А1 Македонија (VIP)

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Дали телефоните од вип(заклучени на вип) по завршување на гаранцијата автоматски се отклучуваат на сите мрежи или треба да го однесеш во вип да го отклучат?
Заклучени остануваат на ВИП и нема да сакаат да ти го отклучат со образложение дека ти е субвенциониран уред. Едино сам можеш да бараш негде да ти го отклучат
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Заклучени остануваат на ВИП и нема да сакаат да ти го отклучат со образложение дека ти е субвенциониран уред. Едино сам можеш да бараш негде да ти го отклучат
Ова не е точно. Јас имам отклучено уред во оне. Субвенциониран ти е додека трае договорот. После тоа се должни да ти го дадат кодот за отклучување. Ако ти матат нешто закани се со пазарна инспекција.

Sent from my EVA using Tapatalk
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.662
Поени од реакции
6.527
Дали воопшто има 4Г мрежа од вип во другиве градови башка од Скопје?
 
K

kicodarker

Гостин
Ова не е точно. Јас имам отклучено уред во оне. Субвенциониран ти е додека трае договорот. После тоа се должни да ти го дадат кодот за отклучување. Ако ти матат нешто закани се со пазарна инспекција.

Sent from my EVA using Tapatalk
Ти декa ќе се зaкaниш нa прoдaвaчкaтa вo вип сo инспекцијa бaш јa зaбoле пи4кaтa неa,дoлжнa е дa ти кaжи тoa штo и е нaлoженo oд гoре дa ти гo кaжи.
Декa ќе речиш "ќе викнaм пaзaрнa инспекцијa" мислиш еден бизнис гигaнт ќе се исплaши oд неписменo мaкедoнче штo пoшлo дa ги мoли дa му oтклучaт телефoн?
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.662
Поени од реакции
6.527
Последно уредено:
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
До H+ оди кај мене, а телефонот си подржува LTE и во подесувањата е наместено да преферира 4G мрежи. Значи нема од вип :(
во твојот град кога бев користев 4G, така да има сигурно мрежа... мене на тел ми излегува баш тоа над мрежата "4G" знакче.
провери уште еднаш подобро со мобилниот и провери со други мобилни дали ќе има или не :unsure:
 
Член од
31 декември 2015
Мислења
15
Поени од реакции
3
https://community.giffgaff.com/t5/Tips-Guides/Mobile-Data-GPRS-E-3G-H-H-LTE-4G/td-p/14159693

До H+ оди кај мене, а телефонот си подржува LTE и во подесувањата е наместено да преферира 4G мрежи. Значи нема од вип :(
Ako je obicna sim kartica onda nemoze 4G. Treba da se zameni za usim. Neznam kako je sada u mk.

Sent from my Vodafone Smart 4 max using Tapatalk
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.662
Поени од реакции
6.527
Ako je obicna sim kartica onda nemoze 4G. Treba da se zameni za usim. Neznam kako je sada u mk.

Sent from my Vodafone Smart 4 max using Tapatalk
Е можно е да е до тоа. Ретко користам податочен интернет, и H+ ми е доволно али сакав да прашам сепак.
 
Член од
31 декември 2015
Мислења
15
Поени од реакции
3
Е можно е да е до тоа. Ретко користам податочен интернет, и H+ ми е доволно али сакав да прашам сепак.
Vip ima i u roming 4G signal.
Naprimer u drugim Vip i Vodafone mrezama.
Samo treba usim.

Sent from my Vodafone Smart 4 max using Tapatalk
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Ти декa ќе се зaкaниш нa прoдaвaчкaтa вo вип сo инспекцијa бaш јa зaбoле пи4кaтa неa,дoлжнa е дa ти кaжи тoa штo и е нaлoженo oд гoре дa ти гo кaжи.
Декa ќе речиш "ќе викнaм пaзaрнa инспекцијa" мислиш еден бизнис гигaнт ќе се исплaши oд неписменo мaкедoнче штo пoшлo дa ги мoли дa му oтклучaт телефoн?
Они се ДОЛЖНИ да ти го отклучат после истек на договорот. Со пазарна инспекција многу работи можеш да решиш.
Ти плати си ако не сакаш таа од шалтер да се расправа со неписмено македонче.

Sent from my EVA using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550

Kajgana Shop

На врв Bottom