Udemy/online course vs irl академија

Член од
21 февруари 2023
Мислења
20
Поени од реакции
16
Буквално насловот. Дали имате искуство со едно (или двете) од тие и што би кажале за истото?

Најдов курс кој што е препорачан од голем број на луѓе на Udemy кој што е *многу* поефтин од кој било фронтенд курс/академија во Македонија, било со одење во нивни канцеларии или од дома преку свој компјутер. Малку („малку“) сум стегнат со пари, па затоа размислувам поќе за Udemy.

Имам базично познавање од html, css, и помалку од базично кога доаѓа збор за javascript, благодарејќи на freecodecamp

Мислења околу ова, прос/конс, итн.? Фала!

Инаку, ова е линкот до udemy курсот, кој моментално е на попуст и е само 10 долари ако го купам до 31 август (иако најверојатно можам истиот да го најдам како торент за без пари, но барем 10 долари не ми се проблем)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.965
Поени од реакции
35.904
Буквално насловот. Дали имате искуство со едно (или двете) од тие и што би кажале за истото?

Најдов курс кој што е препорачан од голем број на луѓе на Udemy кој што е *многу* поефтин од кој било фронтенд курс/академија во Македонија, било со одење во нивни канцеларии или од дома преку свој компјутер. Малку („малку“) сум стегнат со пари, па затоа размислувам поќе за Udemy.

Имам базично познавање од html, css, и помалку од базично кога доаѓа збор за javascript, благодарејќи на freecodecamp

Мислења околу ова, прос/конс, итн.? Фала!

Инаку, ова е линкот до udemy курсот, кој моментално е на попуст и е само 10 долари ако го купам до 31 август (иако најверојатно можам истиот да го најдам како торент за без пари, но барем 10 долари не ми се проблем)
Јас сум ти самоук и немам платено денар на локални „академии“ во мкд, првиот курс за веб што го имав поминато беше The Web Developer Bootcamp од Colt Steele.
Во денешно време мислам дека воопшто не се исплати да си го губиш времето со академии со тоа што имаш „личен асистент (Chat GPT)“, прашувај го за се што не ти е јасно и ќе ти го објасни секој ред од кодот.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.462
Поени од реакции
4.982
Буквално насловот. Дали имате искуство со едно (или двете) од тие и што би кажале за истото?

Најдов курс кој што е препорачан од голем број на луѓе на Udemy кој што е *многу* поефтин од кој било фронтенд курс/академија во Македонија, било со одење во нивни канцеларии или од дома преку свој компјутер. Малку („малку“) сум стегнат со пари, па затоа размислувам поќе за Udemy.

Имам базично познавање од html, css, и помалку од базично кога доаѓа збор за javascript, благодарејќи на freecodecamp

Мислења околу ова, прос/конс, итн.? Фала!

Инаку, ова е линкот до udemy курсот, кој моментално е на попуст и е само 10 долари ако го купам до 31 август (иако најверојатно можам истиот да го најдам како торент за без пари, но барем 10 долари не ми се проблем)
Zapazi gi slednive cekori i ke imas nekoj uspeh, inace dali ke ides na udemy kurs ili akademija ili fakultet nebitno
1. odberi sto sakas da rabotis i fokusiraj se na toa
2. istrazi koi tehnologii se popularni tamu i koj/i se najbarani programski jazici za taa tehnologija
3. najdi dobar kurs sto ke ti gi dade osnovite na toj programski jazik (preporaka kade da gledas kursevi podolu)
4. Otvori akaunti za github, chatGPT i codeium (besplatni se, prvoto za gi cuvas proektite, vtoroto da ti objasnuva kod, tretoto za pomos pri programiranje)
5. Najdi privatni proekti/problemi i raboti na toa da gi resis niv (samo zavrsen kurs nema da ti donese ni znaenje ni rabota, treba da pokazes resenija na daden problem)

Onlajn resursi koi mozes da gi koristis za da se steknes so znaenje (ne se podredeni po kvalitet, ama udemy definitivno ne bi mi bil prv izbor):
1. edx
2. coursera
3. freecodecamp
4. pluralsight
5. udemy

Ako nemas idea za sto proekt da pravis pogledni build-your-own-x na github i ke dobies inspiracija kako da napravis nesto sto veke postoi dodeka go ucis jazikot sto sakas.

Super vazno nauci gi osnovite na GIT (kako najpopularen version control system) zasto ova skoro sekoja kompanija go koristi, isto taka pocni da ucis i drugi operativni sistemi ne samo da si zakovan na windows kako drugo nisto da ne postoi, golem del od programerskata zaednica pretpocita Unix (Linux, MacOS, BSD operativen sistem)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom