UEFA Euro 2024 (Европско Првенство)

Кој?


  • Вкупно гласачи
    112
  • Гласањето е завршено на .
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.985
Поени од реакции
14.089
Да не ги урочам, но мислам дека нема ниту едно СП или ЕП со толку голови уште во прво коло.


Секогаш се почнуваше попретпазливо, а сега кога поминуваат и голем број на трети уште повеќе нуди можност за калкулирање.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
20.840
Иако жабариве имаа посед на топка и целосна контрола на натпреварот, многу малце фалеше да заврши нерешено. Буквално ништо не покажаа од нивната препознатлива игра, додека пак шкиперите покажаа онолку колку им е знаењето. Ова денес што го демонстрираше Италија може ќе ја одвее надвор од групи но секако отпаѓаат од конкуренција за прво место.
Сега за сега според мене Швабите двојат со квалитет, иако можеби е рано за прогноза.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.540
Поени од реакции
5.579
Многу пичкарски пристап на Спалети во второ.

1 гол разлика не се чува во ваква ситуација. Особено ме во групна фаза со 3 натпревари.

Албанија изиграа солидно искрено, малце фалеше и да е 2:2.
Се надевам ќе се распука во групна фаза и дека вакво пичкарски чување резултат и калкулирање ќе остави за во нокаут, каде што е веќе прифатливо.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.958
Поени од реакции
3.534
Не беа до толку лоши Албанија вечерва, на крај можеше и нерешено да заврши.
Не реков дека беа лоши, туку дека ние подобро изигравме со Италија. Албанциве беа ептен повлечени.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.035
Поени од реакции
64.302
Хрвативе допрва ги чека сушен период, на Модриќ и Брозовиќ последно големо првенство, ова останатото, боже сачувај, па и Гвардиол лев бек. Мамиќ го набркаа во Босна, ама ликов е во најмала рака едно 50% заслужен за тоа што Хрватска вадеше квлитетни фудбалери преку Динамо, а со тоа и репрезентативци. Сега, Господ нека им е на помош.

Најглупото можно правило што демек избегнуваат две казни за пенал и црвен картон.

Ако одбрани некој со рака на гол линија, ќе добие ли црвен? Не ли е и тогаш дупла казна?
Правилото е баш едноставно. Ако играчот намерно спречува гол, на пример намерна игра со рака на гол линија а ла Суарез, се добива и црвен и пенал. Ако е остар старт, пак е црвен и пенал. Ако е класична сопка од позади без намера да се игра со топката, пак е црвен и пенал. Доколку противникот направи старт, кој не е опасен по противникот, и е со намера да ја игра топката, а не стигне до неа, тогаш е пенал и жолт. Или ненамерна игра со рака. Дури некои судии прогледуваат низ прсти на играчи кои веќе имаат еден жолт, за да не биде на крајот на денот пак и црвен и пенал.

Иначе, добро е што тепаше Италија, кој ке ги слушаше браќата како свират по улици како неандерталци.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.167
Поени од реакции
84.875
Прееска пробав да постирам пост за играчи со афричко потекло ама тоа што копирав имаше ептен емоџиња, па еве најдов друг пост за СИТЕ, а не само играчи со африканско потекло.

80 players in the Euro 2024 will defend teams from countries in which they were not born. Only Czechia, Netherlands, Denmark and Austria do not have naturalized players.

Значи ова е за каде се родени, ако гледаме и подлабоко корења ќе најдеме повеќе играчи што може да играат за други репрезентации поради баба/мајка и слично

(1)
– Waldemar Anton, defender born in Uzbekistan
(6)
– Angus Gunn, English-born goalkeeper
– ⁠Scott McTominay, English-born midfielder
– ⁠Kieran Tierney, Isle of Man-born defender
– ⁠Ché Adams, English-born striker
– ⁠Liam Cooper, English-born defender
– ⁠ Tommy Conway, English-born striker
(5)
– Willi Orbán, defender born in Germany
– ⁠Loic Négo, defender born in France
– ⁠Milos Kerkez, defender born in Serbia and Montenegro, in a city that currently belongs to Serbia
– ⁠Callum Styles, midfielder born in England
– ⁠Márton Dárdai, German-born defender
(4)
– Breel Embolo, striker born in Cameroon
– ⁠Yvon Mvogo, goalkeeper born in Cameroon
– ⁠Kwadwo Duah, striker born in England
– ⁠Xherdan Shaqiri, striker born in Yugoslavia, in a city that currently belongs to Kosovo
(3)
– Robin Le Normand, French-born defender
– ⁠Joselu, German-born striker
– ⁠Aymeric Laporte, French-born defender
(8)
– Josip Stanisic, defender born in Germany
– ⁠Marin Pongracic, defender born in Germany
– ⁠Josip Sutalo, defender born in Bosnia and Herzegovina
– ⁠Mateo Kovacic, midfielder born in Austria
– ⁠Mario Pasalic, midfielder born in Germany
– ⁠Ante Budimir, born in Bosnia and Herzegovina
– ⁠Marco Pasalic, striker born in Germany
– ⁠Luka Sucic, midfielder born in Austria
(2)
– Jorginho, midfielder born in Brazil
– ⁠Mateo Retegui, striker born in Argentina
(18)
– Etrit Berisha, Kosovo-born goalkeeper
– ⁠Iván Balliu, Spanish-born defender
– ⁠Mario Mitaj, Greek-born defender
– Arlind Ajeti, Swiss-born defender
– ⁠⁠Berat Djimsiti, Swiss-born defender
– ⁠Jasir Asani, striker born in Нашата Земја
– ⁠Nedim Bajrami, Swiss-born midfielder
– ⁠Armando Broja, English-born striker
– ⁠Taulant Seferi, striker born in Нашатаземја
– ⁠Medon Berisha, Swiss-born midfielder
– ⁠Ardian Ismajli, Kosovo-born defender
– ⁠Mirlind Daku, Kosovo-born striker
– ⁠Ylber Ramadani, German-born midfielder
– ⁠Amir Abrashi, Swiss-born midfielder
– ⁠Thomas Strakosha, Greek-born goalkeeper
– ⁠Marash Kumbulla , Italian-born defender
– ⁠Naser Aliji, Нашеземјест-born defender
– Arbër Hoxha, German-born attacker
(2)
– Sandi Lovric, midfielder born in Austria
– Josip Iličić, striker born in Yugoslavia, in a city that currently belongs to Bosnia and Herzegovina
(4)
– Miloš Veljković, Swiss-born defender
– Lazar Samardžić, German-born striker
– ⁠⁠Sergej Milinković-Savić, Spanish-born midfielder
– Vanja Milinković-Savić, Spanish-born goalkeeper
(1)
– Marc Guéhi, defender born in Côte d’Ivoire
(2)
– Taras Romanczuk, Ukrainian-born midfielder
– ⁠Nicola Zalewski, Italian-born midfielder
(4)
– Brice Samba, goalkeeper born in the Democratic Republic of Congo
– ⁠Eduardo Camavinga, midfielder born in Angola
– ⁠Marcus Thuram, striker born in Italy
– ⁠Mike Maignan, goalkeeper born in French Guiana
(1)
– Amadou Onana, midfielder born in Senegal
(1)
– Vernon De Marco, Argentine-born defender
(2)
– Ianis Hagi, Turkish-born midfielder
– ⁠Bogdan Racovitan, French-born defender
(2)
– Andriy Yarmolenko, striker born in the Soviet Union, in a city that currently belongs to Russia
– ⁠Viktor Tsyhankov, midfielder born in Israel
̈ (8)
– Orkun Kokcu, Dutch-born midfielder
– ⁠Cenk Tosun, German-born striker
– ⁠Hakan Çalhanoglu, German-born midfielder
– ⁠Salih Ozcan, German-born midfielder
– ⁠Mert Muldur, Austrian-born defender
– Kenan Yildiz⁠, German-born striker
– ⁠Ferdi Kadioglu, Dutch-born midfielder
– ⁠Kaan Ayhan, German-born defender
(2)
– Giorgi Tsitaishvili, Israeli-born midfielder
– ⁠Georges Mikautadze, French-born striker
(4)
– Pepe, defender born in Brazil
– ⁠Danilo Pereira, defender born in Guinea-Bissau
– ⁠Matheus Nunes, midfielders born in Brazil
– ⁠Diogo Costa, goalkeeper born in Switzerland

едит: Ај у курац земјиве во некој глуп фонт биле пишани не се копираа, шо ве ебам ќе се снајдете :D
 

OdMitico

Rajko Mitic
Член од
4 мај 2008
Мислења
1.368
Поени од реакции
312
На хрватите не им е пишано гол да дадат.
Кажете кој баксуз ја пишал утакмицава Гг...
Jas...plus italija -albanija ja imam korneri 8.5+ i onaj kretenon ne ja svirna korner odbranata na donaruma vo 90+
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.714
Поени од реакции
3.874

Затоа Реал имаат 15 ЛШ.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.606
Поени од реакции
43.227
Доколку противникот направи старт, кој не е опасен по противникот, и е со намера да ја игра топката, а не стигне до неа, тогаш е пенал и жолт.
Да, ама ако истото се случи само 2 метра надвор од 16ник е црвен картон, под објаснување дека спречува чиста шанса за гол со фаулот. Зборам за ситуации кога напаѓачот е 1 на 1 со голманот, а дефанзивецот го руши од позади.

Еве ако се случи тоа во 10та минута, 2 метра можат да решат дали некој ќе биде казнет само со пенал и ќе има 80 мин да се врати, или ќе игра 80 мин со 10 души. А фаулот што го прави е практично со ист ефект, и во двете ситуации спасува гол. Крај краева пенал може да се промаши, а од слободен може да примат тие што добиле црвен.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.324
Поени од реакции
57.766
Па на ова првенство Е улога, зашто според новото правило на ова ЕП освен капитенот никој друг не смее да збори со судијата.

Запрашај се да си судија и да ти дојде авторитетот Мората да ти вика "си, си сињор, клир пеналтитас фор ас."
И што фајде ако авторитет како Рамос рецимо или било кој таков капитен збори со судијата, демек овој ќе рече аааа добро Рамос извини чим ти викаш пеналтитас ондак пеналтитас ит ис амиго мио дискулпа ме порфавор.
А и од кај знаете па и ти и Стекот каков е Мората приватно?
Авторитет.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.097
Поени од реакции
2.062
Добро е, помина мирно ноќта во Скопје. Фала ти Италија од срце :love:.
Овај Жив Малер,беше со Зајко изгубија,влезе со Учките попушија,вчера исто,стално на погрешна страна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom