USB mesta

Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Ve molam pomognete...Kupiv nov kompjuter kaj so ke mozam da priklucam 4 usb
1no za internetot,2to za tastaturata,3to za mousot i 4toto za monitorot.Nemam mesto kaj da ja priklucam kamerata so e za msn messenger...
Moeto prasanje e dali ima nekoj usb jack kaj sto ke mozam da priklucam poveke usb nesta,kako kamerata?
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Си купил лош компјутер...

Шала. Постојат УСБ сплитери, кај што ќе можеш да ја уклучиш и камерата за мсн и антената за интернет и УСБ стикот и шпоретот ако сакаш.

Прошетај по компјутерските сторови.
 
Член од
9 јуни 2007
Мислења
33
Поени од реакции
2
Ако имаш некого во Бугарија, можеш мн. ефтино да поминеш. Мене еден пријател ми донесе такво нешто и чинеше 240 денари.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Chris напиша:
Ve molam pomognete...Kupiv nov kompjuter kaj so ke mozam da priklucam 4 usb
1no za internetot,2to za tastaturata,3to za mousot i 4toto za monitorot.Nemam mesto kaj da ja priklucam kamerata so e za msn messenger...
Moeto prasanje e dali ima nekoj usb jack kaj sto ke mozam da priklucam poveke usb nesta,kako kamerata?
ако размисилиш малце подобро. Во анхоч имаш конверотри за тастатурата и маусот да ти пидат на пс2 порт. ако не ти се доволни тогаш тие 4 усб порта иди си пак во анхоч за некои 550 денари ке си купиш уште една усб картичка и ке имаш 8 порта.
Во секој случај мислам дека е непотребно да купуваш уште една картичка, само купи ги конверторите за маусот и тастатурата. Интернетот ако ти е преку кабловски можеш да си купиш и мрежна картичка, 210 денари ти е во анхоч. Многу побрзо и постабилно ке ти иде конекцијата.:helou:
 

dLt-Ed

молчењето е злато
Член од
29 јануари 2006
Мислења
126
Поени од реакции
3
Nishto strashno, na plochata imash konektori za ushte najmalku dva USB portovi. Usb brackets se vikaat, i se montiraat od zadnata strana na kukishteto, gi imam kaj mene. Cenata im e 200 denari, i ke go odnesesh da ti go montiraat od kade shto si go zemal kompjuterot za da ne ja izgubish garancijata.
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
Наједноставно е иди во анхоч или било каде и си купи УСБ хаб, еден УСБ влез го прави во 4. Проблемот е решен, а уредот е 200-300 ден.

едит: а ме интересира што ти работи усб-то приклучено на мониторот? да не имаш и во мониторот усб хаб? можеби тоа ќе ти заврши работа ...
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Idejata za USB spliteri mi e nekako poarna...
Sepak fala vi mnogu za sovetite...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Chris напиша:
Ve molam pomognete...Kupiv nov kompjuter kaj so ke mozam da priklucam 4 usb
1no za internetot,2to za tastaturata,3to za mousot i 4toto za monitorot.Nemam mesto kaj da ja priklucam kamerata so e za msn messenger...
Moeto prasanje e dali ima nekoj usb jack kaj sto ke mozam da priklucam poveke usb nesta,kako kamerata?
Јес дека немам гледано што се случува со десктоп компјутерите во последниве 5 години ама, што бидна нели тастатура и маус се приклучуваат на PS/2, мониторот го приклучуваш на графичката а интернетото на мрежната, така да сите УСБ би ти биле слободни, освен тоа усб маус и тастатура се користата за лаптопови а не за десктоп, а знам дека сеуште повеќето тастатури и мауси идат со PS/2 пошто по продавнициве овде во германија се многу позастапени од тие со усб приклучок.
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
Serpico напиша:
Си купил лош компјутер...

Шала. Постојат УСБ сплитери, кај што ќе можеш да ја уклучиш и камерата за мсн и антената за интернет и УСБ стикот и шпоретот ако сакаш.

Прошетај по компјутерските сторови.
:pos2: :zver:

vidi na maticnata ploca dali ima mesto za da priklucis usb prodolzno kabelce.najcesto ima na site maticni i tie najcesto ne se povrzani.tie pinovi se naogaat blizu jumperot na maticnata i ili baterijata .ako gi imas pisuva na niv usb i ke ides ke si kupis samo edno kabelce koe cini od 50 do 100 denari.
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
wtf ? Мониторот на усб ? :S Е уште ова нешто го немам видено...
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
MkForces напиша:
wtf ? Мониторот на усб ? :S Е уште ова нешто го немам видено...
Ни јас не верував ама ете и на братучед ми мониторт има УСБ. Појма неам зашто служи. Кај што е конекторот за во графичка од таму излага и УСБ кабел од околу 30cm. Го уклучив во УСБ-то и ништо не се деси. Стварно незнам што кој к*р го стаиле. Мора да има нешто. Ај некој ако има дома таков монитор нека проба или ако знае нека пише.

П.С. Неговиот монитор беше Самсунг CRT.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Mojot kompjuter e ACER :) i jas navistina se zacudiv ko vidov deka monitorot e na usb :):toe:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Купи си сплитер со 8 порта, и извади си го да ти стои до монитор, за камера, флеш меморија, и се шо ти требит...
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Chris напиша:
Mojot kompjuter e ACER :) i jas navistina se zacudiv ko vidov deka monitorot e na usb :):toe:
Не е на УСБ. Си иде со нормален кабел како секој монитор, а УСБ-то има некоја додатна функција. Мониторот мора да е поврзан со графичката.
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
Jane напиша:
Не е на УСБ. Си иде со нормален кабел како секој монитор, а УСБ-то има некоја додатна функција. Мониторот мора да е поврзан со графичката.
Па ако е LCD монитор може да се користи напојување од USB портата... како што користат некои звучници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom