Upgrade од i5 750 + GTS 250 на AMD FX-6100 + GTX 950

Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Здраво дечки, потребен ми е совет од вас.

Решив да го апгрејдувам PC-то кое е старо цели 5 години и изгледа вака:
 • CPU: Core i5 750 2.67GHz
 • MB: Asus P7H55
 • RAM: 2 x 4GB DDR3 1600Mhz Kingston HyperX Blu (спуштенo на 1333МHz)
 • HDD: WD Caviar Blue 1TB, 7200rpm, 64MB SATA-III (работи на SATA-II)
 • VGA: KFA2 GTS 250 1GB Low Power
 • ODD: LG DVD-RW 24x SATA
 • CHA: Delux (не знам кој модел)
 • PSU: Cooler Master G650M 650W
 • MON: 22'' Xerox XM3-22W
После апгрејд би изгледал вака:
Откако ќе го сторам ова, за понатаму планирам да додаам:

За што ми е потребно PC-то?
 • Гејминг (не екстремно, но би сакал да можам да играм DX11 / DX12 игри)
 • Photoshop CC 2014 / CC 2015
 • Microsoft Office 2013 / 2016
 • Гледање FHD филмови и серии
 • Конвертирање аудио фајлови
 • Интернет сурфање, Email, Google Docs

Прашањето е: дали вака се исплаќа и дали е паметно да направам апгрејд на AM3+ платформата која е веќе застарена?

Морам да напоменам дека сум лимитиран на буџет. Слободно пишете ако имате друг предлог :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.885
Procesorot i sistemot e seuste top, klokni go na 3.3-3.5ghz i zavrsena rabota. ne se isplakja da menjas posebno so nekoe amd sranje. Nabavi si nekoja dobra nova ili polovna dx11 grafika i ima da rastura.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
17.944
Поени од реакции
27.439
ako nemas dovolno pari bi ti rekol samo GTX950 da ja zemes, ne vredi amd u ova moderno vreme, pred 6-7 godini da sega ne.
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Не сум сигурен дали ќе направиш некаков апгрејд од i5-750 на FX-6100. Можда даунгрејд ќе биде повеќе...
Мој совет ти е да одиш на половен Sandy Bridge i5 2500K со Z67 матична и да го клокнеш, ако веќе ти е битен процесор. Тоа бар ќе направи разлика. Ако ти е само за игри, прво стави си моќна графичка картичка па после менувај процесор. Исто би ти препорачал да начекаш некоја половна Radeon 290–ка со нереферентно ладење. Па потоа кога ќе имаш пари, ако веќе си ограничен со буџет, земи си половен Sandy i5/i7.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.245
Поени од реакции
1.560
Така е, не правиш никаков "апгрејд" од i5 на FX 6xxx може малце подобар али не кузнае колку , ако више идеш на амд тогаш fx 8xxx и батали ја gtx 950 за плус 2000 ден имаш GTX 960, i5 ти е секогаш подобар избор од било кој амд процесор за гејминг ако има 8 јадра fx 8xxx

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom