UEFA Euro 2024 (Европско Првенство)

Кој?


  • Вкупно гласачи
    112
  • Гласањето е завршено на .
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.771
Поени од реакции
6.415
Две умрени репрезентации, од кои поумрената оди понатаму. На какви само ниски гранки е паднат фудбалов, ваков криминално лош состав да има Италија. Играчиве на хрватска со исклучок на некои ветерани се ранг на ХНЛ. Перишиќ за во Хрватски Драговољац. Општо, нема еден играч креативец на првенствово, ниту еден класа шпиц, не знам дали некогаш имало период во кој европскиве репрезентации имале волку слаби помлади играчи. Уште се чека на играчи постари од 30 и кусур години да направат шанса или да дадат гол.
Се сведе фудбалот на ужасни дефанзивци и нигери кои доминираат ради физичките и тркачките способности. Нема дриблери, нема воиграни акции, нема некои страшни асистенции, а класа голгетери одамна е завршена работа.
За падот на квалитет се најзаслужни генерациите родени од 90та до 2000та година, тука има голема дупка, многу играчи што беа талентирани пропаднаа на млади години, некои ги уништија повреди, други не го сфаќаа фудбалот озбилно, од тие генерации испаднаа и најголемите циркузанти, манекени и умислени ѕвезди.
Почнувајќи од Нејмар, Погба, Азар, Бејл, Балотели, Кутињо, Иско, Геце и така натаму, овие сега сите имаат по 32-33 години и требаше да бидат едни од најдобрите играчи во денешно време, а се светлосни години далеку од нешто такво, завршување на кариерите по пустини во рани 30ти години им е совршен крај за нивните трагикомични пропаднати кариери.

Самиот факт што ни еден играч роден од 90та до 2000та сеуште нема освоено златна топка кажува нешто.
Кај голгетерите е најголема криза, не може да се споредат овие од 80ти кај што ги има Суарез, Левандовски, Ибрахимовиќ, Агуеро, Кавани, Бензема со овие од 90ти, само Хари Кејн е некој калибар како претходните.
 
Последно уредено:

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.449
Поени од реакции
11.118
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.254
Поени од реакции
3.827
Што те боли кур тебе што ќе викаме ние?!
Па ме боли, пепел ни ја направивте државата, плукате по сѐ македонско, драпате мадиња на работа, а тука се трескате од земја за Албанија.

Вие не сте Албанци, немате ништо со Албанија. Небо и земја е разликата помеѓу народот таму, и народот тука што се декларира како албански.

Исели се во Косово, или во Звицер, Ѓермани. Ваљда таму ќе ве доведат во ред, ама и таму им бегате од контрола.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.961
Поени од реакции
3.545
Се што треба да се случи е:
Англија да ја тепа Словенија со повеќе од 3 гола разлика,
Турција да ја тепа Чешка или да изиграат нерешено без дадени голови,
Португалија да ја тепа Грузија или да изиграат нерешено без дадени голови.

Португалија и Турција мора да победат. Со нерешено Чешка или Грузија би имале подобра гол разлика од Хрватска.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Коментаторот на хрт2 кажа...па луѓе јас веќе не можам вака ќе ги молам од режија да се вклучат од студио
fino :свиркам: :cool:

po zaednickiot nastap so nashite sogragjani, nemam nikakva podrshka za hrvatite.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.609
Поени од реакции
43.252
Никој никогаш не бил потажен за освојување на играч на натрепварот.

Иначе, математички Хрватска сеуште не е испадната од првенствово, сеуште може да се квалификува како една од четирите најдобро третопласирани екипи.

Се што треба да се случи е:
Англија да ја тепа Словенија со повеќе од 3 гола разлика,
Турција да ја тепа Чешка или да изиграат нерешено без дадени голови,
Португалија да ја тепа Грузија или да изиграат нерешено без дадени голови.

И Данска да ја тепа Србија. Или Србија да тепа со повеќе од 3 гола.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.149
Поени од реакции
2.053
Па ме боли, пепел ни ја направивте државата, плукате по сѐ македонско, драпате мадиња на работа, а тука се трескате од земја за Албанија.

Вие не сте Албанци, немате ништо со Албанија. Небо и земја е разликата помеѓу народот таму, и народот тука што се декларира како албански.

Исели се во Косово, или во Звицер, Ѓермани. Ваљда таму ќе ве доведат во ред, ама и таму им бегате од контрола.
Мрш бе у ѓумез!! Кој те пушти од таму?!
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.603
Поени од реакции
6.074
Овој па Спалети кое копито е се жалел на квалитетот на играчите. Па ти ги одбра бе, сељак :pos:

На крај краева никој не го тераше да прифати за тренер, ако мислел дека не ги бива што се нафаќал.

Просто поезија е што освои со селскиот тим на Наполи, создадени еден за друг.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.335
Поени од реакции
57.833
Treba da se vrati na 433 formacija, Retegui i nadezno Kristante do kraj na prvenstvo nema da zaigraat, jedino vtoriov apla koga ke se cuva vodstvo ... od 2 gola. Zakanji i Kieza treba da se starteri, zamena za Skamaka treba da e Raspadori samo, sredinata neka e ista kakva sto e i momentalno, i vo odbrana treba da se Di Lorenzo, Gati, Bastoni i Dimarko/Kalafiori.
Па и за ова ко ќе размислиш дека не ги зема Политано и Орсолини, единствени нормални десни крила, напика 6 леви, зема 5 штопери, 1 десен и 1 лев крилен бек.
Една нормална формација не можеш да составиш.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.726
Поени од реакции
17.532
Шпанија фаворити број еден според досега прикажаното, со одење први завршија во групата.
Има широк ростер да ротира ќелавиот, млади играчи кои горат за да се докажат на терен, го имаат искуството и победничкиот менталитет кај Карвахал и Начо.
Родри е класа играч, значи се на се комплетна репрезентација.
Одбрана, средина, напад, све имаат а и тренерот добро ги има спремено.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
3.043
Поени од реакции
11.933
Шпанија фаворити број еден според досега прикажаното, со одење први завршија во групата.
Има широк ростер да ротира ќелавиот, млади играчи кои горат за да се докажат на терен, го имаат искуството и победничкиот менталитет кај Карвахал и Начо.
Родри е класа играч, значи се на се комплетна репрезентација.
Одбрана, средина, напад, све имаат а и тренерот добро ги има спремено.
Абе знаеш од време на време нешто умно и ти да напишеш. :LOL:
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.058
Поени од реакции
3.596
Засега познати само 2 двојки во 1/8


Португалија - Маџарска
Италија - Швајцарија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom