UEFA Champions League 2018/19

Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.210
Поени од реакции
169.315
Кај бајачката на Грујо е отиден вонбрачниот на Фергусон ;)
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
4.488
Поени од реакции
6.152
Кога беше ждрепката стварно беше 80%-20% за псж и сега е толку ама во корист на јунајтед :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.703
Поени од реакции
33.708
Епа некои пишаа % > форма и повреди :D

Верати е спремен, за Кавани не се знае и засега само за Нејмар е потврдено дека ги пропушта двата натпревари.

И не претерувајте со тие 20% за ПСЖ, барем 40% им давам. 20% ќе има ако го нема и Мбапе. :D
Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.212
Поени од реакции
3.280
Значи откако дојде Солскјаер не само што почнаа да играат препородено туку и некоја луда среќа ги прати мајката... :) Не паметам ваков позитивен пресврт за една екипа за толку кратко време. Кога беше ждрепката во декември на Јунајтед му давав максимум 20% шанса за пролаз со ПСЖ. Сега би рекол дека шансите се некаде 70% за нив.
Многу тимови имале ваков пресврт, откако ќе сменат тренер. Всушност најголем дел од тимовите кои мењаат тренер во тек на сезоната имаат серии на резултати на еуфорија, разликата е само колку време траат. Проблемот е што таквите серии не траат вечно. Позитивната атмосфера почнува да се губи, мотивацијата опаѓа, противниците се прилагодуваат и на крај работите се враќаат на почеток. Тоа најчесто се случува, што не значи дека ќе се случи истото и со Јунајтед. Мада јас би се изненадил ако Јунајтед е исклучок. Мислам дека многу луѓе им го преценуваат квалитетот на тимот во моментов, исто како што го потценуваа додека им беше тренер Мурињо.
Најсвеж пример на кој ми текнува е, Милан од лани. Го ставија Гатузо, имаа серија добри резултати, меѓутоа после определен период резултатите се нивелираа. Ми текнува и на една сезона на Интер, кога го ставија Раниери на полусезона и имаа серија од 7 или 8 победи по ред, што потоа ги следеше серија од 7 порази по ред. :LOL:

Јас уште мислам дека ПСЖ се благи фаворити, за нијанса. Во секој случај, треба да биде многу израмнет двомеч
 
Последно уредено:

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
6.746
Поени од реакции
10.762
Во Јунајтед стварно вредат Де Геа и Погба, тска-така се Лукаку, Марсијал и Рашворд, се друго, тежок просек.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
29.744
Поени од реакции
34.765
Многу тимови имале ваков пресврт, откако ќе сменат тренер. Всушност најголем дел од тимовите кои мењаат тренер во тек на сезоната имаат серии на резултати на еуфорија, разликата е само колку време траат. Проблемот е што таквите серии не траат вечно. Позитивната атмосфера почнува да се губи, мотивацијата опаѓа, противниците се прилагодуваат и на крај работите се враќаат на почеток. Тоа најчесто се случува, што не значи дека ќе се случи истото и со Јунајтед. Мада јас би се изненадил ако Јунајтед е исклучок. Мислам дека многу луѓе им го преценуваат квалитетот на тимот во моментов, исто како што го потценуваа додека им беше тренер Мурињо.
Најсвеж пример на кој ми текнува, е Милан од лани. Го ставија Гатузо, имаа серија добри резултати, меѓутоа после определен период резултатите се нивелираа. Ми текнува и на една сезона на Интер, кога го ставија Раниери на полусезона и имаа серија од 7 или 8 победи по ред, што потоа ги следеше серија од 7 порази по ред. :LOL:

Јас уште мислам дека ПСЖ се благи фаворити, за нијанса. Во секој случај, треба да биде многу израмнет двомеч
Неможеш да го споредиш Јунајтед и Милан во никој случај моментално. Мора да се земе во предвид дека дел од играчите играа далеку под своите можности баш поради Жозе Мурињо. Значи не е само еуфорија и моментум, туку Погба, Рашфорд и Марсијал пред се играат во опсег на своите спобности и го прикажуваат токму тоа што се очекува(ше) од нив.

Земи ја во предвид исто мрвата атмосфера што ја создаваше Мурињо и лузерскиот менталитет кој го наметнуваше пред и после секој натпревар. Кој нормален менаџер изјавува "nothing new for this club" после СРАМЕН пораз од Севиља, со цел да ја оттгрне вината од себе? Исто така при пласманот во 1/8 финале сезонава пола саат дрндаше на пресот како тој се пласирал во нокаут фазата во ЛШ во секоја сезона што ја играл и како тие 2 сезони што не играл ЛШ освојувал ЛЕ. Чекај малце, кој ќе игра осмина финале во вторник, тој или Јунајтед? :D Нормално, сакаше да им го плесне на Сколс и Фердинанд што јадеа гомна за него, бидејќи Манчестер има 2 пати излезено во групите во 2005/06 и 2011/12, но на сосема погрешен начин.

Се согласувам дека моментумот има влиание, но ете имаа катастрофален меч со Барнли, сепак успејаа да дојдат до поен и да победат рутински на следните 2 утакмици. Исто така огромна позитивна промена во карактерот и менталитетот.

Ќе видиме, наредните 3 меча се со ПСЖ, Челзи и Ливерпул. Ќе покажат многу за реалната ситуација во која е клубот, тоа е сигурно.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.212
Поени од реакции
3.280
Неможеш да го споредиш Јунајтед и Милан во никој случај моментално. Мора да се земе во предвид дека дел од играчите играа далеку под своите можности баш поради Жозе Мурињо. Значи не е само еуфорија и моментум, туку Погба, Рашфорд и Марсијал пред се играат во опсег на своите спобности и го прикажуваат токму тоа што се очекува(ше) од нив.

Земи ја во предвид исто мрвата атмосфера што ја создаваше Мурињо и лузерскиот менталитет кој го наметнуваше пред и после секој натпревар. Кој нормален менаџер изјавува "nothing new for this club" после СРАМЕН пораз од Севиља, со цел да ја оттгрне вината од себе? Исто така при пласманот во 1/8 финале сезонава пола саат дрндаше на пресот како тој се пласирал во нокаут фазата во ЛШ во секоја сезона што ја играл и како тие 2 сезони што не играл ЛШ освојувал ЛЕ. Чекај малце, кој ќе игра осмина финале во вторник, тој или Јунајтед? :D Нормално, сакаше да им го плесне на Сколс и Фердинанд што јадеа гомна за него, бидејќи Манчестер има 2 пати излезено во групите во 2005/06 и 2011/12, но на сосема погрешен начин.

Се согласувам дека моментумот има влиание, но ете имаа катастрофален меч со Барнли, сепак успејаа да дојдат до поен и да победат рутински на следните 2 утакмици. Исто така огромна позитивна промена во карактерот и менталитетот.

Ќе видиме, наредните 3 меча се со ПСЖ, Челзи и Ливерпул. Ќе покажат многу за реалната ситуација во која е клубот, тоа е сигурно.
Не навлагам во подробности за клубот, кој што изјавил и сл., зошто не ги знам доволно. Само ќе ти кажам дека истиот аргумент го имаа и навивачите на Милан лани со Монтела, дека играчите потфрлаат ради него и дека не го искористува полниот капацитет на тимот. Мислам дека сега го имаат истиот став и за Гатузо. :D
Нормално, различни се околностите за двата тима, квалитетот на играчите е дефинитивно различен, ама не мислам дека тренерите, генерално, за краток период имаат толкав драстичен ефект врз перформансите на играчите. Најчесто се сведува на групната психологија. Кај тимските спротови таа си има посебна динамика. Дава краткотраен фикс на мотивацијата и самодовербата на играчите, ама крајниот ефект е скоро секогаш мал.

Ќе видиме, можеби сум грешка. Јас се надевам, за доброто на вашиот клуб, дека било единствено до Мурињо и неговиот лузерски менталитет, зошто после мењање на менаџер на ваков начин, следен пат, покрај тренерот, можеби ќе треба да ја менувате и оваа група на играчи. А тоа е потешко. Веќе избркаа еден менаџер со саботирање, што значи ја имаат таа моќ сега во клубот. Ако, евентуално, се вратат на старото ниво, им падне формата, спотлајтот е на нив, нема да пропуштат пак да го пробаат истото и со друг следен тренер. Пример за тоа е клапата во Челзи, чиј лидер е веројатно Азар, кои скоро и да нема тренер што не пробуваат да го саботираат.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.116
Поени од реакции
2.846
Значи откако дојде Солскјаер не само што почнаа да играат препородено туку и некоја луда среќа ги прати мајката... :) Не паметам ваков позитивен пресврт за една екипа за толку кратко време. Кога беше ждрепката во декември на Јунајтед му давав максимум 20% шанса за пролаз со ПСЖ. Сега би рекол дека шансите се некаде 70% за нив.
Тоа е затоа што Солскјер играше во МЈ и знае како се однесува екипата, го сакаат од раководството, а мислам дека им беше тренер и на младинците, пред да стане сега тренер на сениорите.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
12.105
Поени од реакции
19.304
Вие како сте со повреди/суспендирани?
Милер суспендиран за двата натпревара. Толисо повреден и Робен сеуште не е спремен, но до тогаш можеби ќе биде спремен. Ноер исто пропушта тренинзи али ништо сериозно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom