UEFA Champions League - Season 2020/21

Кој ќе биде шампион на Европа оваа сезона?


  • Вкупно гласачи
    104
  • Гласањето е завршено на .

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Како да не се двоумам бе Џони бе. На средината на јануари изгледавме претажно, 11-ти во лига, тмурни, мртви, се прашував само кога ќе испаднеме во Чемпионшип и колку чинат гробните места во мојана провинција.

Што се случи за три месеци, не знам. Фудбал. Еби му мајката.
Во тој момент се почуствува импактот на новиот тренер и наликувавте на екипа...сепак Челзи нема толку лоши играчи за ова да биди некакво си изненадување..само требаше некој поискусен тренер да ги намести и да извади максимум од нив...Хаверц на пример се гледа дека има огромен потенцијал и му требаше да стекни самодоверба...за Вернер исто..Жоргињо и Канте можеби не се генијалци ама се ок играчи..можат да збркаат работа, Ковачич исто..дефанзивците можеби не се класа играчи ама сите се надпросечни...онака си ја бркаат работата.

Генерално Челзи делува компактно и се тешка екипа за победување....само му фали играч како Хазард(помлада и поеластична верзија :icon_lol: ) или Марез за полесно да ги решаваат утакмиците.
Автоматски споено мислење:

Ve tepase Arsenal u ligata u dekemri, si go smenivte trenerot i se preporodivte, sega na prag na vtor LS trofej.

Na drugata strana od toj duel so taa pobeda i pocna renesansata sto rezultirase so fantasticen skok od 16 na 10 mesto na tabelata.

Sent from my SM-A217F using Tapatalk
А пак ако го сменеа Артета пичку матер...можеби до кај 7-дми ќе стигнеа.
Автоматски споено мислење:

Респект за фановите на Реал овде на форумот и низ интернетот ги приметувам, честитаа и признаа дека заслужено загуби Реал. Поштовам реални луѓе.
Инаку, сепак оваа година ЛШ нема да биде година на Манчестер Сити, убеден сум дека Челзи го добива финалето, само заради една работа, Тухел е неверојатно одличен анализатор и тактички многу писмен тренер, очекувам реприза на полуфиналето од ФА купот и идентичен резултат.
Тухел е тактички писмен и одличен анализатор...а Гвардиола е тотален лаик а не тренер со трилион титули зад него.....и секако дека ќе има реприза од полуфиналето од ФА Купот каде Сити џогираа по теренот и делуваа тотално незаинтересирано....секако дека во финалето ќе влезат со ист пристап.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Во тој момент се почуствува импактот на новиот тренер и наликувавте на екипа...сепак Челзи нема толку лоши играчи за ова да биди некакво си изненадување..само требаше некој поискусен тренер да ги намести и да извади максимум од нив...Хаверц на пример се гледа дека има огромен потенцијал и му требаше да стекни самодоверба...за Вернер исто..Жоргињо и Канте можеби не се генијалци ама се ок играчи..можат да збркаат работа, Ковачич исто..дефанзивците можеби не се класа играчи ама сите се надпросечни...онака си ја бркаат работата.

Генерално Челзи делува компактно и се тешка екипа за победување....само му фали играч како Хазард(помлада и поеластична верзија :icon_lol: ) или Марез за полесно да ги решаваат утакмиците.
Автоматски споено мислење:



А пак ако го сменеа Артета пичку матер...можеби до кај 7-дми ќе стигнеа.
Автоматски споено мислење:



Тухел е тактички писмен и одличен анализатор...а Гвардиола е тотален лаик а не тренер со трилион титули зад него.....и секако дека ќе има реприза од полуфиналето од ФА Купот каде Сити џогираа по теренот и делуваа тотално незаинтересирано....секако дека во финалето ќе влезат со ист пристап.
Убаво си ја погодил до танчина, само кога видов дека ,,Канте е океј играч", добив неочекувана атрофија на мускулите.

<3
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Тухел е тактички писмен и одличен анализатор...а Гвардиола е тотален лаик а не тренер со трилион титули зад него.....и секако дека ќе има реприза од полуфиналето од ФА Купот каде Сити џогираа по теренот и делуваа тотално незаинтересирано....секако дека во финалето ќе влезат со ист пристап.
Никаде не реков дека Гвардиола е лаик, далеку од тоа. Разликата помеѓу нив двајца ја гледам во тоа што Гвардиола си ја тера неговата тактика, додека Тухел својата тактика ја моделира врз противникот, што мислам дека е клучно за победување во финале. Дека Сити си џогирале во полуфиналето и биле незаинтересирани, ок, нека ти биде.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Честитки за фановите на Челзи, прејак двомеч изигра тимот нивни. Плус изиграа џентлменски и не искористија шанси за да не пукни петарда и блам.
Крос, Касемиро и Модриќ (батали уморот) да ги затвориш и да не оставиш воопшто простор за да креираат нешто е мастерклас потег и анализа на Тухел. Да не се повторувам со повеќе членови - Жоржињо и Канте кои машини, браво.

п.с. Честитки и до фановите на Барса.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.505
Поени од реакции
62.324
Како да не се двоумам бе Џони бе. На средината на јануари изгледавме претажно, 11-ти во лига, тмурни, мртви, се прашував само кога ќе испаднеме во Чемпионшип и колку чинат гробните места во мојана провинција.

Што се случи за три месеци, не знам. Фудбал. Еби му мајката.
Знам дека и тогаш Тухел беше тренер, ама Лампард го осакати тимов бајаги, па им требаше време некој да им каже на играчите кога и како. ВО ПЛ темата се кладев дека сигурно ке завршат пред нас, ради подолгата клупа. Ова што го направи Тухел за така кратко време е буквално се*ење на глава на сите оние што викаат дека транзиција во тим мора да трае која година.

И да дополнам. Не ми е јасно како Сити е фаворит во финале. За мене, шансите се 50-50.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Никаде не реков дека Гвардиола е лаик, далеку од тоа. Разликата помеѓу нив двајца ја гледам во тоа што Гвардиола си ја тера неговата тактика, додека Тухел својата тактика ја моделира врз противникот, што мислам дека е клучно за победување во финале. Дека Сити си џогирале во полуфиналето и биле незаинтересирани, ок, нека ти биде.
Ќе видиме...можеби не беа незаинтересирани ама сигурно немаа 100% пристап или идентичен како што ќе имаат во финалето...всушност ќе си видиш сега самиот како ќе трчаат во финалето и каков пресинг ќе удрат.

Во сабота ќе си чукнат една пробна во меѓувреме :D
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.047
Ќе видиме...можеби не беа незаинтересирани ама сигурно немаа 100% пристап или идентичен како што ќе имаат во финалето...всушност ќе си видиш сега самиот како ќе трчаат во финалето и каков пресинг ќе удрат.

Во сабота ќе си чукнат една пробна во меѓувреме :D
Имаа 100% пристап милијарда посто. Финале е, најстар куп, можност за 4 титули сезонава. Самиот Гвардиола и цел тим на Сити да дојде и да ме убедува у спротивното нема да им поверувам.

За кој кур да играат незаинтересирано у јебено финале.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Имаа 100% пристап милијарда посто. Финале е, најстар куп, можност за 4 титули сезонава. Самиот Гвардиола и цел тим на Сити да дојде и да ме убедува у спротивното нема да им поверувам.

За кој кур да играат незаинтересирано у јебено финале.
Може зашто не беше финале, туку полуфинале? :cool: Финале Челзи со Лестер играат...

Да ми кажел некој дека ќе гледам меч каде Челзи вака ќе го издоминира Реал немало да верувам... Браво, алал вера. :cuc: Уште поголем респект што стигнаа до финале со ваков состав од главно млади деца. Тухел сите го оспорувавме (и јас тука на форумов) ама човекот им ја затна муцката на сите.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.313
Вакво надјачување на среден ред немам одамна видено, секоја чест. :cuc:
Канте играч на двомечот, изгази човекот на секоја педа од теренот.

За она што сака да го игра Тухел Челзи ги има идеалните играчи и затоа волку добро играат. Позитивно сум изненаден морам да признаам, не очекував ваков импакт да има.
Другпат малце повеќе доверба во тоа што пишувам. Уште тогаш реков Тухел и Челзи е перфектна комбинација како и во времето за Клоп и Ливерпул кога скепсата овде беше уште поголема.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.535
Никаде не реков дека Гвардиола е лаик, далеку од тоа. Разликата помеѓу нив двајца ја гледам во тоа што Гвардиола си ја тера неговата тактика, додека Тухел својата тактика ја моделира врз противникот, што мислам дека е клучно за победување во финале. Дека Сити си џогирале во полуфиналето и биле незаинтересирани, ок, нека ти биде.
Bas naprotiv, obicno Guardiola izmisluva topla voda vo LS :)
Finaleto e za 3 nedeli (mislam), rastereten Guardiola koj zavrsi rabota vo premier liga, znaejki go kakov perfekcionist e ima da gi podgotvi maksimalno. Plus Chelzi grcevito se bori za top 4 vo premier liga, sto dodatno ke gi iscrpi.
City e vo ogromna prednost. Vo tolku golema sto vo sabota ke pravi sparing mec protiv finalistot so negoviot B tim.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.313
Ко ќе ми текне тогаш какви дискусии имаше за Тухел као ништо досега не покажал, не било нешто посебно титула со ПСЖ и слично а сега му се дава почит за тоа што за кратко време сработи.


Од овде на долу почнува дискусијата ако не ве мрзи да читате.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.410
Поени од реакции
42.664
Ко ќе ми текне тогаш какви дискусии имаше за Тухел као ништо досега не покажал, не било нешто посебно титула со ПСЖ и слично а сега му се дава почит за тоа што за кратко време сработи.


Од овде на долу почнува дискусијата ако не ве мрзи да читате.
Тагни го @RATM де, што му се плашиш. :D
 
Член од
21 април 2017
Мислења
237
Поени од реакции
703
Ќе бидам лажго ако не речам дека се надевав некаде длабоко во себе на победа, но..едно големо НО - ми беше јасно уште од првите 5 мин шо ќе се десит така да малку полесно ми падна крајниот епилог.

Реал го пратам активно скоро 20 години - без преувеличување јас не памтам да некогаш бил во олку натрчан, натуркан и надскоан. Бил надигран многу пати, бил тактички издоминиран многу пати...ама никогаш не бил вака физички рашамаран.
Годините на играчите, физичката премореност и недоопоравената клупа си го напраја своето - а Тухел со маестрално поставена игра го искористи то на многу вешт, едноставен и искусен начин.

Најдраго ми е за Каи Хавертз. Дечкото вечерва покажа дека фудбалот го имат во малиот прст и дека парите фрлени за него се оправдани за сметка на то каков играч можит да станит.
За Канте немам зборој - во Челзи се истанча и од аспект на играње со топка, за неговата плуќа и читање на игра не се ни обидувам да арчам букви по шо се е јасно.
Азпиликуета капитениште. Знам дека Тери и Лампард се легенди и англичани ред се, али Цезар за мене е можда и најдобриот капитен шо сум го гледал во Челзи.
Финалето ќе го уживам, по шо знам дека ќе бидит ватромет утакмица. Не се обидувам да прогнозирам ништо по шо ама баш се можит да се десит помеѓу овие екипи во една утакмица.

За крај, мојот Реал изваде најмаксимум од сезонава во ЛШ. Со десеткуван тим, со крпени позиции, со скоро испаѓање во група до полуфинале со активен резултат од првиот меч. Ова да го нудеше некој во Јануари ќе го напраев будала, ама ете.
Ремонтот е неминовен, пазарење на нова крв е неопходна и искрено се надевам дека летово ќе се десит то. Во спротивно и следната сезона ќе бидит борење :)

Челзиаши, честитки и уште еднаш браво
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.313

Kajgana Shop

На врв Bottom