Utopia

Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245


Да ја обоиме темата во жолто :D п.с прва сезона има 6 епизоди, втора започнува на 14 јули и ќе има исто така 6 епизоди. Да скратам, мора да ја изгледате!

Utopia“ е британска заговор трилер серија која дебитираше на Канал 4 на 15 јануари 2013. Како што ја нарекуваат Британците, Утопија е вистински “феномен“ како од визуелен апсект каде што јасно се гледаат неверојатно добро снимените кадри така и од актерски истакнувајќи се феноменалната глума.

Во центарот на приказната е мала група на луѓе кои се наоѓаат вовлечени во мистерија и потрагата на ракописот на вториот дел на графичкиот роман "The Utopia Experiments" во кој што се мисли дека се предвидувале најголемите катастрофи од минатиот век. Тие ќе бидат следени од бескруполозната организација „Мрежата“ и која мора да ја одбегнуваат доколку сакат да останат живи. Користејќи го ракописот тие ќе мора да ги откријат скриените пораки во страниците за да спречат катастрофите да станат реалност.


 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Браво за темава (y). Eдна од подобрите британски мистерии, одлична глума. Малку се изначекавме за втора сезона, но не смее да се пропушти.
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
112
Поени од реакции
43
Ja docekavme vtorata sezona,prvata epizoda dade odgovor na mnogu prasanja iako bi preferiral toa da beshe storeno posuptilno, so meshanje na timeline, no... malku e pretenciozna prikaznata, mesanjeto na istoriski fakti so fikcijata, podobro mi beshe koga veruvav vo paralelniot univerzum na Utopia. Sepak serijata e edinstvena, iako e ocigledno deka posle prvata sezona apetitite porasnale. vo princip, cenam serija koja ima pocetok i kraj, ovaa izgleda ke ja teraat vo zavisnost od uspehot na sezonata. se nadevam deka vo tretata sezona ke nema borba so Godzila...[DOUBLEPOST=1405797760][/DOUBLEPOST]Inaku, vi zvucese poznato ona ,,No one touches Philip Carvel,, ili taka neshto, kazano od prekrasnata Rosie Leslie? Kako na pr. ,,No one touches Jon Snow,, kazano od istata dama vo GoT :)
A i zvucese crrepy ona za naucnicite i avionot za JFK (Malaysia...). I kolku shto znam Jelena Jovanova trebase da ucestvuva vo Utopia 2, ama izglea nisto od toa, znam deka izjavi deka bila na kasting...
 
Последно уредено:

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
втората сезона е врв, само што ја завршив првата епизода и ми е подобра од вкупно цела прва сезона!. Одлична серија!. Башка, саундтракот и е феноменален, ако најде некој линк нека постира во темава.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Како да не останеш рамнодушен на серија која нуди толку феноменални кадри? Заедно со House of Cards, моментално ми е најдобро сниманата, т.е серија која изгледа најдобро визуелно на екранот. Инаку, читав дека Финчер ќе ја прави американската верзија, сите сме добро познати како изгледат неговите филмови, па може да очекуваме совршенство и во таа копија.



Предобра ми е засега втората сезона, ги изгледав првите три епизоди, останатите утре. Посебно ми се допадна каква беше првата епизода, и начинот на кој беше прикажана. Целата историја, почетокот на вирусот, ебено ненормални сцени со Арби како дете како го убива зајакот, и како Џес станала таква каква што е денес. И јас бев изненаден што многу историски факти беа вметнати, дури и Маргарет Тачер ја видовме.

Серијата е нешто презакон, уште се сеќавам на сцените од првата сезона кога се случи масакрот во школото. Magnifique!

:cuc::cuc:
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
Гледајќи ја 24, по крајот на епизодата даваа реклами за други серии и имаше нешто што се викаше Utopia. Дали е тоа најавената америчка копија на оваа или нешто сосема друго?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Гледајќи ја 24, по крајот на епизодата даваа реклами за други серии и имаше нешто што се викаше Utopia. Дали е тоа најавената америчка копија на оваа или нешто сосема друго?
Има едно реално шоу Utopia imdb 3.8 o_O не верувам дека е серијата..
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Штета, одлична драма, супер кадри, одлична глума и премногу добар саундтрак. Дефинитивно кога ќе ги изгледам започнатите неколку серии повторно ќе ја изрепризирам.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Штета, одлична драма, супер кадри, одлична глума и премногу добар саундтрак. Дефинитивно кога ќе ги изгледам започнатите неколку серии повторно ќе ја изрепризирам.
Ај може па Финчеровата американска верзија на HBO ќе има подобра судбина, реално британската Утопија ретко кој ја гледаше, јас верувам не помалку од 20 луѓе во Македонија што ја гледале, многу малку беше зборувана и хајпувана, а толку добро серијалиште! :( Mногу ми е мака. Ама па сигурен сум дека и американската ќе биде супер со кадрите на Финчер, ама тешко да ги надминат овие...
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Ај може па Финчеровата американска верзија на HBO ќе има подобра судбина, реално британската Утопија ретко кој ја гледаше, јас верувам не помалку од 20 луѓе во Македонија што ја гледале, многу малку беше зборувана и хајпувана, а толку добро серијалиште! :( Mногу ми е мака. Ама па сигурен сум дека и американската ќе биде супер со кадрите на Финчер, ама тешко да ги надминат овие...
i cela makedonija da ja gledala dzabe,koga ke ja gledaat na torrenti ;)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
i cela makedonija da ja gledala dzabe,koga ke ja gledaat na torrenti ;)
Зборот ми беше не собра толку многу фанови општо серијата, и да се емитуваше уште сезони тешко да почнеше некој да ја гледа пример како што се популарни GoT, House of Cards и др.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Underrated серија. Како може да немам напишано ниту еден пост не ми е јасно???
Имам бе пишувано за серијава, врхунска ми беше...

Цццц
 

Kajgana Shop

На врв Bottom