А1 Македонија (VIP)

Член од
20 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
3
Забраната за користење интернет сеуште не ми е тргната веќе 3-4 дена вртам на оператор и сите ми викаат дека ке ми се јават со информација. Се уште немам никаков одговор. Телетабиси.
 
Последно уредено:

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.403
Поени од реакции
2.747
Прегледај го приврзокот 222879
Вчера пријавив во техничка поддршка, денеска го отстранија проблемот. Но што ако јас немав инсталирано апликација? Ке си лапнаа +3500 денари.
Автоматски споено мислење:


Токму така.
ОК де, софтвер е. Не мора да значи дека те крадат.
софтвер не софтвер кој не примети плус на сметката ќе си плати појќе, ако помине ..помине е работава со А1
Проблемов со А1 ваков веќе долго време се влече... Особено во случај да доколку имаш активирано роаминг интернет опција а mobile data ти е исклучено знае да поминуваат одредени пакети по неколку KB. Ваков проблем мислам имаа многумина овде и по нетов се жалеа, па А1 отиде кон полесниот пристап па сите пакети <10KB не ги наплатуваа, но ако имаш (а некои имаа незнам дали членот беше од овој или друг форум) пакети од 10.5, 11, 12 итн KB ќе ти ги закачат на сметка, па ако имаш нерви да пријавуваш, да поднесуваш приговори и докази дека тие 12 KB не се од тебе направени, туку се грешка на системот повели.
Истото со фиксниот интернет, имаа дефект со мерењето за сообраќај, па го исклучија цел онлајн сервис за проверка, а не го поправија или сеуште еве вратија во функција, па имаше корисници каде што им се дуплираше сообраќајот од секој ден, па така на 10ти поминале 1 ТБ и брзината ти е намалена на 10%. Па додека пријавиш, додека проверат, додека те вратат на нормалната може и со денови да потрае, бидејќи имаа куп пријави за истиот проблем, па за секој корисник проверуваа колку е реалниот сообраќај.

Сакам да кажам, проблемот не е тајно решен и очигледно многу за тоа не се замараат, и тоа ме нервира како корисник и токму поради вакви работи ги откажав и со мобилна и со фиксни услуги.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.589
Како е сега со новиве телефони од Вип (А1) последниве години, во смисла дали се кодирани?
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
Ne se... Unlock se telefonite
За Вип не знам, ама Т-мобиле и да ти е кодиран телефонот по истекот на договорот (2год.) се јавуваш,го даваш ИМЕИ бројот а тие ти даваат број за декодирање на телефонот. За таа работа се коректни, испробано!
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
135
Поени од реакции
42
Shto stana so odlukata na Komisijata za Zashtita na Konkurencijata za ekskluzivniot prenos na Liga na Shampioni od Telekom ?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.482
Поени од реакции
11.535
Shto stana so odlukata na Komisijata za Zashtita na Konkurencijata za ekskluzivniot prenos na Liga na Shampioni od Telekom ?
Истата комисија за заштита на конкурентноста која го одобри нелегалното спојување на Вип и Оне ?

Не очекувајте никакви одлуки од нив кои би биле во корист на корисниците/купувачите.

А кога сме кај Лига на Шампиони, останува на А1 Телеком/Телекабел/Неотел и останатите телевизиски оператори да му платат на Македонски Телеком - доколку сакаат, се разбира - за емитување и ре-емитување на спортските настани од Лига на Шампиони, бидејќи Македонски Телеком е ексклузивен носител на авторските права за Арена Спорт каналите во Македонија.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.356
Поени од реакции
4.878
Дечки, направив промена на телевизор и сега поголемиот дел од каналите ми се заклучени. Дали има везе со то што конекцијата не е веќе преку ресиверот или ми ја имаат променето тарифата.. И дали до сега на некој ви се има случено да ви го префлат плаќањето на сметка онлајн без да побарате вие..
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.104
Поени од реакции
537
слично ми се деси каналоите и мене јави се во центарот и кажи им за што се работи па ќе средат (јас сменав пакет)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.857
Поени од реакции
7.546
И во Србија ќе се менува Vip во А1
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
kako da prefrlam kredit od postpejd na pripejd , moram li aplikacijata ja imam , gledam na internet stranata ali nikako da najdam
 
Член од
6 април 2014
Мислења
132
Поени од реакции
164
kako da prefrlam kredit od postpejd na pripejd , moram li aplikacijata ja imam , gledam na internet stranata ali nikako da najdam
Ќе пратиш порака на 1443, а пораката со големи букви DOPOLNI XXXXXXXXX 100. Xxx ти е телефонскиот број, а 100 е пример 100 денари. Ќе добиеш повратно порака и потврди со DA.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
Ќе пратиш порака на 1443, а пораката со големи букви DOPOLNI XXXXXXXXX 100. Xxx ти е телефонскиот број, а 100 е пример 100 денари. Ќе добиеш повратно порака и потврди со DA.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
sega skoro prefrluva li taka ? ja probuvav nesaka , izgleda nesto ima izmeneto
 

Kajgana Shop

На врв Bottom