UEFA Champions League - Season 2020/21

Кој ќе биде шампион на Европа оваа сезона?


  • Вкупно гласачи
    104
  • Гласањето е завршено на .
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Тагни го @RATM де, што му се плашиш. :D
Уф, поприлично сум сигурен дека не мисли на мене. А и јас знам што пишував.

Нереторички прашував ,,што може Тухел да му донесе на Челзи, Челзи кој е во пределикатна ситуација". Без нималку цинизам или деградирачки тон.

Прашував која е посебноста и што може да извлече Тухел од тоа ништавило. И тоа баш на адреса од Игорче беа упатени овие легитимни прашања. Тој се обиде да разјасни донекаде.

Знаев дека е добар тренер, трофеј со Дортмунд и добра игра, титули со ПСЖ (тие не му ги вреднував многу, разбирливо), но имав предвид дека сепак тој стигна до финале со парижани, а не неговите претходници. Ми требаше нешто повеќе од ,,добар тренер, многу добар тренер".

Е сега, на прашањата пред три и пол месеци на кои имаше малку одговори, добив тоа што го посакував. Не само јас, целата фан-база.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Полека сфаќам дека нашите мислења како фудбалски гледачи и фанови се кур се тресе во ладна вода, за пар месеци, за пар утакмици ставови се мењаат, не се изземам тука ни јас, кога беа шпекулациите за Тухел во Арсенал или Челзи, мислев кај сеа овој, си имаме ние златен млад перспективен тренер :facepalm:, за Жоргињо кога беа шпекулациите на лето еден, ама еден фан на Арсенал немаше позитивен став за тој транфер, нормално поучени од претходните искуства на такви „засилувања“.

Мбапе кога ги реши Баерн, веќе беше готово, дојде неговата ера, крај за Меси и Роналдо (додуша стварно е крај за нив), Марез пак на пример никој не есапеше како некој клучен играч на Сити.

Вечерва Тухел е бог, Пеп е шарлатан, ако првиот го изгуби финалето од вториот, тек тогаш какви преломи од мислења има да се читаат на темава.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Полека сфаќам дека нашите мислења како фудбалски гледачи и фанови се кур се тресе во ладна вода, за пар месеци, за пар утакмици ставови се мењаат, не се изземам тука ни јас, кога беа шпекулациите за Тухел во Арсенал или Челзи, мислев кај сеа овој, си имаме ние златен млад перспективен тренер :facepalm:, за Жоргињо кога беа шпекулациите на лето еден, ама еден фан на Арсенал немаше позитивен став за тој транфер, нормално поучени од претходните искуства на такви „засилувања“.

Мбапе кога ги реши Баерн, веќе беше готово, дојде неговата ера, крај за Меси и Роналдо (додуша стварно е крај за нив), Марез пак на пример никој не есапеше како некој клучен играч на Сити.

Вечерва Тухел е бог, Пеп е шарлатан, ако првиот го изгуби финалето од вториот, тек тогаш какви преломи од мислења има да се читаат на темава.
Ехх, на ПЛ темата ставови се менуваат од полувреме до 65та минута, ти за неколку утакмици, па дури и месеци се чудиш. :D


Општ факт е дека на форумов се креира мислење според формата, а не според конзистентноста. А тоа е пред се поради глупиот тренд на цитирање и исмевање други членови, демек "ете гледаш по мое е"/"тресеш глупости"... После ќе биде по на другиот, па пак по на првиот и се така во круг.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
1.497
Сите го сакаат но не верувам дека постоеше друг тим со желба за трофејот голема како финалистиве, нека се испердашат јако во финале и то е то. Јас не верував дека Челзи може преку Реал а тие ги пореметија. 55-45 за Сити.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Честито зазлужен пролаз на Челзи у финале ЛШ

Честито неочекувано висок пролаз на Реал у ЛШ.

57 повреди.

0 засилувања.

Играње утакмици со играчи од младинскиот тим.

Дајбоже сите до тука бар да можете да догребете.

Челзи-Ман Сити?

Секогаш би навивал за тим чиј што газда не е нафташ.
 

Trent Alexander Arnold

Stamford Bridge, Fulham Road, London, UK, SW6 1HS
Член од
30 јули 2020
Мислења
914
Поени од реакции
4.145
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.729
Поени од реакции
11.564
Да го видиме што визионер ќе биде у Тотнем, Евертон, Лацио, Милан, Лајпциг.
За у Баерн богами Флик поголем визионер ми изгледаше, какви чуда направи за една година после срањата на хрватот. У Сити и Манчини беше визионерче, го состави костурот на тимот за да му парира на Јунајтед и тоа со помалце пари од Пепот.

Али ајде класика детски муабети, да испаднеа пак, на колец ќе го наденеа тука, каква превара бил и пропалица.
Многу поштувам вакви сериозно напишани и издржани со факти постови као твојов, одма се глеа дека не си батхрт ради тоа што Пеп уринираше и се иживљаваше врз Реал Мадрид у тие 4-5 години поминати у Барса, туку стварно ти држи вода муабетот, нека се покаже бе у Евертон прво па после нека биде добар тренер. Убаво им рече, детски муабети...

Се надевам дека вака рационално размислуваш и кога е во прашање Реал Мадрид и Зинедин Зидан, трите титули во ЛШ не му вредат ништо додека не освои барем една со Гранада така?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.874
Многу ми е мило што ќе има англиско финале, уште повеќе ако сити изгуби.
Но едно е сигурно, а тоа е дека и двете екипи заслужено стигнаа до тука.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.503
Поени од реакции
6.129
Не паметам некој тренер да имал поголем импакт врз некоја екипа од Тухел врз Челзи. Ги препороди. И јас бев од тие кои го сметав за исфорсиран тренер но сезонава не затна сите хејтери. Секоја чест. Во финалето 50-50 се шансите, незнам кој сакам повеќе да не освои. :D
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.962
Поени од реакции
25.275
N'Golo Kanté & Riyad Mahrez, perhaps the standouts from these semi-finals, were both playing amateur football at 21 - they were both playing in Ligue 2 at 23.

Edouard Mendy in the meantime wasn't playing top flight football until he was 26!
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Да се играше утакмицава наредна недела би се осмелил да речам дека Челзи има повеќе шанси да победи поради моментумот и жарот што го имаат. Ама наредните три недели Пеп ќе игра едно финале а Челзи ќе мора да изигра неколку финалиња поради моменталната состојба во ПЛ плус финале во купот. Сити има време да ги одмори играчите и да се спремат тактички што ги прави дефинитивно фаворити ама ако Челзи изигра ваква партија како вчера нема да ме чуди да освојат тие.
60-40 имаа предност Сити според моменталната ситуација.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.897
Поени од реакции
84.269
Листа на менаџери со најмногу ЛШ финалиња (од 1992-93 наваму нели, со овој концепт)

Алекс Фергусон - 4
Карло Анчелоти - 4
Марчело Липи - 4

Фабио Капело - 3
Луј ван Гал - 3
Отмар Хицфилд - 3
Јуп Хејнкес - 3
Пеп Гвардиола - 3
Јирген Клоп - 3
Зинедин Зидан - 3

Винсенте Дел Боске - 2
Хектор Купер - 2
Жозе Мурињо - 2
Рафаел Бенитез - 2
Диего Симеоне - 2
Масимилиано Алегри -2
Томас Тухел - 2

17 менаџери што се појавиле повеќе од еднаш на вкупно 29 финалиња

Значи математички, повеќе од 50% шанса има дека во финалето ќе се појави менаџер што веќе претходно бил таму

Клоп, Гвардиола и Зидан догодина би имале најдобра шанса да се придружат на големава тројка.
САФ, Карло и Липи, какви господа се само тоа :cuc:

Во Супер Лигата уште се нема случено менаџер во повеќе од 2 финалиња да се појавил :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom