Uvoz na vozilo od Italija. Itno potrebna pomos/sovet

Член од
4 јули 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo,
Kupiv pred dve nedeli vozilo od plac vo MK uvezeno od Italija.
Se si bese okej pominav tehnicki izvadiv polisa itn itn..
Koga gi odnesov dokumentite vo policija mi vikaat eden dokument ti fali i bez nego nemozes da dobies soobrakjajna i tablicki.
Se raboti za sertifikat narecen CDPD izdaden od ACI servisot vo Italija.
Jas ja imam potvrdata na koja stoi QR kod i voedno access kod za verifikacija na dokumentot na nivnata strana (https://iservizi.aci.it/consultacdpd/)
No nasive go policija mi baraat uste eden dokument koj trebalo da bide zaedno so ovoj.
Na notar rekoja deka predhodno mozele tie da go izvadat dokumentot no sega ne.
Nekoj da e ili bil go slicna situacija i da e zapoznaen so problemot i mozno resenie?
Veke dve nedeli mi se dokumentite vo stanica...
Fala vi na bilo kakva informacija.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Оди во плацот и барај информации за претходниот сопственик од Италија.
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Како бивш вработен во бизнисот со увоз на возила немам искуство со италијански документи но ти верувам и ти кажувам дека документите ти се во ред.
Проблемот е оваа наша поебана држава каде цела администрација е партиски вработена и немаат 2 грама мозок вработените и се водат по правила од пред 10 години. Моја препорака нека ја регистрира тој од каде ја купи и после само ке си земиш полномошно или ако сакаш нови таблици ако се од друг град.
 
Член од
4 јули 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Оди во плацот и барај информации за претходниот сопственик од Италија.
Imam informacii za sopstvenikot no neznam od kakva korist bi mi bile?
Автоматски споено мислење:

Како бивш вработен во бизнисот со увоз на возила немам искуство со италијански документи но ти верувам и ти кажувам дека документите ти се во ред.
Проблемот е оваа наша поебана држава каде цела администрација е партиски вработена и немаат 2 грама мозок вработените и се водат по правила од пред 10 години. Моја препорака нека ја регистрира тој од каде ја купи и после само ке си земиш полномошно или ако сакаш нови таблици ако се од друг град.
Poveke pati go dobiv istiot odgovor i znam deka e do drzavata i sistemot koj e zaglaven vo 1990...
I gazdata na placot za zal ima problemi so poveke vozila pokraj moeto i toj bara resenie kako i jas i ne e vo moznost zasega da mi pomogne osven da mu ja vratam kolata...
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
1.274
Поени од реакции
1.133
Imam informacii za sopstvenikot no neznam od kakva korist bi mi bile?
Автоматски споено мислење:


Poveke pati go dobiv istiot odgovor i znam deka e do drzavata i sistemot koj e zaglaven vo 1990...
I gazdata na placot za zal ima problemi so poveke vozila pokraj moeto i toj bara resenie kako i jas i ne e vo moznost zasega da mi pomogne osven da mu ja vratam kolata...
Од кој град си ако може да се знае
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.715
тоа е болката... му даваш пари, а на нотар не се пишува целата сума туку таа од италиански ценовник... сега и да раскинеш нотарски договор за купопродажба колку пари ќе ти врати ако го тужиш?
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
тоа е болката... му даваш пари, а на нотар не се пишува целата сума туку таа од италиански ценовник... сега и да раскинеш нотарски договор за купопродажба колку пари ќе ти врати ако го тужиш?
Зашто да го туже кога му рекол да ја врате колата ?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.715
Зашто да го туже кога му рекол да ја врате колата ?
а колку пари ќе ти врати?? јас тука купив кола за 3000евра, никаков документ, ни каса прими, а во нотарски договор пишаа некоја смешна сума, веројатно колку е по ценовник ТАМУ кој го има наша царина... е сега ако не поминеше на Интерпол, ќе зависев од негова добра воља, како ќе докажеш колку пари си дал на рака ???
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
а колку пари ќе ти врати?? јас тука купив кола за 3000евра, никаков документ, ни каса прими, а во нотарски договор пишаа некоја смешна сума, веројатно колку е по ценовник ТАМУ кој го има наша царина... е сега ако не поминеше на Интерпол, ќе зависев од негова добра воља, како ќе докажеш колку пари си дал на рака ???
На Интерпол колата врви ко ке ја цариниш, а она шо ги држат во полиција документите се чисти глупости.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom