UEFA Champions League - Season 2021/22

Кој ќе биде шампион на Европа за 2021/2022?


  • Вкупно гласачи
    208
  • Гласањето е завршено на .
Член од
4 ноември 2013
Мислења
834
Поени од реакции
1.280
Стелт ке ги урочиш Баерн...
Шала на страна , играат страшен фудбал задњи 4 утакмици , и ја да не урочам , се надевам на најдобар можен начин ке ме демантира Нагелсман за све што кажав за него.
Сане се прероди чоекот , дар-мар прави лево.
Играат директно , без пимплање , трчаат многу , дефанзивно се одлични, напред секоја шанса виси голот на противникот
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Знам што значи рутински. Ниту во таа смисла Јувентус не го направи тоа на терен. Бонучи овој меч го имаше изиграно 200 пати во кариера. Немаше иновативност во играта на Челзи, немаше директност, сето тоа се одвиваше пребавно. Не се ни потрудија дополнително дефанзивците на Јувентус, бидејќи немаше ни против што да се потрудат.
Предвидливо, пробај да го пронајдеш Лукаку во средина, ако не може тука види нешто бочно, па ќе нафрли некој (на главата на Бонучи и Де Лихт).

Не сакам да ја дискредитирам победага на Јувентус. По третпат, заслужена комплетно. Си имаа свој гејмплан, се држеа до него и ја искористија единствената пукнатина совршено.
Само ,,рутински", ,,мастерклас" и слични термини, освен ако не се израз на еуфоричност, не ми се соодветни.
Те разбирам, не реков дека викаш дека незаслужено победи Јуве, ама ми се чини дека ги мешаш термините рутина и доминација. Рутински ти е by the book, а ова е типична Јуве/Алегри победа кога се во подредена/underdog улога. Никој не очекуваше тотална доминација на Јувентус со овој тим, никој не ни рече дека Јуве беше тотално доминантен денеска. Ама се тоа беше свесно така одиграно од страна на Алегри, сигурен сум се сложуваш.

Нема врска со еуфоричност постот иначе. Многу ме нервира значењето што се дава на терминот посед на топка. Освен посед, Челзи денеска ништо друго не прикажа. Шашави беа у средина, без идеа у напад, нервозни... Од една страна ги кењаш Јуве као се бранеле цела утакмица и се смешкаш, а од друга ми викаш заслужена победа. Се чини дека ти го пиша постот у афект, а не ја у момент на еуфоричност. Подобриот денеска победи и тоа е тоа. У ниеден момент не се добиваше впечаток дека Челзи ќе направи нешто, тотално беа без идеа и надиграни. Ако имаа посед.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Тактички, рутински беше добиена текмата, не знам што не е јасно. :) Рутински не значи со 80 посто посед на топка и 200 шанси за гол. До утре да играа немаше да дадат гол Челзи, тоа ми е зборот. Една асална сто процентна шанса не створивте. Лукаку, Хаверц беа у џеб пикнати, да не зборам за Зиеш.
Чекај сега, нели Јувентус играше без напаѓачи?:D
⬜⬛⬜⬛
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Те разбирам, не реков дека викаш дека незаслужено победи Јуве, ама ми се чини дека ги мешаш термините рутина и доминација. Рутински ти е by the book, а ова е типична Јуве/Алегри победа кога се во подредена/underdog улога. Никој не очекуваше тотална доминација на Јувентус со овој тим, никој не ни рече дека Јуве беше тотално доминантен денеска. Ама се тоа беше свесно така одиграно од страна на Алегри, сигурен сум се сложуваш.

Нема врска со еуфоричност постот иначе. Многу ме нервира значењето што се дава на терминот посед на топка. Освен посед, Челзи денеска ништо друго не прикажа. Шашави беа у средина, без идеа у напад, нервозни... Од една страна ги кењаш Јуве као се бранеле цела утакмица и се смешкаш, а од друга ми викаш заслужена победа. Се чини дека ти го пиша постот у афект, а не ја у момент на еуфоричност. Подобриот денеска победи и тоа е тоа. У ниеден момент не се добиваше впечаток дека Челзи ќе направи нешто, тотално беа без идеа и надиграни. Ако имаа посед.
Не ги кењам Јуве дека се бранеле. Тоа е во однос на нивната ,,рутинска победа". Рутина не е еднакво на доминација, секако. Но рутина не е ниту еден единствен шут во рамки на гол на домашен терен и бранење на 25 метри од Шчезни во текот на целиот меч, повеќе или помалку.

И токму затоа, ,,У ниеден момент не се добиваше впечаток дека Челзи ќе направи нешто, тотално беа без идеа и надиграни. Ако имаа посед", спорна и самоуверена е таа констатација.
Рутинираш кога ти си го натерал опонентот да биде инфериорен. Тоа не беше случај вечерва. Едноставно Челзи беше многу слаб.

Чисто за илустрација, она од викендот на Сити беше рутински, без разлика на поседот. Челзи беше во голем дел натеран да игра така. Вечерва, едноставно играа на овој начин затоа што толку беа кадарни.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.640
Аууу какво препотентно створење мајко мила.
Ја гледал Барселона во 1/8 финале, имале два натпревари против Динамо, еден против Баерн во Минхен и против Бенфика, не бил комплициран распоредот, хаха. Тие кутрите Кадиз не можат да го победат, не бил комплициран распоредот вика морковот :ROFLMAO:
Абе оди скриј се таму глауч еден
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.600
Поени од реакции
18.021

Дечково е стварно нешто посебно, колку посреќни ќе бевме ако го имавме место Јович.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.109
Поени од реакции
20.948
Аууу какво препотентно створење мајко мила.
Ја гледал Барселона во 1/8 финале, имале два натпревари против Динамо, еден против Баерн во Минхен и против Бенфика, не бил комплициран распоредот, хаха. Тие кутрите Кадиз не можат да го победат, не бил комплициран распоредот вика морковот :ROFLMAO:
Абе оди скриј се таму глауч еден
Пред една недела излезе на прес конференција пред натпревар и место нормална прес конференција каде што ќе одговара на новинарски прашања, он дојде со напишан говор на лист, едно 3-4 реченици и сето тоа претставено како некакво соопштение од клубот, кажа (прочита) дека со овој состав успех ќе биде да се заврши во топ 4 во Ла Лига, а во ЛШ чуда не се возможни. После тоа од управата се чудеа, никој никакво соопштение не пишал, он сам си го составил.
Интересно е да си фан на Барселона моментално, не знаеш дали да се напиеш домашна препечена ракија пред утакмица или цијанид после утакмица.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.939
Поени од реакции
35.347
Ама баш никој освен Чоли нејќе да не дупи на форумов веќе, зини земјо голтни ме. Подоле од ова нема.
Пола тим ни се едвај полнолетни, со Арсенал да играме ќе не распуца на искуство. Гави е екстра талент, али има 17 години и 30 дена.

Транзицијата шо требаше да се дешава постепено во последните 5 години, сега ни се дешава одеднаш. Данокот за тоа е моменталната ситуација.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.853
Поени од реакции
3.320
Уефалона пак службено загуби. :icon_lol: Ќе беше денот уште подобар и Ѓубрентус да изгубеше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom