Tyrant

Член од
14 мај 2011
Мислења
374
Поени од реакции
388


„Тиранин“ е американска телевизиска серија од жанрот драма. Режисер е израелскиот сценарист и писател Гидеон Раф. Премиерата се емитуваше на 24 јуни.

Басам "Бери" Ал Фаед, педијатар во Лос Анџелес, живее во самонаметнато изгнанство речиси 20 години. Тој потекнува од измислената турбулентна арапска земја Абудин со која владее диктаторот Балади. Бери е помладиот син на Балади.

Во пилот-епизодата тој се враќа во татковината со неговото американско семејство по повод свадбата на внукот. Тоа го прави крајно неволно и планира престојот да трае што е можно пократко. И сопругата Американка и децата тинејџери се соочуваат со културните разлики, но доаѓањето во Абудин најдраматично го доживува Бери, бидејќи одново се судира со семејната и националната политика кои ги напуштил во раната младост.

 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Америчка долина на волците?
 
Член од
14 мај 2011
Мислења
374
Поени од реакции
388
Америчка долина на волците?
Можеби. Всушност, не знам. Не ја гледав „Долината....“

Оваа ја емитува FX (American Horror Story, It's Always Sunny in Philadelphia), продуцентот е оној на Homeland, сценаристот на Six Feet Under.
 
Член од
14 мај 2011
Мислења
374
Поени од реакции
388
Тоа е прашање на вкус. IMDb и дава оценка 8.5. Мене ми се допаѓа (ме потекоа архангели, вампири, мистерии и патувања низ времето). Иди, па види. Од една епизода никој не добил труење :)
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Пилотот ми остави генерално позитивни впечатоци, ама од толку не можам да речам дали е добра или лоша серија. Ликовите на почеток се стереотипи - Басам е Mајкл Корлеоне, Моли е глупата Американка која не разбира ништо, а Џамал е модерната верзија на Џофри.

Е сега, најмногу надеж ми дадоа последните сцени, на кои се надевам ќе се темели ликот на Басам. Флешбек сцените ја исполнија својата цел и се надевам дека нема да бидат користени толку интензивно како во пилотот. Ај, ова беше некако разбирливо за подобро да можат да ја изградат приказната и минатото на ликовите, но толку беше доволно. Отсега треба повеќе фокус на добри дијалози кои ја туркаат приказната понатаму, а не само анегдоти со внукот-терорист.

Пилотот е добар, ништо посебно, ама сепак вреди да се фрли око.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Да, сите можни стереотипи се вметнати во ликовите.

Уште не сум ја гледал втората епизода ама крајот на пилотот беше доста чуден па можеби ќе се развие на добро серијата
 
Член од
14 мај 2011
Мислења
374
Поени од реакции
388
Таман помислив дека ќе се оправи Џамал, ај, никој не е совршен, а тој . . . :eek: (6. епизода)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Da 6teta, mislev deka kesmeni malku nadobro ama toa e zivot...
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.287
Поени од реакции
5.453
Незнам , мене баш ми е добра серијата и двете сезони ги изгледав во 3 дена.Ако направиме некаква паралела со нееднаквоста во општеството кај нас со таа во Абудин (измислената држава во Блискиот Исток) нема некаква разлика.Уствари има една разлика таму некој се сеќава дека нешто не чини и треба промена , за разлика од кај нас каде што секоја идна власт ги усвршува методите на плачќање на сопствениот народ.
Иако има е некои типични амерички серијата, сепак мислам дека ако некој е во план нешто да почни да гледа, дека нема да згреши :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom