Mno, za sega 2 mvno= vectonmobile, i globaltel eve i lycamobile se sprema za vlez,
 

Attachments

Последно уредено:

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Duri ne dojdi 3 ti MNO- koj sto si go imase no biznis......da vlezi Telenor ili Orange....pa da se razmrda pazarot posle toa uste poeftino za mvno ke bide.....
a nie tuka dodeka gi brkame potencijalnite kompanii sto ke vlozat. vo komsiluk vo srbija pokraj 3te Mno, za sega 2 mvno= vectonmobile, i globaltel eve i lycamobile se sprema za vlez,
Немам што да оспорам, освен да додадам, освен Теленор или Оранж, би било добро и Водафон и Теле2 да се во игра за влез овде. Тие се тие 3-4 оператори што ми паѓаат на памет што се сериозни играчи на европскиот пазар.
Оранж е претежно насочен кон француските колонии што биле, така што е малку веројатно, но овие другите 3 би биле доста сериозни играчи, барем според мене.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Немам што да оспорам, освен да додадам, освен Теленор или Оранж, би било добро и Водафон и Теле2 да се во игра за влез овде. Тие се тие 3-4 оператори што ми паѓаат на памет што се сериозни играчи на европскиот пазар.
Оранж е претежно насочен кон француските колонии што биле, така што е малку веројатно, но овие другите 3 би биле доста сериозни играчи, барем според мене.
Теле2 има озбилни пакети во Хрватска, како и единствен таму што ја има целата мрежа на бенд3 (1800Мхц) ЛТЕ. што е супер вест за сите оние што имаат кинески телефони. А исто така и нивната понуда за неограничен ЛТЕ сообраќај за дома не е за занемарување, како и неограничен интернет на телефон, сега нз колку е тоа добро за мрежата но е добра услуга. https://www.tele2.hr/privatni-korisnici/
 
Последно уредено:

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Теле2 има озбилни пакети во Хрватска, како и единствен таму што ја има целата мрежа на бенд3 (800Мхц) ЛТЕ. што е супер вест за сите оние што имаат кинески телефони. А исто така и нивната понуда за неограничен ЛТЕ сообраќај за дома не е за занемарување, како и неограничен интернет на телефон, сега нз колку е тоа добро за мрежата но е добра услуга. https://www.tele2.hr/privatni-korisnici/
Останува да видиме што ќе биде, реков, ова е еден од тие три-четири одлични играчи на телеком пазарот, но кој ќе дојде, ако воопшто дојде, останува да видиме.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.014
Поени од реакции
1.272
Виртуелниот ќе дојде наскоро, а АЕК што ја даде таа изјава, се однесуваше на мрежен трет оператор, а не на вториот виртуелен оператор.


Ако следиш, АЕК издава често решенија со кои се наложува многу работи на Телеком и Вип, како оператори со значителна пазарна моќ. Е проблемот е тоа што нема интерес на друг виртуелен оператор да инвестира во Македонија, а и самите виртуелни најверојатно избираат на која мрежа ќе се. Секако, Lyca мораше на Vip бидејќи така беше наложено од КЗК, додека пак Bob е логично да иде на Vip мрежата, бидејќи се од иста групација.
Јас ако добро се сезавам Мај беше таргет месец за новиот оператор но сеуште нема ништо. Зашто што незнам. Али гледав во регистроте на Аек и Боб ниладе не фигурира. Само домејнот е закупен.
Немам што да оспорам, освен да додадам, освен Теленор или Оранж, би било добро и Водафон и Теле2 да се во игра за влез овде. Тие се тие 3-4 оператори што ми паѓаат на памет што се сериозни играчи на европскиот пазар.
Оранж е претежно насочен кон француските колонии што биле, така што е малку веројатно, но овие другите 3 би биле доста сериозни играчи, барем според мене.
Водсфон нема да влезе никогаш. Стратешки партнери се на Вип. Тие се надвор од оваа игра. Бтв Лајка оваа година ќе влезе во 7 ново земји како што се ЈАР,Србија итн.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Останува да видиме што ќе биде, реков, ова е еден од тие три-четири одлични играчи на телеком пазарот, но кој ќе дојде, ако воопшто дојде, останува да видиме.
Togas ostanuva... Telenor ili Tele2 kako sto pisa ke cekame.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom