VIP наплаќа за услугата iMessages (глобално бесплатна услуга)

T

templar55

Гостин
Гомно операторот ВИП наплаќа за услугата iMessages, глобално бесплатна услуга која може да се најде на сите уреди кои имаат iOS платформа. Значи сите вие кои што сте на ВИП и користите iMessages немој да се чудите кога на крајот на месецот ке ви дојде дополнителна сметка.
Инаку iMessages во сметката се прикажани како интернационални пораки и се изгор скапи.
Ова ке му дојде како да ви стигне сметка од ВИП затоа што минатиот месец сте се убиле од пишување на Вајбер.
Нели кога нормално бараш рефундирање на тие средства тие со заканувачки тонови ти викаат: ке видиме дали ке се рефундира тоа.
Поради ова морав да ги контактирам легалниот тим на Apple во Калифорнија и после многу разговори ветија дека најверојатно ке отворат некоја истрага.
Јас се надевам дека овој џган ке заврши на суд и ке плати милионска оштета затоа што наплаќа услуга од туѓи иновации кои инаку се бесплатни.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Гомно операторот ВИП наплаќа за услугата iMessages, глобално бесплатна услуга која може да се најде на сите уреди кои имаат iOS платформа. Значи сите вие кои што сте на ВИП и користите iMessages немој да се чудите кога на крајот на месецот ке ви дојде дополнителна сметка.
Инаку iMessages во сметката се прикажани како интернационални пораки и се изгор скапи.
Ова ке му дојде како да ви стигне сметка од ВИП затоа што минатиот месец сте се убиле од пишување на Вајбер.
Нели кога нормално бараш рефундирање на тие средства тие со заканувачки тонови ти викаат: ке видиме дали ке се рефундира тоа.
Поради ова морав да ги контактирам легалниот тим на Apple во Калифорнија и после многу разговори ветија дека најверојатно ке отворат некоја истрага.
Јас се надевам дека овој џган ке заврши на суд и ке плати милионска оштета затоа што наплаќа услуга од туѓи иновации кои инаку се бесплатни.
Да не си го направил ова?
Screenshot_2017-01-26-21-49-49.png
 
T

templar55

Гостин
Кој денеска нема вклучено 3g или Wi-fi? Свесен сум за ова како и што сум свесен дека овие од ВИП прават некои дубари. Проблемот е што не сум единствениот, имаше уште луѓе што се жалат на ова. Баш денеска прочитав на It.mk форумот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Си ги имаат дубарите нашиве оператори, мене еднаш муабети во кругот (4 броја) ми ги чарџале по тарифник а треба бесплатни да се :icon_mrgr: Само и да го добијат споров сите оштетени, не верувам парите на рака или на сметка да ви ги дадат, ќе ви речат да ви се одбиваат од сите идни сметки.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ова нешто ко т мобајл или тигашен мобимак кога наплаќаше за МЕЈЛИ? :) и на крај ништо од муабетот...
 
T

templar55

Гостин
Гледам ја ке испадне ми сецнало интернет во тој момент, баш кога сум праќал пораки интернетот се исклучил и така едно 60 пати...кое дно се пичка им материна.[DOUBLEPOST=1485464601][/DOUBLEPOST]
ова нешто ко т мобајл или тигашен мобимак кога наплаќаше за МЕЈЛИ? :) и на крај ништо од муабетот...
Па не беше баш ништо од муабетот, мислам дека изедоа прилично голема казна.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Кој денеска нема вклучено 3g или Wi-fi? Свесен сум за ова како и што сум свесен дека овие од ВИП прават некои дубари. Проблемот е што не сум единствениот, имаше уште луѓе што се жалат на ова. Баш денеска прочитав на It.mk форумот.
Мислам дека немаат евиденција операторите за пораки по дата конекција, како што е и фб месинџер, скајп или вибер, така да во случајов морала да помине пораката преку Вип за да они знаат дека си пратил порака. Можно е, али само претпоставка, да тој сервис да мора да поминува преку оператор, има нешто слично и со Вибер за повици.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Гледам ја ке испадне ми сецнало интернет во тој момент, баш кога сум праќал пораки интернетот се исклучил и така едно 60 пати...кое дно се пичка им материна.[DOUBLEPOST=1485464601][/DOUBLEPOST]
Па не беше баш ништо од муабетот, мислам дека изедоа прилично голема казна.
што дека.... они изеле голема казна а колку направиле ќар од таа услуга??? малку поќе нАли?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Абе какви дубари, јас сум сигурен дека немале конекција и испратиле регуларни SMS пораки.
Операторите не треба да прифаќаат приговори на корисници кои не знаат да ги користат „напредните функции“ на телефоните и кои не ги читаат упатствата и предупредувањата. iMessage e обична SMS порака ако немаш интернет или испраќаш до примач кој нема iPhone со iMessage.

Ова ти е исто како да си добил картичка со гратис такси возење и да се качиш во такси без неа. На крај ќе треба да извадиш кеш и да си платиш за услугата.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Теоретски, можат да го филтрираат и блокираат интернет сообраќајот до iMessages сервисот а со тоа да ја присилат апликацијата да користи SMS, кој што се плаќа повеќе.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.504
Поени од реакции
62.322
ова нешто ко т мобајл или тигашен мобимак кога наплаќаше за МЕЈЛИ? :) и на крај ништо од муабетот...
Па не баш ништо, Мобимак попи казна, ама погоди кај отидоа парите од тужбата....
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Теоретски, можат да го филтрираат и блокираат интернет сообраќајот до iMessages сервисот а со тоа да ја присилат апликацијата да користи SMS, кој што се плаќа повеќе.
Теоретски. Ама реално, ќарот кој би го имале од тоа е трошка за која не вреди ниту да дадат налог да се направи тоа. Да беше така, немаше да реагира само типов кој му се десило ова дур бил надвор од Македонија (каде најверојатно немал интернет) туку сите iPhone корисници на VIP.
 
T

templar55

Гостин
Теоретски. Ама реално, ќарот кој би го имале од тоа е трошка за која не вреди ниту да дадат налог да се направи тоа. Да беше така, немаше да реагира само типов кој му се десило ова дур бил надвор од Македонија (каде најверојатно немал интернет) туку сите iPhone корисници на VIP.
Кој рече дека сум бил надвор од Македонија?
Гледам погоре си споменал дека сум праќал од iphone на обичен телефон. Не, од iphone на iphone праќав.
И да, сум бил конектиран цело време. Џабе тупиш.
И не сум само јас: http://forum.it.com.mk/threads/izvestuvanje-vip-i-iphone-povtorno-neprijateli.62936/
Мрдни малку од кајгана, многу ке научиш.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Кога се праќа imessage облачето е плаво а кога нема интернет и иде во СМС тогаш се прави зелено. Така да, немаат изговор.
Исто има опција во сетингс да се изгаси аутоматик да праќа обична порака кога нема интернет.
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
и што е тоа imessage сега?
sms ли е интернет порака ли е?
мора да биде подржан некој протокол од страна на провајдерот?
проблемот е што измислуваат вакви глупости како imessage
или смс нека го направат или стриктно преку стандарден интернет протокол нека оде
нема интернет нека не праќа порака воопшто
 

Kajgana Shop

На врв Bottom