UEFA Champions League - Season 2020/21

Кој ќе биде шампион на Европа оваа сезона?


  • Вкупно гласачи
    104
  • Гласањето е завршено на .
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
Која е линијата помеѓу навивач и фан?
Мене не ми е во уста зборот фанови, јас викам навивачи за сите.
Ама има разлика од тоа да навиваш за некој клуб, и чат пат два три пати да одиш да ги гледаш во живо и од оние кои секој натпревар се на трибини и буквално пола живот им е клубот.
Си бил на натпревари и сам знајш која е разликата помеѓу тебе и оние локал навивачи.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Поентата на фудбалот е победување натпревари и освјојување титули. Толку е едноставно. :)
Тоа е веројатно така, некој објективен параматер. Ама (ова нема врска со Челзи) фудбалот не можеш да го стесниш само на ,,титули и победи". Неприродно е. Играта е емоција, затоа тука се вклучуваат и многу субјективни фактори. И фудбалот не е она што го гледаме само 90 минути. Овие што влетаа на темата во суштина имаат и поента, само не знаат да ја пренесат, несмасни и нападни се.
Доколку една обична игра (најнеобична на светот, затоа е и најпопуларна и најприфатлива), може да биде причина за прекин на граѓанска војна, започнување на граѓанска војна, општествени и системтски промени, тогаш не смееме да го сведеме фудбалот на парче метал.

Патем, Манчестер е секако поголем клуб од Челзи, пред некој малоумник од оваа новоформираната армија да се залета и да ја отера повторно темата во погрешна насока.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Мене не ми е во уста зборот фанови, јас викам навивачи за сите.
Ама има разлика од тоа да навиваш за некој клуб, и чат пат два три пати да одиш да ги гледаш во живо и од оние кои секој натпревар се на трибини и буквално пола живот им е клубот.
Си бил на натпревари и сам знајш која е разликата помеѓу тебе и оние локал навивачи.
Не видов разлика, истата љубов ја имаме кон клубот.

Може има разлика со некои кои имаат шанса да одат на секој натпревар, но не се баш приврзани, не ги интересира многу фудбалот и избираат само 2-3 пати да одат, колку да се каже.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
Не видов разлика, истата љубов ја имаме кон клубот.

Може има разлика со некои кои имаат шанса да одат на секој натпревар, но не се баш приврзани, не ги интересира многу фудбалот и избираат само 2-3 пати да одат, колку да се каже.
Не знам ти со какви навивачи си седел ама она шо го видов јас во Мадрид не се споредува.
Буквално живеат за фудбал,на прво место му е фудбалот.
Ги гледаш стари бабички облечени во дресови, со шалови со реквизити седат во метро и цел пат до стадион прават муабет за клубот, цела историја ја знаат од А до Ш.
Ние ги викаме тука хардкор навивачи. Нив клубот му е во крвта, нема споредба реално.

Јас останав со подзината уста, се зачудив колку им значи клубот, тоа што го гледаме на трибини не е ништо, немаме целосна слика за оние кои живеат на местото.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Трудам се да бидам објективен, али рецимо у секој поглед поголем клуб од твој арсенал... па ке кажу кд направите дистинкцију од фанови кои што сте и навијачи тга можете да ги разберете овија работе... а до тга ке изгледате у најмалу руку смешни... едноставно да ве чита овде некој навијач на манчестер или ливерпул ке се крсти со две раце и ке се прашува кој им курац на овие да се расправаат за клуб за кој немаат благе везе со нивниот.
Секако дека е поголем, еве у цел свет се збори за великанот Ѕвезда шо станал шампион еднаш у Европа богати.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Не знам ти со какви навивачи си седел ама она шо го видов јас во Мадрид не се споредува.
Буквално живеат за фудбал,на прво место му е фудбалот.
Ги гледаш стари бабички облечени во дресови, со шалови со реквизити седат во метро и цел пат до стадион прават муабет за клубот, цела историја ја знаат од А до Ш.
Ние ги викаме тука хардкор навивачи. Нив клубот му е во крвта, нема споредба реално.

Јас останав со подзината уста, се зачудив колку им значи клубот, тоа што го гледаме на трибини не е ништо, немаме целосна слика за оние кои живеат на местото.
Па и мене ми е така. Нормално дека не може на сите да им е исто, секако и овде има многу такви обични фанови на кои им е само занимација да седнат два пати неделно да изгледаат натпревар. И нема ништо лошо во тоа. Јас можам само за мене да зборам. Секојдневие ми е Челзи, нема шанси да помине ден, а да не помислам, да не прочитам, да не зборам за Челзи. Буквално се за клубот следам секојдневно, а секако и дека ја знам историјата. Имам тетоважа за Челзи што ќе ја носам цел живот на тело. Си плаќам членство на клубот. Нема шанси да пропуштам ни секунда од натпреварите на Челзи. Доколку не сум во можност да следам во живо, гледам снимка. Единствената разлика со тој што оди на секој натпревар е тоа што он има можност да оди, а јас не. Не е мој избор да не одам, доколку имав можност ќе одев на секој натпревар. Патем, има и илјадници локални навивачи кои не одат на натпревари, не може и они да не се вреднуваат исто со тие на стадион. Стадионот е 40 илјади, секако не може да ги собере сите навивачи.
А и тоа што некој оди на стадион не значи дека разбира повеќе од тебе, дека е информиран повеќе од тебе и дека му значи повеќе од тебе. Добар дел ич не се информирани и не се замараат многу надвор од стадион, па се чудат зошто нема некој играч, иако веќе некое време се знаело дека е повреден или дека не отпатувал со тимот, и слично.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Која е линијата помеѓу навивач и фан?
Навивач навива за вистински клуб, додека фан за нафташка играчка. Ти си фан, додека ние кои сме за Реал, Барса, Атлети, Јунајтед, Баерн, Интер, Јуве итн. сме навивачи.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
Па и мене ми е така. Нормално дека не може на сите да им е исто, секако и овде има многу такви обични фанови на кои им е само занимација да седнат два пати неделно да изгледаат натпревар. И нема ништо лошо во тоа. Јас можам само за мене да зборам. Секојдневие ми е Челзи, нема шанси да помине ден, а да не помислам, да не прочитам, да не зборам за Челзи. Буквално се за клубот следам секојдневно, а секако и дека ја знам историјата. Имам тетоважа за Челзи што ќе ја носам цел живот на тело. Си плаќам членство на клубот. Нема шанси да пропуштам ни секунда од натпреварите на Челзи. Доколку не сум во можност да следам во живо, гледам снимка. Единствената разлика со тој што оди на секој натпревар е тоа што он има можност да оди, а јас не. Не е мој избор да не одам, доколку имав можност ќе одев на секој натпревар. Патем, има и илјадници локални навивачи кои не одат на натпревари, не може и они да не се вреднуваат исто со тие на стадион. Стадионот е 40 илјади, секако не може да ги собере сите навивачи.
А и тоа што некој оди на стадион не значи дека разбира повеќе од тебе, дека е информиран повеќе од тебе и дека му значи повеќе од тебе. Добар дел ич не се информирани и не се замараат многу надвор од стадион, па се чудат зошто нема некој играч, иако веќе некое време се знаело дека е повреден или дека не отпатувал со тимот, и слично.
Баш тпа заборавив да го спомнам има локалци кои не можат да си дозволат да одат на стадион па не ги прави помалку навивачи од другите.

Муабетот ми е дека тие се пораснати со клубот,го доживеале клубот од самото раѓање, преку раскажување од татковци, дедовци.
Не ги дискредитирам навивачите од страна, поштовам, ама пак има разлика од локал навивач со навивач од страна.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.859
Поени од реакции
54.386
Реално колку и да навивам за Интер далеку е од првиот ешалон на Европскиот крем историски гледано...реално нема логика Интер да биди пред Ајакс на пример...тие се вториот ешалон да речиме Интер,Ајакс,Бенфика и Порто...дури Интер има помалце Champions league appearances од Црвена Звезда...нема никаква основа да ги рамниме со Милан,Ливерпул,Јувентус и Манчестер во Европа.
Никогаш не пријавувам мислења, ама ова го пријавив со огромно задоволство, омраза и голема количина на пцовки. Говедо. Би те убил. Мрш од Интер.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
Јас мислам Џони е таен шпион пуштен од Јуве, да прај дестабилизација во фан клуб Интер и пошироко :D
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Никогаш не пријавувам мислења, ама ова го пријавив со огромно задоволство, омраза и голема количина на пцовки. Говедо. Би те убил. Мрш од Интер.
Немој да се нервираш Џонтра комраду..знајш дека од балкон се фрлам за Интер...не дозволувај злите духови да не раскараат.
Автоматски споено мислење:

Навивач навива за вистински клуб, додека фан за нафташка играчка. Ти си фан, додека ние кои сме за Реал, Барса, Атлети, Јунајтед, Баерн, Интер, Јуве итн. сме навивачи.
Освен овие бланко брату...овие се детски навивачи :D
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.655
Поени од реакции
13.156
За да се разбере суштината на постот и дискусија треба прво да разберете разлика од навијач до фан, али очигледно неписменоќата е во подем и класификацијата за голем клуб се заснова кој колку бил богат и маркетиншки вредел, додека суштината, репрезентацијата на тој клуб значи ниту ве занима ниту имате појма.
Не е мал број на тие фанови од Азија кои доаѓаат во Европа да ги гледаат клубовите за кои навиваат (упс, па тогаш се и навивачи :D). А тоа што купуваат дресови и многу други работи, не е за потсмев, туку само поголем плус за тие фанови, како ги викаш.

Е сега, доаѓаме до тие митски навивачи. Тоа е всушност носталгија за таму седумдесетите, посебно осумдесетите, нов бран, панк, тифо сцена... (Не станува тука збор за 80% (веројатно и повеќе), кои доаѓаат денес на стадион, од кои некои ќе промрсат за тоа дека во денешниот фудбал се е во пари, но без проблем ќе си доаѓа пак на стадион) А тоа навивачки групи, тифо, трт-мрт, полека исчезнува или се менува скоро до непрепознатливост. Тие се последица на социјални, (суб)културни движења, кои веќе се минато. А речиси како по правило, секое ново движење трае пократко, дури и е и помалку масивно од претходното, од кое што и произлегува (иако некогаш и преку негирање). Денес веќе не постои ни почва за некое такво движење.

Начин на кој се прати фудбалот, како се навива, се менува и ќе се менува, исто како и типот на луѓе кои што доаѓаат на стадион.

Е сега, од таа тифо сцена, во Западна Европа скоро па и да не остана ништо. Неколку "кежуал" групи кои ќе се испотепаат меѓу себе во Британија, а имаат скоро никакво влијание врз клубовите и врз било што друго. И во други држави, највеќе што може да видиме е некоја организација, која ќе подготви кореографија и слично, во името на добрите стари времиња, некаде ќе ги испочитуваат малку повеќе. А некои порадикални групи, кои што и немаат пристап на стадион ќе ги користат разни странски к домашни служби (како во Германија, на пример).

И тука доаѓаме до фамозните навивачи од Источна Европа, каде што некако се задржува уште таа субкултура. Но, тоа е последица на транзицијата, политичките околности и најважното манипулација од страна на секакви служби. Ги користат за политички, етнички пресметки, за пресметки со мигрантите (многу често и ги користат како корисни идиоти, па одработуваат токму за тоа за што се против). Но, да не заборавиме и за криминал.

Да ги баталиме Полска, Унгарија и др., и да видиме што се случува во "регион".

Уште од крајот на осумдесетите политички користени, водени од службите, на крај, тоа кулминираше, така што навивачките групи служеа за регрутирање во разни паравоени единици. Уште од тогаш поврзани со криминал... често одработуваат за менаџери или други лица околу клубот... И до ден денес е исто. Само што сега ги вклучуваат и во некои легални бизниси, како сега овие на ЦЗ.

Да се донесе одлука дека повеќе се штетни отколку корисни, за месец дена има да ги растурат.
 
Последно уредено:

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Напишав, за мене Милан е европски гигант. Во периодот кога најмногу гледав фудбал, Милан беше поим за екипа. Проблемот е што веќе една деценија и повеќе се многу паднати. Ако гледаме низ историска перспектива, Милан е дефинитивно прв ешалон. Еве, ќе го додадам во оригиналниот пост, во право си.
Автоматски споено мислење:



Од тие фамозни 7 пенали, само еден беше 100% чист пенал, и беше огромна неправда што не беше суден. За другите се жалеа по методот акумулирани полу пенали, а тоа не се акумулира.
Imaa 2 cisti penali od igra so raka, i 2 cisti pri fauli vrz Drogba.. drugite 3 bea polupenali..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom